עם הסתיו חזרו הציפורים: מקומות לצפייה בציפורים נודדות

בימים אלו שנתב"ג שומם, יש מקום שבו נוחתים עשרות אלפי תיירים. בבריכות דגים ופארקי צפרות בישראל, עונת הנדידה היא בעיצומה. כחצי מיליארד ציפורים מתארחות בגסט האוס עצום, שכולל את אגמון החולה, עמק המעיינות פארק הצפרות באילת ובריכות המדגה במעגן מיכאל. גילי מצא יצאה לנדוד עם הציפורים

פלמינגו בפארק הצפרות באילת
פלמינגו בפארק הצפרות באילת | צילום: פארק הצפרות באילת

קשה להתעלם מלהקות, שחוצות את השמיים במבנה אווירונאוטי מרהיב. הציפורים שנודדות בתקופה הנוכחית, מגיעות לישראל ממדינות קרות, לרוב מאירופה. הסיבה להגעתן היא חושך וקור, שמקשים עליהן לצוד. רק כדי לסבר את האוזן, בתקופה הנוכחית ועד תחילת מרץ, מתארחים בישראל בין 50-40 אלף עגורים. יצא לי להתחקות אחריהם במעגן מיכאל, לוקיישן במרכז הארץ.

שקנאים במעגן מיכאל
שקנאים במעגן מיכאל | צילום: יואב פרלמן

 

מעגן מיכאל

מיקום: בית ספר שדה חוף הכרמל, השוכן בין כרמל לים, בסמוך לקיבוץ מעגן מיכאל.

מסלול הסיור: מתחילים בתצפית על רכס הכורכר, בריכות הדגים וחוף הים, עם סיפור ייבוש ביצות הכבארה והקמת בריכות הדגים. משם יוצאים לסיור רגלי בין הבריכות.

סוגי ציפורים: בבריכות הדגים מגוון ציפורים, ביניהן אנפה אפורה, לבנית קטנה וגדולה, שלדגים – שלדג לבן חזה, שלדג גמדי ופרפור עקוד, להקות שקנאים, קורמורן גדול וקורמורן גמדי, ברכיות, תמירונים, סיקסקים ועוד.

הייחוד בבריכות הדגים: הן מספקות הצצה ייחודית לאורחות חייהן  של עופות מים, שמגיעים גם לחוף הים ומאפשרות היכרות עם עבודת גידול הדגים בבריכות.

איך מטיילים פה: בריכות הדגים הן שטח חקלאי תפעולי ולכן אין אפשרות להסתובב באופן עצמאי, אלא בליווי מדריך של החברה להגנת הטבע.

פארק צפרות: בימים אלו מוקם בבריכות הדגים של מעגן מיכאל פארק צפרות. בריכות תעשייתיות עוברות תהליך של "התפראות", במטרה לייצר סביבה טבעית ומוגנת לציפורים נודדות וציפורים יציבות, בה יוכלו לנוח, למצוא מזון ולקנן.

זמני הסיורים: בימים אלו החברה להגנת הטבע מזמינה את הציבור, להצטרף לטיולים ללא תשלום, כמתנה לכבוד שנת ה-70 של החברה. בבריכות הדגים – בכל יום בשעה 15:00, ביום שלישי גם בשעה 9:00 ובימים שישי ושבת גם בשעה 10:00.

נרשמים באתר החברה להגנת הטבע

עופות מים מעגן מיכאל
מעגן מיכאל | צילום: גילי מצא
עופות מים מעגן מיכאל
מעגן מיכאל | צילום: גילי מצא
שקנאים במעגן מיכאל
שקנאים במעגן מיכאל | צילום: אורי ספיר

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

פארק הצפרות אילת

אילת מארחת בימים אלו המוני מפונים מאזורי הקרבות ופארק הצפרות התגייס לתת להם הסחת דעת ותקווה, עם שלל ציפורים, שגם הן דיירות זמניות.

עונת הנדידה: נדידת הסתיו מגיעה כעת אל אקורד הסיום באילת, עם אלפי זמירים כחולי חזה ועלוויות חורף, שמקפצות על ענפי השיחים. מכאן הציפורים עפות כ-3000 ק"מ, ללא עצירה או מזון מצפון אירופה אל אפריקה הרחוקה. באילת הן אוספות אנרגיה, לקראת חציית מדבר הסהרה.

סוגי ציפורים: בפארק מחשיבים את ציפורי השיר הקטנות, ששוקלות רק שישה גרם, עלוויות כגיבורות האמיתיות של הטבע. עיטי ערבות - נודדים מערבות אסיה, קזחסטאן ומונגוליה לעבר אפריקה. העיטים האלו, נמצאים בסכנת הכחדה עולמית וכשליש מאוכלוסייתם העולמית, חולפת בשמי העיר אילת. בריכות הפלמינגו המפורסמות עמוסות כרגע בכ-1000 מהעופות הוורודים.

עלויות: פארק הצפרות אילת מציע סיורים ללא תשלום, לתצפית בנדידת העופות המרשימה. ניתן לשכור משקפת במחיר 25 ש"ח בחנות הפארק.

הדרכה: ניתן להיעזר במדריך מקצועי ולראות ציפורים מקרוב, בעזרת טלסקופ ואף לצפות במחקר, שנועד לשמור עליהן במהלך מסען המפרך.

זמני סיורים: בימי שני מתבצע סיור שקיעה ועששיות, בימי שלישי תצפית וטיבוע ציפורים בפארק הצפרות, בבוקר ובצהריים, שעת סיפור לכול המשפחה, ברביעי, סיור אל בריכות הפלמינגו, בחמישי, סיור צפרות לאתרי הצפרות באזור ובשישי, סיור מוקדם בבוקר למשכימי קום. הסיורים כולם בחינם אבל דורשים

נרשמים באתר 101 חוויות של תאגיד התיירות אילת

פעילות למפונים: קבוצות של מפונים מאזורי הקרבות, יכולים לתאם הגעה ללא תשלום, לתצפית טיבוע ציפורים ופעילות יצירה.

הטבות: כל מי שמבקר בפארק מקבל קוד QR לסריקה, שיש בו מגדיר לציפורים שנפוצות כעת.

פרטים נוספים על פארק הצפרות

כחול חזה באילת
כחול חזה באילת | צילום: פארק הצפרות
פארק הצפרות באילת
פארק הצפרות באילת | צילום: נועם וייס

 

פארק המעיינות

מיקום: פארק המעיינות הוא פארק פתוח הממוקם למרגלות הגלבוע.

בעמק המעיינות מתארחות כ-500 משפחות מפונות מאזורים שונים בצפון, בגליל ומאזור הנגב המערבי. הפארק ייפתח מחדש ביום שישי הקרוב (24 בנובמבר) ויעבוד החל מחודש דצמבר, במשך כל ימות השבוע, במתכונת חורף המאפשרת לציבור להגיע וליהנות מהפוגה בטבע הבטוח והירוק שבעמק המעיינות.

עונת הנדידה: בעונה זו ניתן להתרשם ממאות אלפי ציפורים ביניהן: שקנאים, דיות, חסידות שחורות, אנפות ושלדגים ממינים שונים.

מה רואים: בפארק המעיינות ישנם 15 ק"מ של שבילים סלולים, העוברים על פני בריכות דגים. יש פה ארבעה מעיינות צלולים, בטמפרטורה קבועה של 25 מעלות גם בחורף, שדות חקלאיים ומטעים שונים.

אפשרויות טיול: ניתן להיכנס לפארק ללא תשלום (חניה חינם) ולטייל רגלית, ניתן לשכור רכב גולף חשמלי לטיול לפי זמן מוגדר, או לשכור אופניים לטיול בן שלוש שעות.

עלויות: לתושבים המפונים תינתן הנחה של 50% ממחיר הקופה. אין צורך להירשם מראש. הטיול הוא עצמאי, בגלל המצב אין סיורים מודרכים. רכב לארבעה אנשים – 220 ש"ח לשעתיים (אדם נוסף מתחת לגיל 6).רכב לשישה אנשים – 310 ש"ח לשעתיים (אדם נוסף מתחת לגיל 6). אופנים – 50 ש"ח לשלוש שעות.

ימים ושעות פתיחה: 24.11 – יום שישי  בין השעות 9:00-14:00 25.11 – יום שבת בין השעות 9:00-16:00

החל מהראשון בדצמבר: ראשון עד שישי, בין השעות 9:00-14:00 שבת בין השעות 9:00-16:00

פרטים נוספים על הפארק באתר של תיירות ניר דויד

פארק המעיינות
פארק המעיינות | צילום: אורן גבאי גולן
פארק המעיינות
פארק המעיינות | צילום: אורן גבאי גולן

 

אגמון החולה - קק"ל

למרות המלחמה עונת העגורים כבר בעיצומה והעגורים שבו לאגמון החולה-קק"ל. אמנם בשלב הזה אין כניסה של מבקרים לאגמון, אבל לעגורים לא איכפת.

במהלך השבועיים האחרונים פקדו את אגמון החולה עשרות אלפי עגורים. העגורים מצטרפים לאלפי הציפורים שכבר הגיעו לאגמון כמו פלמינגו, שקנאים, חופמאים, עופות דורסים ועוד.

"בימים עצובים ומורכבים אלה, אולי הטבע הוא נחמה" מספרת עינבר שלומית רובין, מנהלת השטח באגמון החולה- קק"ל "הציפורים הנודדות מגיעות לאגמון החולה-קק"ל כבכל שנה, בסתיו. עשרות אלפי עגורים נמצאים בימים אלה באגמון.

אגמון החולה- קק"ל הינו אחד מבתי הגידול הלחים החשובים בישראל ולאורך ציר נדידת הציפורים. הוא מהווה תחנת עצירה קריטית לציפורים הנודדות בין אירופה ליבשת אפריקה וחזרה, הן מבחינת עושר המזון שהוא מציע למגוון מינים והן מבחינת מקלט בטוח (safe haven) לציפורים במהלך מסען הארוך".

* גילי מצא היא עיתונאית וצלמת, בעלת הבלוג "לטייל עם גילי", אינסטגרם

שקנאים מעל אגמון החולה - קקל
שקנאים מעל אגמון החולה - קק"ל | צילום: עינבר שלומית רובין, קקל
פלמינגו באגמון החולה
פלמינגו באגמון החולה | צילום: עינבר שלומית רובין, קקל