להרגיש בבית - מפעילי הדירות להשכרה לטווח קצר מתגייסים למען תושבי הדרום והצפון

מפעילי הדירות להשכרה לטווח קצר, אשר אינם מוגדרים כעסק מלונאי, לא חיכו לסבסוד כזה או אחר, ופתחו את ליבם ואת דירותיהם לתושבי העוטף וקו העימות, וגם לאלו שלא קבלו הודעת פינוי רשמית. בואו לגלות איך זה עובד, מה הם מציעים למפונים ואיך אפשר לעזור

דירות נופש לטובת המפונים
כמו בבית: דירות נופש לטובת המפונים | צילום: באדיבות ברי סטייז

מפעילי הדירות למגורים להשכרה לטווח קצר בישראל מצאו את עצמם, כמו רבים בענף התיירות, ללא פרנסה. בעוד שחלק מבתי המלון מארחים את תושבי העוטף והצפון המפונים בסבסוד המדינה, מפעילי דירות הנופש, אשר אינם מוגדרים כעסק מלונאי, לא חיכו לסבסוד כזה או אחר, ופתחו את ליבם ואת דירותיהם לתושבי העוטף המפונים, וגם לאלו שלא קבלו הודעת פינוי רשמית, מסיבות כאלה ואחרות, אך חשו כי עליהם להתרחק.

בימים אלו, בהם כוחנו באחדותנו, אנו מגלים עוד ועוד "אנשים טובים באמצע הדרך" ומגלים את חוזקו האמיתי של העורף.

 

אנשים טובים באמצע הדרך

מרגע שהחלו לזרום החדשות בשבת השחורה של ה-7 באוקטובר, ברור היה לבעלי דירות נופש רבים וליזמים המנהלים "מלון דירות", כי בתוך 24 שעות יתרוקנו כל הדירות מתיירים, וכי ייקח זמן מה, מספר חודשים לכל הפחות, עד שהתיירים יחזרו. על אף שאותם יזמים יכלו לצמצם את נזקיהם, ולהשכיר את הדירות לטווח ארוך, ובכך לכסות חלק משכר הדירה שלהם עבור בעלי הנכס וחלק מן ההוצאות, בחרו במקום זאת לתמוך במשפחות שאיבדו את קורת הגג שלהם וחוו טראומות, ולהעמיד את כל מלאי הדירות שלהם לטובת תושבי העוטף ומפוני הצפון בחינם.

יהודה ביטון משדרות עם יאיר סינגר, אחד מיזמי הפרויקט
יהודה ביטון משדרות עם יאיר סינגר, אחד מיזמי הפרויקט | צילום: דקל אבו

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

רוצים להרגיש תחושה של בית

תושבים רבים מהדרום ומהצפון, אשר פונו מבתיהם, הפכו למעין פליטים. על אף שהוצעו להם פתרונות בבתי מלון, הרי שבית המלון, שבימים כתיקונם מהווה בריחה מהשגרה, חלום ושלווה, מספק כעת לעתים את התחושה ההפוכה. כשהשגרה של ניתוק מבית הופכת לקבועה, לעתים כל מה שרוצים כדי חור לרגע קט לתחושה של נורמליות, הוא אפשרות לעשות כביסה בעצמנו ולאכול אוכל של בית.

יעל כהן, תושבת כפר עזה, התפנתה מביתה יחד עם בן זוגה ובתה בת ה-19, וכיום הם מתארחים בדירה של חברת ברי סטייז בתל אביב. ביום שבת ה- 7.10.23 בתה הייתה נוכחת בביתה עם חברה בכפר עזה ושרדה את הזוועות. יעל מספרת שבתה מתנחמת ומתרגשת מהעובדה שבשבת הקרובה למרות הכול, יש לה מקום שלאט לאט מתחיל להרגיש כמו בית ויש בו תנור בו היא תוכל לאפות חלות יחד עם אמה לשבת. מקום שנותן לה מנוחה ותחושת ביטחון לו היא כל כך זקוקה כרגע.

יעל כהן מכפר עזה
יעל כהן מכפר עזה | צילום: דקל אבו

 

מיזם Open Home by Istra

לאחר כמה ימים של פעילות עצמאית של בעלי ומפעילי דירות הנופש, הוחלט להתאחד ולהקים את מיזם "הבית הפתוח", Open home by Istra, תחת המטריה של התאחדות מפעילי הדירות למגורים להשכרה לטווח קצר בישראל. במסגרת המיזם הוקמו חמ"לים בחיפה ובתל אביב. בחמ"לים פועלים כ-250 מתנדבים, שתפקידם לקבל פניות ולשדך בין תושבים מפונים ולמצוא להם מיטה בטוחה לישון בה כבר באותו הלילה. עד כה הצליחו לספק במסגרת המיזם בית חם ליותר מ15,000 תושבים.

ביום - חמל בחיפה, בלילה דירת מגורים
ביום - חמל בחיפה, בלילה דירת מגורים | צילום: אבנית סטרולוב

 

תמיכה לוגיסטית מלאה

כחלק מהמיזם, מספק הארגון מעטפת לוגיסטית מלאה. מעבר למקום מגורים, דואגים גם להסעה של המשפחות, לאוכל ולמוצרים תומכים. עד כמה הם דואגים? עד כדי למצוא אוכל לכלב שהתפנה יחד עם המשפחה, או משחקים לתינוק.

באמצעות יוזמה שפועלת להנציח את עידו דוד ביננשטוק ז"ל, אשר נהרג במסיבה דואגים לצייד את המשפחות המתארחות בתל אביב בארוחות חמות באופן יומי.

בצפון תל אביב הוקם חמ"ל מתנדבות 'ביגודית רעות' אשר דואג מסביב לשעון לצייד את המשפחות בביגוד, במוצרים בסיסיים, טואלטיקה, צעצועים לילדים בכל הגילאים ממזון לתינוקות ועד מזון לחיות המחמד. כל מה שנדרש, בהתאמה אישית, עד הדירה בה המשפחה מתארחת.

חמל ביגודית רעות
חמל ביגודית רעות | צילום: דקל אבו
משלוח של ארוחה חמה במיזם שמנציח את עידו דוד ביננשטוק ז"ל
משלוח של ארוחה חמה במיזם שמנציח את עידו דוד ביננשטוק ז"ל | צילום: דקל אבו

 

הגדרות קו הפינוי

על אף שהבוקר (א) התבשרנו כי 14 ישובים נוספים בצפון הונחו להתפנות, הרי שבמיזם Open home by Istra לא חיכו להגדרות המפונים הרשמיות. גם תושבי ישובים אשר לא נכנסו להגדרה הרשמית של מפונים ובקשו למצוא בית חם, התקבלו כאן בברכה. כך למשל, בעת ביקור בחמ"ל בחיפה, פגשתי תושבים אשקלונים, אחת הערים המטווחות.

משפחת תובל מאשקלון שוכנו בדירה של יזם האיגוד HOMY
משפחת תובל מאשקלון שוכנו בדירה של יזם האיגוד HOMY | צילום: דקל אבו

 

איך אפשר לעזור?

בקישור זה  openhome_byistra | Instagram, Facebook | Linktree  ניתן למלא פניה על מנת להיות חלק מן הפרויקט, בצד הנותן ו/או בצד המקבל. ניתן למלא טופס בקשה לאירוח, או לרשום נכס לאירוח תושבים מאזורי סיכון בישראל.

בנוסף, שמחים במיזם לקבל כל תרומה אפשרית. אם באמצעות סיוע באיוש החמ"ל, אם באמצעות תרומה כספית, ואם באמצעות תרומה של מ צרכים בסיסיים כגון מזון, היגיינה, ביגוד ועוד.