מסע בזמן: המלון הצפוני שיחזיר אתכם לשנת 1935

מלון בוטיק משפחתי ואינטימי, עיצוב אלגנטי עם שלל חפצים נוסטלגים, חדר מרווח בסגנון אירופאי קלאסי וטיפולי ספא - גלית קידר נסעה עד נהריה לשמוע את הסיפור המרתק של מלון שטרקמן ארנה

Ynyqqt

מבחוץ זה נראה לכאורה כמו מבנה סטנדרטי, כמו כל המבנים ברחוב. רק שלט קטן מסגיר שמדובר במלון. אבל, פסיעה קטנה מעבר לשער, ונפתח פתח למנהרת זמן בחזרה לשנת 1935.

מצד שמאל, שורת אופניים עם סבלים וסלי קש, מחכים לנופשים, קוראים להם לצאת לסיור בעיר. פסיעה נוספת פנימה, שואבת אותנו לתוך עולם הייקים, שזה עתה עלו מאוסטריה, עם עליית הנאצים לשלטון, ליישב את ארץ הקודש. שטרקמן ארנה הוא מלון בוטיק קטן ואינטימי, עם ניחוח של פעם וסיפור היסטורי מרגש, הממוקם באזור מעולה לטיולי כוכב בכל אזור הגלילי המערבי. התיישבנו בסלון של המלון (יש שיקראו לו הלובי) כמו שתי רכלניות יקיות והתחלנו לחקור את תולדות המשפחה וההיסטוריה של מלון שטרקמן.

מלון שטרקמן נהריה. צילום: גלית קידר
הסלון של מלון שטרקמן נהריה. צילום: גלית קידר

 

כתבות נוספות ב-Mood תיירות

 

עיר שעובר בה נהר

תולדות המלון, שזורות בסיפור של "עיר הייקים", נהריה, שנוסדה והוקמה בשנת 1935. בעקבות עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, שגרמו זעזוע קשה בחיי היהודים באירופה, בשילוב עם הנציב העליון החדש בארץ, ארתור קופ, שהיה פרו ישראלי, הביאו למסע עלייה מסיבי לארץ - העלייה החמישית. כמאה ישובים חקלאיים הוקמו בארץ, ביניהם נהריה, שנקראה כך על שם "נהר" הגעתון שעובר בתוכה.

שטח הקרקע נקנה בבעלות פרטית על ידי 4 אנשים: יוסף לוי, היינריך כהן, זליג סוסקין והגברת פאולינה ונגרובר - זלקינד. בתחילת הדרך, תוכנן מודל חקלאי שלכל משפחה יהיה שטח פרטי, שבו יגדלו פירות, ירקות ועופות, והתוצרת תעבור לאגודה חקלאית משותפת. האכזבה הייתה גדולה. הניסיון הדל בחקלאות וחוסר הניסיון המעשי, הביאו לכישלון חרוץ של התוכנית החקלאית וגרמו לתושבי המקום לחפש תעסוקה מכניסה יותר מחקלאות.
הפנסיון הראשון נפתח והוביל להתפתחות מהירה מאוד של ענף התיירות.

נהריה הפכה לעיר נופש בסגנון אירופאי, כשדיירי המקום מפנים את בתיהם לאורחים המכובדים, ועוברים לגור בלולים ובלופטים (מכולות איתם הן הביאו את הרכוש שלהם משם).

תולדות המלון

אנחנו יושבות יחד עם שירן שטרקמן, שכיום מנהלת את המלון בפועל, על מנת לשמוע את תולדות המלון, שואבות ממנה עוד ועוד פרטים מסקרנים (כבר אמרנו שהיינו יכולות להיות רכלניות יקיות מעולות).


ארנה ושרלוטה (לוטה), התאומות הבלתי נפרדות, נולדו באוסטריה בשנת 1911. ארנה התחתנה עם הרמן בנדהיים ולהם נולד אורי. שרלוטה התחתנה עם אלואיס שטרקמן ולהם נולד מיכאל (בארץ). טרום מלחמת העולם השנייה, הם עולים לארץ, עם קבוצת עולים מגרמניה. במסגרת רכישת הקרקע הגדולה, בשנות השלושים, קונה אלואיס שטח במקום בו עתידה לקום העיר נהריה, ובשנת 1950, בונה הרביעיה שני בתים צמודים. מתוקף תפקידו של אלואיס, עוברים הוא ושרלוטה לגור בחו"ל.

ארנה, יזמית בנשמה, הופכת את הבית שלהם ל"פנסיון ארנה", שזוכה להצלחה רבה בזכות האווירה והאירוח הייקי המוקפד. לפנסיון מגיעים חיילי או"ם רבים, לצד נופשים ישראליים שמתלהבים  בין היתר גם מהעוגות הטעימות, שאת חלקן אופים עד היום במלון (המפורסמת מבניהם שטרודל תפוחי עץ).

כשאלואיס ושרלוטה חוזרים לארץ, הם מחליטים ביחד להרחיב את המבנה, ולבנות בית מלון. בשנת 1959 נפתח המלון באופן רשמי, כששתי האחיות מנהלות אותו ביד רמה. שרלוטה נפטרה בשנת 1974, בנה מיכאל לוקח את תפקיד הניהול ולצידו תומכת ועוזרת ארנה. בשנת 1982 מתחתן מיכאל עם חנה, וארנה שמרגישה שיש מי שתדאג למיכאל, נפטרת. ארבע בנות נולדות למיכאל וחנה - אורנה, שירן, דפנה והודיה, הדור השלישי.

לאחר פטירתו של מיכאל בשנת 2001, לוקחות הבנות את ניהול המלון, יחד עם אימן חנה, תוך מתן כבוד רב להיסטוריה המשפחתית ושמירה על האותנטיות המרגשת של המלון.

פנסיון ארנה. תמונה מאתר מלון שטרקמן ארנה
פנסיון ארנה. תמונה מאתר מלון שטרקמן ארנה

 

מסע בין חפצים

לאחר שהתוודענו אל תולדות המלון אנחנו עוברות מסע דרך החפצים של המשפחה. את קבלת הפנים עושה לנו מראה ולידה קולב עם בגדים אוסטריים מסורתיים וגם ערימת מזוודות, שאיתן עלו ארנה ושרלוטה לארץ. גרם מדרגות מוביל אותנו לקיר שעליו עשרות תמונות שמלוות את הסיפור המשפחתי, ומאפשרות לנו הצצה (או חיטוט אם תרצו), לחיים אי שם בשנות ה - 30. בקלות אפשר לדמיין את האורחים פוצחים בשירה מסביב לפסנתר העתיק, או את שעת התה עם עוגת השטרודל, עם המתכון המשפחתי הסודי שעובר מדור לדור, את חיילי האו"ם הרבים הפוקדים את המקום, ואת השמחה הרבה, השירה וההומור של מיכאל. פרטי האספנות מפוזרים ברחבי הלובי, תופסים את העין ומוצאים מאיתנו קריאות התפעלות, תוך זמזום השנסון הצרפתי שמתנגן ברקע (טומבה לה נז'ו).

מלון שטרקמן ארנה
בקלות אפשר לדמיין את האורחים פוצחים בשירה מסביב לפסנתר העתיק. מלון שטרקמן ארנה

 

מלון מפנק בסגנון ייקי

למלון 28 חדרי אירוח, המתאימים ליחיד, זוג או משפחה. חדרים ברמות שונות - חדרי סופריור, אקזקיוטיב, קלאסיק, סולו, פרייבט קולקשן וסוויטות. כל חדר שונה ממשנהו. מסדרון עטוף בנוסטלגיה, מוביל אותנו לחדר מרווח, שגם בו פריטי אספנות יפהפיים. החדרים שעברו לפני כמה שנים שיפוץ נרחב, עוצבו בסגנון אירופאי קלאסי, עם נגיעות צעירות ורעננות, והכל נקי (ייקי כבר אמרנו?), מוקפד ומשדר שלווה ונינוחות. במרכז החדר קיבלה את פנינו מיטה ענקית, לצד חלון ענק שבקצהו מנצנץ הכחול של הים, בו משייטות סירות רבות. בפינת החדר ג'קוזי עם קולב נוסטלגי ועליו שני חלוקים, שממש קראו לנו לבוא ולהתפנק. חדר הרחצה, שנראה שהרבה מאוד מחשבה הושקעה בו, עם ראש מקלחת ענק וזרם מים מהטובים שפגשתי, מה שגרם למקלחת להתארך.

חצר המלון שופצה גם היא בשנה האחרונה, ומלבד השקט, הירוק והשלווה בפינות השונות בגינה, תוכלו להנות גם מסאונה יבשה וג'קוזי באוויר הפתוח. בפינת הגינה הוקם בית עץ, שבו ניתן להתפנק במגוון טיפולים ועיסויים.
בלובי הכניסה, תמצאו עמדת קפה/ תה לצידם תמרים, תוכלו לשבת ולהנות מהם בגינה.

מלון שטרקמן נהריה. צילום: גלית קידר
סוויטה במלון שטרקמן נהריה. צילום: גלית קידר

פנסיון ארנה. תמונה מאתר המלון
סוויטה במלון שטרקמן נהריה. צילום: גלית קידר

 

מה בסביבה הקרובה?

רגע לפני שהשמש שקעה, לקחנו אופניים (שמספק המלון), ויצאנו לחקור את הסביבה הקרובה. פניה ימינה וימינה, 2 דקות של רכיבה, הובילו אותנו לטיילת החדשה והמטופחת, שלאורך חוף הים. 20 דקות רכיבה לאורך הטיילת עם הרבה עצירות (סה"כ 2 ק"), לקחה אותנו לאורך חוף ים מהיפים שראיתי (ולרגע אחד אפילו היה נדמה לי שאני בעיירה ביוון). בטיילת תמצאו מזחים שעברו לאחרונה שיפוץ, שם הדייגים מנסים לשכנע את הדגים לאכול את פת הלחם, אטרקציות ומתקנים חדשים לילדים, רחבת גלגיליות גדולה. לאורך הטיילת שפע בתי קפה, מסעדות ופאבים, שפתוחים לאורך כל היום.

טיילת נהריה. צילום: גלית קידר
טיילת נהריה. צילום: גלית קידר

המלון ממוקם כ-10 דקות הליכה מהמרכז הפועם של העיר, הלוא הוא רחוב הגעתון. הפתיע אותנו המגוון הגדול של מקומות לאכול ולבלות לאורך הרחוב, עד השעות הקטנות של הלילה. למלון יש שיתופי פעולה עם המסעדות במקום, ובקבלה ישמחו לעשות לכם הזמנה במסעדה לבחירתכם.

טיפ - אם אתם לא אוכלים כשר רוצו למסעדת 'מזה' החדשה שנפתחה לא מזמן.

בנוסף לנהריה, מלון שטרקמן ממקום היטב לטיולי כוכב.
צפונה -  לראש הניקרה, עין חרדלית, נחל כזיב.
מזרחה - מבצר יחיעם, נחל בצת, מעלות תרשיחא וגלידה בוז'ה.
דרומה - עכו, אולמות האבירים, כפר מסריק (במיוחד אם אתם עם ילדים), מתחם קיר הטיפוס האתגרי בעכו, נחל צלמון, וכל אשכול כרם.
מערבה - שיט לנקרות, שייט לחיפה, פעילות ספורט ימי, כגון צלילה, שנורקלינג, אבובים ועוד.

מלון שטרקמן, ונהריה בכלל נרשמו אצלנו כחופשה עם תחושה אירופאית, באווירה יוונית אוסטרית. ללא ספק עוד נחזור לחקור.

* גלית קידר, בעלת הבלוג "שעמום הוא בחירה", הייתה אורחת מלון שטרקמן ארנה