בכיר בקהילה היהודית בניו יורק על הדקירות: "יש הרבה פחד"

הרב שמואל גאנץ התייחס לתקיפה במונסי, וסיפר כי אנשי הקהילה היהודית "ממשיכים בחייהם" ומעוניינים בנשק להגנה עצמית • ביידן: "האנטישמיות קורעת את מרקם הקהילות שלנו"

זמן צפייה: 03:45

האירוע האנטישמי בניו יורקנציג המרכז היהודי בבית חב"ד בניו יורק, הרב שמואל גאנץ, התראיין הערב (ראשון) לחדשות 13 והתייחס לאירוע הדקירות הלילה בבית הרב במונסי. לדבריו, "יש המון פחד, אבל ממשיכים את החיים - יש לאפשר לאנשים לשאת כלי נשק ואקדחים, כדי להגן על עצמם".

"אנחנו חושבים שזה חלק מפשעי השנאה שקורים בכל ארצות הברית. בעיר ניו יורק בפרט היה בכל יום בחנוכה עוד סיפור של פשע שנאה", אמר הרב. "התוקף לא נכנס לבית הכנסת עצמו, הוא היה ברחוב באוטו שלו, מול הבית של הרב, שהדליק את נרות חנוכה בבית עם כל המשפחה שלו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

מושל ניו יורק על הדקירות בבית הרב: "אירוע טרור נגד יהודים"

"האנטישמיות יצאה משליטה": זעם בקרב יהודי ארה"ב על גל האלימות

"ירו בקורבן לעיני משפחתו": שני צעירים מואשמים ברצח בכפר קרע

תיעוד מניו יורק: שעות לאחר הדקירות - הרב והפצועים מברכים ברכת הגומל בבית הכנסת הסמוך

[brightcove_iframe video_id='news-abroad-part-1912291731' autoplay='0' credit='ג'ק שטיין' desc='תיעוד מניו יורק: שעות לאחר הדקירות - הרב והפצועים מברכים ברכת הגומל בבית הכנסת הסמוך' kid='1_bym0r436' duration='13'']

"הדוקר עמד ליד הדלת ולא נתן לאף אחד לצאת. אם מישהו רצה להתקרב לדלת, הוא אמר 'איש לא יוצא מכאן'. הוא לקח את המצ'טה שלו והתחיל לטבוח", סיפר גאנץ. "היה שם בחור שהתחיל לזרוק כיסאות ושולחנות, אז התוקף הפסיק".

בתוך כך, בכיר המפלגה הדמוקרטית, ג'ו ביידן, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "העלייה המזעזעת של האנטישמיות קורעת את מרקם הקהילות שלנו ואת נשמת האומה שלנו. אנו חייבים לעמוד יחד ולהילחם בלהבות השנאה".

שמואל גאנץ - נציג המרכז היהודי בבית חב''ד בניו יורק
שמואל גאנץ - נציג המרכז היהודי בבית חב''ד בניו יורק | צילום: חדשות 13

יוסף גליק, שמש בית הכנסת, שהיה עד לאירוע סיפר כי "התוקף היה אדם חסון, ראיתי רק את מצחו ואת עיניו כיוון שכיסה את פיו ואפו בצעיף והיה לבוש ברדס. הוא תקף את כולם. החלטתי לזרוק שולחן לעברו ואז הוא התחיל לרדוף אחריי. הוא ניסה להיכנס לבית הכנסת ולא הצליח, לכן הוא נכנס לרכבו ונסע".

החשוד תומס קראפטון וזירת אירוע הדקירה בזמן מסיבת החנוכה בניו יורק
החשוד תומס קראפטון וזירת אירוע הדקירה בזמן מסיבת החנוכה בניו יורק | צילום: CBS, חדשות 13

מוקדם יותר היום מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, הגיע לבית הרב, ואמר כי הוא מתייחס לאירוע כ"טרור נגד יהודים, ומי שאחראי לכך צריך להיענש בהתאם". עוד אמר כי האירוע נבע מ"חוסר סובלנות שפוגשת בורות. אנחנו רואים כעס ושנאה - זה סרטן בגוף האמריקני". כמו כן, מפקד המשטרה המקומית סיפר כי התוקף הוא תומאס גרפטון בן ה-37, שחשוד בחמישה ניסיונות רצח ובפריצה.

בתוך כך, ברקע ריבוי התקריות האנטישמיות בחודשים האחרונים בארצות הברית, יהודים-אמריקנים מוחים על גל האלימות המופנת כלפיהם ודורשים מהממשלה לנקוט בפעולות אקטיביות למיגור התופעה. רק מה-13 בדצמבר, משטרת ניו יורק מסרה כי היא חוקרת שמונה מקרים אנטישימיים.

אנדרו קואומו מושל מדינת ניו יורק
אנדרו קואומו מושל מדינת ניו יורק | צילום: רויטרס

כאמור, חמישה בני אדם נפצעו הלילה באירוע דקירה במסיבת חנוכה בניו יורק. ג'ק שטיין, המתגורר סמוך לזירת האירוע, ושוחח עם עדי הראייה סיפר: "שמעתי מאנשים שהיו פה בשעת מעשה, כי הרבי סיים את הדלקת הנרות, נכנס לחדר שלו ואז באותו רגע נפתחה הדלת הראשית של הבית. אדם כהה עור נכנס למקום, לא אמר מילה – פשוט שלף מצ'טה שהייתה עם כיסוי עור והתחיל לדקור".

"פרצה שם היסטריה לא נורמאלית, מישהו זרק עליו כיסא", המשיך שטיין, "זה שזרק את הכיסא כנראה הצית בו עוד יותר כעס, והדוקר פנה אליו ודקר אותו עוד שלוש פעמים. משם הוא פנה למטבח, שם היה אדם שכנראה התסובב בחצר, אדם עם פיגור קל שעמד נדהם ומשותק מתוך פחד, ובו הוא פגע הכי קשה".

זירת אירוע הדקירות בניו יורק בביתו של הרב
זירת אירוע הדקירות בניו יורק בביתו של הרב | צילום: חדשות 13