ליטא: המדינה האירופאית שמביעה תמיכה מוחלטת בישראל מתחילת המלחמה

מתחילת המלחמה ליטא הביעה סולידריות עם ישראל בדרכים שונות - החל מגינוי מוחלט של החמאס על ידי הנשיא, ראש הממשלה וחברי הפרלמנט, דרך סיקור אוהד בתקשורת ועד מחוות למען ישראל במרחב הציבורי

Screenshot 20231025 152302 Ins
בניין עיריית וילנה מואר בצבעי דגל ישראל | צילום: Vilniaus savivaldybė

בשבועיים האחרונות תוכלו למצוא שפע אהדה וסולידריות לישראל בעקבות המתקפה השל חמאס בכל מקום בליטא - הפרלמנט הליטאי, סיימאס, העביר פה אחד החלטה המגנה את התקפות חמאס האחרונות בישראל. מוסדות ממלכתיים ופרטיים רבים קישטו מבנים בצבעי או דגלי ישראל.

בניינים ומונומנטים הוארו בצבעי הדגל ועוטרו בדגלים

בשבוע הראשון למלחמה מבנים ומונומנטים רבים רחבי ליטא הוארו בצבעי דגל ישראל.  בוילנה, בירת ליטא, לצד מבנה העירייה עליו הוקרן דגל ישראל הוארו גם אנדרטת 3 הצלבים ושלושת הגשרים המרכזיים בעיר.

בקובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא, מבנים רבים בעיר הוארו בצבעי כחול לבן ובגלריית החצר המפורסמת, שאחת מהנשים המרכזיות שמנהלות אותה הינה בלה שירין, יהודיה וישראלית לשעבר, ציינו את חגיגות עשר השנים לגלרייה במפגן תמיכה לישראל.

גם מחוץ לשתי הערים הגדולות הובעה תמיכה בישראל - גשר פלנגה, סמל אתר הנופש בפלנגה, על חוף הים הבלטי, עוטר לאורכו בדגלי ישראל.

בניין בקובנה בצבעי דגל ישראל
בניין בקובנה בצבעי דגל ישראל | צילום: Kauno savivaldybė
דגלי ישראל על גשר פלנגה
דגלי ישראל על גשר פלנגה | צילום: Aldo Kazlausko

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

ליטא חלקה כבוד רב לקורבנות ישראל עם 1,400 נרות זיכרון

ביום שישי האחרון כיכר ורחבת בית העירייה של וילנה  הוארו ב- 1,400 נרות זיכרון לזכר קורבנות הפיגוע הרצחני בישראל. הפגנת סולידריות משמעותית ובולטת זאת מכבדת את החיים הרבים שאבדו בהתקפה שהתרחשה ב-7 באוקטובר וגבתה את חייהם של למעלה מ-1,400 בני אדם.

וילנה בירת ליטא הציגה ביום שישי האחרון סולידריות חזקה עם קורבנות הטבח בישראל כאשר ברחבת כיכר בית העירייה הדליקו במיוחד 1400 נרות זיכרון לזכר הקורבנות בישראל.

הרשויות המקומיות הצהירו כי אנדרטת ומייצג הזיכרון של 1,400 נרות בווילנה חולקת כבוד רב לקורבנות, מהווה סמל לסולידריות בינלאומית עם ישראל ולאחדות אל מול אירועים טרגיים שכאלה, היא גם משמשת תזכורת לכך שהשפעת הטרור חוצה גבולות ושהעולם מתאבל על אובדן חייהם של חפים מפשע.

Photo Credit Expats.lt 1
מיצג זיכרון ברחבת בית העיריה של וילנה | צילום: Expats.lt

 

תמיכה גורפת מקיר לקיר

הפרלמנט הליטאי, סיימאס, העביר פה אחד החלטה המגנה את התקפות חמאס האחרונות בישראל. ההחלטה התקבלה ב-108 קולות בעד, ללא הצבעות נגד או נמנעים, נשיא ליטא, גיטאנס נאוזדה, גינה את המתקפה, כך גם ראש הממשלה, אינגרידה סימוניטה.

שר ההגנה, ארווידאס אנושוסקאס, הצהיר כי "ליטא תומכת במאמצי ישראל להדוף התקפות של ארגון הטרור הפלסטיני חמאס"

אמצעי התקשורת בליטא דיווחו ומדווחים באופן שוטף, באופן חם וסולידרי כלפי ישראל ואנשי עסקים ליטאים רבים הביעו תמיכה גורפת בישראל..

לשכת התיירות של ליטא שלחה אגרת מיוחדת לענף התיירות הישראלי ובה נאמר:

"ברצוננו להביע סולידריות, אחדות ולחזק את חברותינו וחברינו היקרים בישראל בימים עצובים, קשים ומאתגרים אלה.

ליטא וישראל חולקות קשר קרוב, חם ועמוק לצד ערכים משותפים ורבים, אנו שולחים תנחומים למשפחות שאיבדו את יקיריהן, מחזקים את משפחות הנעדרים והחטופים ומקווים שישובו בשלום ובמהרה הביתה. אנחנו בליבנו איתכם ומייחלים לימים טובים הרבה יותר ובהקדם".

ארז גולן, סגן שגרירת ישראל בליטא, מסר בתגובה "אנחנו רואים הרבה תמיכה בישראל בליטא מאז המתקפה על ארצנו. זה מגיע מכל עבר, כולל הנשיא (גיטאנס נאוזדה), ראש הממשלה (אינגרידה סימוניטה), הפרלמנט (סיימאס), שגינו את הפיגוע שביצע ארגון הטרור, חמאס . אנחנו רואים גם תמיכה והבנה שמגיעות מהמוסדות הליטאים האחרים - עיריות, מוזיאונים, מוסדות אקדמיים - ואנחנו מעריכים זאת מאוד".

391614099 6989636327759215 828