משגרת תיירות לשגרת התנדבות: 3 קהילות תיירות שהתגייסו למען מפונים וכוחות הביטחון

בימים של שגרה מועצה אזורית נחל שורק, העיר ירוחם ומועצה אזורית מטה יהודה, ידועות בזכות ההיצע התיירותי הייחודי שהם מציעות למטיילים, אולם מרגע שהתחילה המלחמה הם פתחו את ביתם וליבם למען תושבי הדרום והחיילים

פעילות צלילים מרפאים בירוחם
פעילות צלילים מרפאים בירוחם | צילום: עודד קב

מועצה איזורית נחל שורק

מועצה איזורית נחל שורק היא מועצה דתית-חרדית-חקלאית, בשנים האחרונות היא הפכה עוגן תיירותי למגזר החרדי עם יותר מחצי מיליון מבקרים בשנה שנהנים משלל אטרקציות, מסעדות, מתחמי אירוח ועוד שהכל מותאם, כשר ונגיש למגזר.

נחל שורק היא הנקודה הכי צפונית של אזור הדרום (מחלף שורק, צומת מסמיה), בנוסף על חיילים שנוסעים לדרום ועוצרים בה, הגיעו אליה גם מי שיש לו עסקים בדרום ורוצה להישאר קרוב, משפחות שבורחות ולא רוצות להמשיך או אין להן לאן להמשיך לנסוע.

את המערך המאורגן שלהם הם הפנו עם תחילת המלחמה למען החיילים והמפונים, כך למשל כל חדרי האירוח והחדרים של הפנימיות (ישיבה ואולפנות) עם אלפי חיילים, לצד תושבים מכל היישובים שמארחים מאות ממפוני הדרום. האירוח כולו על התושבים - אוכל, כביסה, תספורות מי שרוצה, תיקוני מדים.

ארוחות לבסיסים: שני המושבים החרדים בית חלקיה ויסודות מוציאים כל יום מאות ארוחות חמות לבסיסים שסביבם (נחל שורק, חפץ חיים, תל נוף וחצור). הוקמה גם 'הפינה החמה'- נקודת כיבוד - אוכל חם, חטיפים ושתיה - ללא עלות כמובן. לתושבי הדרום שעולים צפונה ולחיילים שממשיכים דרומה.

יחד עם החברה למתנסים תושבי המועצה הכינו מעל אלף ארגזים עם מלא משחקים וצעצועים חדשים למשפחות מהעוטף והוקם חמל 'תותחי הדרום' - חמל ענק שמרכז את כל ההזמנות לתושבי הדרום וחיילים לפי צרכים.

8ea59801 D1c2 4181 9195 2b878b
המיזם של תושבי בית חלקיה - שלט תודה ענק בשדות שלהם והטייסים רואים אותו בטיסות שלהם

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

ירוחם

העיר ירוחם הפכה בשנים האחרונות לאחת ממובילות התיירות המדברית בארץ. מיקומה בין שתי תופעות טבע ייחודיות, המכתש והאגם, הביאה גל של יוזמות תיירותיות - קולינריה, אירוח, סיורים, סדנאות ועוד המתבססים על הקהילה המגוונת בעיר.

וכעת, כבר שבועיים ימים שקהילת ירוחם מארחת מאות מפונים מאשקלון, שדרות, נתיבות וישובי העוטף ודואגת לכל צורכיהם.

הקהילה המקומית התגייסה למען משפחות המפונים והסבה את מבנה הצופים למרכז לוגיסטי שבו ציוד בכל תחום – הגיינה, ביגוד, צעצועים, ציוד לחיילים ועוד. פתחה את בית הספר עבור גילאי 3-18 ובו מרכז למידה ומדעים עם מורות מירוחם, פתחה את חדר האוכל המשותף המוציא ארוחות לכל תושבי ירוחם, המפונים והמתארחים, פתחה מטבח שיתופי חדש ודאגה לעזור בהתנדבות מלאה לכל אירגוני החתונות של זוגות צעירים שפונו מהעוטף המתארחים בירוחם.

סדנה עתיד במדבר בירוחם
סדנה עתיד במדבר | צילום: נעמן קם

 

היוזמות התיירותיות החינמיות למען המפונים:

עתיד במדבר

עמותת עתיד במדבר פתחה את בית המייסדים שבירוחם לפעילויות ללא עלות עבור המפונים, משחקים, יצירה, שולחן חול צבעוני והופעות של אמנים.

מתי: בכל הימים הקרובים בין השעות 10:00-14:00

פרטים נוספים: דבי 054-491-0392

החווה החינוכית חקלאית בירוחם 

החווה החינוכית חקלאית בירוחם מזמינה אתכם לפעילות חוץ חווייתית, הכוללת יצירה מהטבע, עבודת אדמה,  והזדמנות להפגש ולהירגע מעט במרחב ירוק ונעים. בין הפעילויות, סדנאות עם חומרים טבעיים וממוחזרים, עבודות אדמה וזריעה והכנת פיתות סאג' לילדים. הפעילויות מותנות בהרשמה מראש, בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

פרטים נוספים: רעואל 0542024308

פעילות צלילים מרפאים 

בימים טרופים אלה נשות העוטף, נשות המילואימניקים או כל אישה שמרגישה שהיא צריכה רגע של שקט מוזמנת להגיע למפגש מפיג מתחים שיחבר אל תחושת השקט הפנימי באמצעות מדיטציות, וגלים מגוונים כמו קערות טיבטיות וגונגים.

פרטים נוספים: עודד 0502060620

הצגות ילדים

ילדי העוטף המתארחים וילדי ירוחם מוזמנים להגיע ולצפות בהצגות ילדים שהגיעו כדי להתנדב ולשמח . בין ההצגות- הילדה איילת והגינה של יעלי.

פרטים נוספים: יעל ארצי 0544431978

3 מסלולי טיול להפגת המתח באדיבות תיירות ירוחם

מפונים בבית המייסדים ירוחם
מפונים בבית המייסדים ירוחם | צילום: דבי גולן

 

מועצה אזורית מטה יהודה

תיירות מטה יהודה מפורסמת בזכות הקולינריה שלה (עם פסטיבל אוכל מפורסם) ובזכות היותה אזור יין /אפלסיון הראשון בישראל. לצד היין והאוכל כוללת המועצה גם תיירות חקלאית, מסלולי טיול ביערות ובשמורות הטבע, מסלולי רכיבה, לינה כפרית וסטודיו/סדנאות אומנות רבות.

גם מועצה אזורית מטה יהודה נרתמה למען המפונים וכוחות הביטחון.

אלפי משפחות מהעוטף פונו עד כה למקומות האירוח ברחבי המועצה האזורית מטה יהודה. מרגע קליטת המשפחות נערכה הקהילה המקומית לסיוע ומילוי כל צרכי המפונים, החל מהציוד הראשוני, אוכל והלבשה עד למתנות ופעילויות לילדים. העסקים במועצה פתחו גם הם את שערם והחלו להתנדב ולהציע מגוון פעילויות עבור משפחות המפונים, חיילים וכוחות הביטחון.

Ckuovz
הגן התנכי ביד השמונה | צילום: גניה

 

היוזמות התיירותיות למען המפונים

מוזיאון הגן התנכי, יד השמונה

המוזיאון מציע  סיור מודרך המוקדש לחיות מהתנ"ך והטבע הישראלי. הכרות עם חיות מפעם בסיור שכולל הרבה צחוק והתפעלות. ניתן להוסיף מפגש עם חיות בעלות של 10 ש"ח לאדם. יש להזמין כרטיסים מראש.

מתי: ימי א' עד ה' בין השעות 10:00 -17:00

פרטים נוספים באתר הגן התנכי

עיזה פזיזה, טל שחר

משק עיזה פזיזה נפתח לפעילות חלקית ומזמין את המשפחות להגיע לבקר את העזים בדיר, כשהן חוזרות מהמרעה ולהנות מחנות המעדניה המציעה שפע גבינות ייחודיות. חיילים ואנשי הבטחון מוזמנים להנות גם משתיה חמה ללא תשלום.

מתי: ימי א' עד ו' בין השעות 09:00-15:00

לפרטים נוספים: 0522589900

ורטיגו, נתיב הל"ה

ורטיגו בנתיב הל"ה  מזמינים אתכם להפיג את המתח בעזרת מוסיקה, תנועה וסדנאות משותפות. ההשתתפות מותנת בהרשמה מראש, בהתאם להנחיות פיקוד העורף.

מתי: ימי ד' וה' עד השעה 16:00

פרטים נוספים באתר של ורטיגו

יקב פלם, אשתאול

יקב פלם מזמין את המפונים, המתנדבים והמשפחות מאזור שרוצים להנות מטבע ושפיות להגיע  למתחם התאוורות עם מרחב נעים ויינות טובים. ההגעה בתאום מראש, על פי הנחיות פיקוד העורף.

פרטים נוספים: טוהר 0546345046

שרי ואביב עם העיזים
שרי ואביב עם העיזים | צילום: עיזה פזיזה