בוחרים באמנות - תערוכת "צייד הצבעים" של האמן הדרוזי סאם חלבי ביפו

למרות גילו הצעיר, סאם חלבי הוא אמן בינלאומי שעבודותיו מוצגות ונמכרות בגלריות בינלאומיות. בתערוכת היחיד החדשה שלו, "צייד הצבעים", הוא הופך חפצים יומיומיים לסוריאליסטיים ומקנה להם חיים חדשים. ביקרנו בתערוכה וחזרנו מרותקים

סאם חלבי צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

סאם חלבי הוא צייר ואמן דרוזי רב תחומי, שחי ועובד בדלית אל כרמל. עבודותיו מתאפיינות בצבעוניות עזה, שסוחפת את המתבונן. ציורי הפרחים והציפורים שלו הם אופטימיים, עזים, בעלי קצב ושמחת חיים. למרות גילו הצעיר, בן 32, הוא אמן בינלאומי שעבודותיו מוצגות ונמכרות בגלריות בינלאומיות. הוא אמן אוטודידקט, שמעולם לא למד אומנות בצורה פורמלית. בתערוכת היחיד החדשה שלו הצבעוניות יוצאת מגבולות הקנבס ומכסה חפצים יומיומיים שהושלכו, ומקנה להם חיים חדשים.  

סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק
צבעוניות שיוצאת מגבולות הקנבס. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

ממלכה צבעונית סוריאליסטית

בימים אלה מוצגת תערוכת היחיד של סאם חלבי, "צייד הצבעים", בגלריה של מרכז עמיעד בשוק הפשפשים, באוצרותו של דורון פולק ואיריס אלחנני. לצד גלריה בה מוצגות תמונותיו, הוקמו מיצגים שבהם בורא חלבי עולמות חדשים, דימיוניים וססגוניים. הנכנסים לתערוכה מיד נמשכים אל תוך יער צבעוני ומרגש. בחלל הגלריה החיה סאם עצים, שאת ענפיהם וגזעיהם מצא בערימות גזם. את העלים שנשרו החליף סם בבלונים צבעוניים, ואת אחיזתם לקרקע חיזק בבדים וניירות צבעוניים. לאורך קירות הגלריה הוצבו חדרים: הסלון הביתי, חדר האוכל, חדרו של המתבגר עם נעליו  הזרוקות,  מבואת הבית עם מעמד לטלפון, למרגלותיו מונחות ברישול נעלי בית.

תערוכה סאם חלבי צייד הצבעים
יער של עצים מענפים ובלונים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק
חדרי בית ילדותו של סאם חלבי בדלית אל כרמל הועתקו ליפו. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

 

רק שבחדריו של סאם החפצים היומיומיים הלה הופכים להיות סוריאליסטיים: מנוקדים במיליוני נקודות, מתמזגים אל הקירות ואל הרצפה בצבעוניות שלהם. הצופים מוזמנים להכנס, להתיישב, לחוות. הצבעוניות הזו אינה מותירה את מבקרי התערוכה אדישים. ילדים ומבוגרים נכנסים, מתיישבים, מביימים תמונות, מצטלמים וממהרים לצאת. בניגוד לתמונות המשדרות אופטימיות, במיצג החדרים טמונה טוטאליות והצפה. תחת מעטה הקווים והנקודות השמח מחביא חלבי אמירה ושאלות על תרבות השפע והצרכנות. 

סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק
הקהל מוזמן לשבת...צילום: ינינה זסלבסקי אפק

תערוכה סאם חלבי צייד הצבעים
וגם להצטלם....צילום: ינינה זסלבסקי אפק

צייד הצבעים מדלית אל כרמל

חלבי הוא בן יחיד אחרי תשע בנות. כישרון הציור שלו ניכר בגיל צעיר. על אף שבמגזר הדרוזי לא היה מקובל להיות אמן, אימו עודדה אותו לצייר, ואף להתפרנס מכך. גם כשהוא עצמו חשב להתייאש משלא זכה להכרה וחשב לחפש פרנסה אחרת היא עודדה אותו בלי תנאים. עבודותיו הראשונות היו עיטורים גיאומטרים ופרחים שצייר בהשראת בגדים בשוק של דלית אל כרמל. את העיטורים האלה רקמה אימו על מטפחות ראש דרוזיות ומכרה. המיצג המרגש ביותר בתערוכה הוא מיצג המוקדש לאימו המנוחה. את המטפחות שרקמה אימו, הוא רכש בחזרה ועל קיר בד צבעוני, סידר אותן, לבנות ורכות, כאילו נחות על כתפי אימו. 

סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק
מטפחות הראש של אימו של סאם חלבי. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

כעת כשסאם אמן בינלאומי מצליח, הוא יוזם ומקדם פרויקטים חברתיים. התערוכה צייד הצבעים היא בחסות קרן אתנה, יזמית מעבדת הדמיון, מרחב תגליות אינטראקטיבי המחזק מיומנויות הנדרשות לחיים במאה ה-21. הקשר בין סאם חלבי לבין אורי בן ארי מייסד ונשיא הקרן אתנה החל כשסאם התבקש לתרום תמונה למכירה פומבית לטובת רכישת מחשבים לילדים מעוטי יכולת.  

סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק
סאם חלבי - צייד הצבעים. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

 

כתבות נוספות ב- Mood

דליית אל כרמל - כפר המעודד ותומך באמנות

הצלחתו האמנותית והכלכלית של חלבי יצרה מהפכה ביחס לאמנות בדליית אל כרמל. כיום זהו כפר המעודד ותומך באמנות. הגלריה של חלבי נמצאת בלב דלית אל כרמל ואותה, אי אפשר לפספס: הצבעוניות פורצת אל הקירות והמדרכה מסביבה.

הגרעין העתיק של הכפר הוא פנינת חמד מטופחת. קירות הבתים צבועים, עציצים פורחים בחלונות ועל הגדרות, והמרשים מכל – כמעט על כל קיר תמצאו עבודות אמנות : קרמיקה, פיסול, ציור, אומנות קיר וצילומים. מומלץ לשוטט בסימטאות, להציץ אל הגלריות והחנויות הקטנות, לאכול משהו במאפיה וליהנות מכוס קפה וממתקים באחד מבתי הקפה.

דלית אל כרמל
דלית אל כרמל - כפר של אמנות. צילום: ינינה זסלבסקי אפק

לאורך ההיסטוריה הנשים הדרוזיות טיפלו במשפחתן באמצעות חליטות ומשחות שרקחו מתבלינים וצמחים שליקטו בסביבת הכפר. בית יסמין שאותו מנהלת פותה חלבי, משמר את הידע הזה. בו תוכלו למצוא מיני חליטות, סבונים טבעיים, משחות. בית סיתי, כלומר בית סבתי , הוא מרכז מורשת דרוזית שהוקם על ידי איבתיסאם חלבי ואלון מקלודה – מורי דרך מקומיים, אפשר לבקר במקום או לתאם איתם סיורים מודרכים. האמנות בדלית אל כרמל לא מתרכזת רק במרכז הכפר. דלית אל כרמל מתגאה בקיר הגרפיטי הארוך בארץ והוא מרהיב!  בית יד לבנים הדרוזי הוא אתר מענין שראוי לביקור אף הוא. מרכז ההנצחה של העדה הדרוזית ממוקם בבית אוליפנט, שנפתלי הרץ אמבר, כותב המנון התקוה, היה מזכירו. זהו בית לבנים יפהפה ואתר לשימור. 

התערוכה צייד הצבעים תוצג בגלריה עמיעד בשוק הפשפשים עד 5.11.2022. ביום הבחירות יערכו בגלריה סיורים מודרכים ואירועי אמנות. בהמשך השבוע יתקיימו שיחות גלריה. פרטים על שעות פתיחה ואירועים באתר התערוכה 

* ינינה זסלבסקי אפק היא בעלת בלוג הטיולים אפקים מטייליםהאינסטגרם של ינינה.