לאן נטייל בסופ"ש: 3 המלצות לטיולים משפחתיים בטוחים וקלים באזור חדרה

חווה מלפני מאה שנה ששופצה והפכה למשכן חורף של אלפי קורמורנים, פארק מטופח לאורך נחל חדרה וחוף שנחשב לאחד היפים בארץ. גלית קידר בחרה 3 מסלולי טיול משפחתיים בחדרה שיאפשרו לכם כמה שעות של התאווררות

גשר המיתרים בפארק נחל חדרה
גשר המיתרים בפארק נחל חדרה | צילום: גלית קידר

פארק נחל חדרה 

פארק נחל חדרה הוקם בהחלטה משותפת  של חברת חשמל וקק"ל, לטהר את שפך נחל חדרה. לצורך כך, מוקם צינור בקוטר 2 מטרים, המזרים מי ים בהספק 16,000 ממ"ק. המים נשאבים לצורך קירור תחנת הכוח, ומשם מוזרמים החוצה.
במקביל, נבנה סכר ענק, סמוך לכביש 2 המפנה את המים המזוהמים המגיעים מחלקו העליון של נחל חדרה.
1.5 ק"מ של מים נקיים, שסביבם נבנה פארק ענק ובו מדשאות, פינות ישיבה, מתחם משחקים לילדים, מתחם מתקני כושר, בריכות קטנות שאפשר לשבת ליד וטיילת לאורכו של הנחל שבה אטרקציות שונות כמו בריכת המבוע.

בכניסה לפארק, נמצא אתר ההנצחה לאבשלום פיינברג (ממקימי ניל"י), משם יורדים לכיוון גשר המיתרים, המחבר בין שתי גדות הנחל.
בחורף ניתן לראות במקום את להקות הענק של הקורמורנים, שמגיעים לכאן מאזור הים השחור. בנוסף, ניתן לראות עופות כמו שלדג גמדי, שהגיע לאזור בגלל שובם של הדגים לנחל.
מדי שנה בתחילת החורף מגיעים לשפך הנחל כרישים המהווים תופעה ייחודית, כנראה בגלל המים החמים של תחנת הכוח.

בווייז: פארק נחל חדרה

שעות פתיחה: כל יום בין השעות 8:00-17:00

עלות: כניסה חינם. הפארק נגיש לעגלות נכים

טלפון: 04-8876349

אתר ההנצחה לאבשלום פיינברג
אתר ההנצחה לאבשלום פיינברג | צילום: גלית קידר
פארק נחל חדרה. צילום: אבנית סטרולוב
פארק נחל חדרה | צילום: אבנית סטרולוב

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

פארק חוות חפציבה 

חוות חפציבה שוכנת מדרום לנחל חדרה וממזרח לאתר תחנות הכח "אורות רבין".
סיפור חוות ההכשרה החקלאית בחפציבה מתחיל בשנת 1891, עם רכישת 30,000 דונם קרקע על ידי יהושע חנקין.
בשנת 1906 קנה חלק מהקרקע אהרון אייזנברג, ממייסדי רחובות, כשהמטרה להקים את "אגודת נטעים", שנועדה לקדם את ההתיישבות היהודית בארץ ישראל.
החזון של אייזנברג היה להקים מושבת פועלים עצמאית. במקום הוקמה בריכת מים גדולה, מבני משק, מבנה ששימש מחסן לכלי עבודה, רפת ואורווה לבהמות עבודה. בשנת 1912, הוקמו בחווה גם 8 בתים שנועדו לקליטת המשפחות הראשונות.

אך החלום המקסים שהחל לקרום עור וגידים קרס, כשלא היה תקציב לממן את הפעילות, ובשנת 1919 פורקה החווה.

בראשית שנות ה - 30 שימש המקום לאימונים של אנשי ההגנה, עד שלבסוף ננטש המקום והוזנח.

בראשית שנות ה- 90 רכשה חברת החשמל כ - 350 דונמים מאדמות חפציבה וזאת על מנת ליצור שטח ירוק בין אתר תחנות הכוח "אורות רבין" לבין אזורי המגורים של העיר חדרה.
בשנת 1998 החל שיפוץ, שימור ושיקום נרחבים של החווה, תוך הקמת פארק רחב ידיים ומסלולי טיול לציבור הרחב, העוברים בינות הבתים המשוחזרים. בית החווה המרכזי שופץ וכיום נמצא בו מרכז המבקרים של חוות חפציבה ובו מאגר תמונות מהקמת החווה, וסרט מימיה הראשונים ושיקום החווה.

ממרכז המבקרים יורדים לבית המשאבות המשוחזר, שבו מתקיימת הדגמה של הפעלת המשאבות שפעלו כאן בעבר ושאבו מים מנחל חדרה במטרה להשקות את המטעים הרבים ששתלו הפועלים. (מרכז המבקרים פתוח למבקרים במהלך הימים א' -ה' , סגור בסוף השבוע).

מרכז המבקרים של חוות חפציבה
מרכז המבקרים של חוות חפציבה | צילום: גלית קידר
בית המשאבות המשוחזר חפציבה חדרה
בית המשאבות המשוחזר | צילום: גלית קידר

מדי שנה בתחילת החורף (נובמבר) מגיעים מאזור הים השחור כ – 30 אלף קורמורנים, על מנת לעבור את החורף בארץ. ריכוז גדול במיוחד של למעלה מ - 8000 קורמורנים מגיע לצמרות עצי האקליפטוס על גדת נחל חדרה שבשטח החווה.

אם נפנה מהחווה לכיוון מערב, נגיע למסלול טיול לאורכו של נחל חדרה ותצפית על עצי האקליפטוס והקורמורנים.

בסיום השביל נקודת תצפית לעבר אתר תחנת הכוח "אורות רבין" והפרדס בן 100 השנה. למרגלות השביל יש פינות חמד לגדותיו של נחל חדרה שאפשר לעשות בהן פיקניק.

בחלקו העליון של האתר נמצא 'רחוב הפועלים' בין שדרת אקליפטוסים. משני צידיה של השדירה 8 מבני הפועלים המשוקמים ובראשם בית מנהל החווה.

בחווה מדשאות מטופחות המתאימות למנוחה ופיקניק, ובראשית החורף מעוטרות הגבעות סביב ברקפות וכאמור להקות של קורמורנים על צמרות עצי האקליפטוסים.

בווייז: חוות חפצי-בה

שעות פתיחה: בכל יום משעה 7:00 - 15:00, יש מחסום ושומר בכניסה.

עלות: חינם. הדרכה לקבוצות ובודדים ללא עלות בתיאום מראש.

טלפון: 076-8634742

שביל הכניסה לחוות חפציבה
שביל הכניסה לחוות חפציבה | צילום: גלית קידר

 

שמורת טבע חוף גדור

חוף גדור נחשב לאחד מהחופים היפים בארץ, אבל לא רבים מכירים אותו היות וזוהי רצועת חוף צרה וקטנה בין מכמורת לאולגה שהפכה בשנת 2002 לשמורת טבע.

החוף מתהדר במצוקים מרשימים של רכס כורכר המתנשא לגובה של כ-40, מפרצונים קסומים, חוף חולי ולגונות צלולות. החוף הינו חלק מן המסדרון האקולוגי של נחל אלכסנדר.

שמורת טבע חוף גדור מהווה בית גידול לצמחיית חוף, סרטני חולות ועופות מים רבים, וכמו שכנותיה מדרום יש בה חוות ההדגרה לשני מיני צבי הים המקננים בישראל – צב הים החום והירוק.

בדומה לשכנותיה מצפון (תל דור וחוף הבונים) גם בשמורת חוף גדור תמצאו סלעים בים שנראים כמו שולחנות סלע בתוך הים, אלו הן טבלאות גידוד. הטבלאות בנויות מסלע הכורכר שעבר תהליכי בליה ועליו תצורת סלע ייחודית הנוצרת על ידי חלזונות הבונים שכבות גירנית עליהם. מדובר בבית גידול ייחודי ונדיר בים התיכון, בהם חיים שפע של בעלי חיים ימים, סרטנים שונים, שושנות ים, דגים, ספוגים ותמנונים.

שימו לב: אין להתקרב לשפת המצוק או למרגלותיו בכל תחום שמורת גדור מחשש לקריסה.

איך מגיעים: כניסה דרומית בווייז שמורת גדור כניסה דרומית, מהישוב מכמורת.

כניסה צפונית: רחבת החניה של חוף אולגה, דרום חדרה.

* גלית קידר, היא חברת מערכת מוד-תיירות, בלוגרית טיולים ובעלת האתר "שעמום הוא בחירה"

שמורת טבע גדור
שמורת טבע גדור | צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים