שבת בעמק: חמישה מסלולי טיול להתאווררות קצרה בעמק חפר

איזור עמק חפר הוא אחד האזורים הבטוחים בתקופה הזו וכזה הרבה מפונים הגיעו להתגורר בו באופן זמני בקיבוצים ובמושבים או במלונות בנתניה הסמוכה. בחרנו 5 מסלולי טיול לאורך נחל אלכסנדר שיתאימו לבילוי רגוע בשבת (או באמצע השבוע) לכל המשפחה

מבט על עמק חפר ממגדל התצפית בפארק צבי הנחל
מבט על עמק חפר ממגדל התצפית בפארק צבי הנחל | צילום: גלית קידר

אגמון חפר

פארק הציפורים או בשמו המוכר אגמון עמק חפר, הוקם בשטח של בריכות הדגים הנטושות של קיבוץ עין החורש, שבעבר היו שטחי ביצות שיובשו.
עד תחילת המאה ה- 19 היה האזור כולו מכוסה ביצות. עם התיישבות הראשונים באזור, בשנות ה- 40, יובשו הביצות, נחפרו תעלות ניקוז, נבנו בריכות הדגים לגידול דגי מאכל. כשהחלה ירידה בכדאיות הכלכלית, הופסקה הפעילות בבריכות והמקום ננטש.
חזון הקמת הפארק החל בשנת 1995, עם יוזמה של רשות ניקוז ונחלים שרון, ולקח כ- 10  שנים עד לפיתוח התוכנית בפועל, כשערך שימור הטבע ומינימום פגיעה מוביל את החזון, כך שלדוגמא, לא תמצאו חניה מוסדרת במקום.
מי האגמון נמשכים מנחל אלכסנדר, וממאגר מים שנמצא סמוך לאגמון.
מדי שנה בחודשים ספטמבר - אוקטובר ומאי - יוני, מושך אליו המקום אלפי מינים של עופות מים, בנתיב התעופה שלהם מאפריקה ובחזרה.

מסביב לאגמון שביל הליכה היקפי ושביל אחד שנכנס ממש עד למרכז האגמון, לאורכם 6 מבנים שמטרתם נקודות תצפית על חי באגמון והסביבה. במבנים עצמם, תלויים שלטים עם תמונות המציגות את החי במים ובשטח.
מיני עופות שאפשר לראות באגמון  - מינים שונים של מגלנים, שרשירים, סופיות, אגמיות, סיקסקים, שלדג לבן חזה, מיני אנפיות, כמובן שקנאים ולאחרונה נצפו גם פלמינגו באגמון.
סה"כ נצפו באגמון 53 סוגי ציפורים.
באתר שפע של חיות בר כגון שועלים, חזירי בר, נמיות, נוטריות, תנים, חתולי בר והמון צבים במים.

נקודת תצפית על בעלי החיים באגמון חפר
נקודת תצפית על בעלי החיים באגמון חפר | צילום: גלית קידר
אגמון חפר
אגמון חפר | צילום: גלית קידר

אם ממשיכים מהאגמון לכיוון מערב, לאורך נחל אלכסנדר, מגיעים לגשר על הנחל שנקרא גשר עץ האהבה בזכות המנעולים שנתלו עליו.

איך מגיעים: הדרך הקלה ביותר להיכנס לאגמון, היא דרך קיבוץ עין החורש.
הדרך לא תמיד תהיה פתוחה, כי הקיבוץ סוגר את שער הכניסה לאגמון בעיקר בשבת וערבי חג ולכן אפשר לחנות ליד השער ולהמשיך בשביל רגלית.
כניסה נוספת, דרך צומת חפר, בשביל המיועד לרכב גבוה, בעיקר בחורף. שימו לב, הווייז לא ידידותי למשתמש באזור, ועלול להטעות בשבילים.

גשר עץ האהבה
גשר עץ האהבה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

מצפור ויקר

מצפור ויקר הוא אתר צפייה נהדר בעופות מים, בעיקר בשקנאים. אמש, למשל, נחתו 600 שקנאים במאגר וזוהי העונה הטובה להגיע ולצפות בהם.

קק"ל בנתה את המצפור כמרפסת מוצלת גדולה המתנשאת מעל מאגר משמר השרון. מסביב למאגר ניטעה גינת נוי נאה ובה מדשאה ופרחים. בדרך חולפים על פני פארק קדם, בו התקינה קק"ל שולחנות וספסלים על גדת נחל אלכסנדר.

לא רחוק ממצפור ויקר תמצאו את מצפור שוקה (על שמו של יהושע שוקה דורפמן ז"ל תושב עמק חפר), שנמצא בתל אשקף. תל אשקף הינו אתר ארכאולוגי בו התגלו שרידים של גת יין מהתקופה הביזנטית. יש שביל שמטפס ממרגלות הגבעה עד למצפור, במצפור נשקף נוף יפה על עמק חפר.

איך מגיעים: מצומת בית הלוי נוסעים על כביש 5711 עד לשער הצפוני של מושב חניאל ובמקום להיכנס למושב ממשיכים בדרך עפר כבושה מזרחה. בתחילה תראו מימין את העלייה למצפור שוקה ולאחר מכן הדרך ממשיכה עד מאגר משמר השרון, פארק קדם ופונה שמאלה למצפור ויקר. אפשר לחנות ליד מצפור ויקר וללכת רגלית לשאר האתרים.

מצפור ויקר
מצפור ויקר | צילום: גלית קידר
מצפור שוקה
מצפור שוקה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

נחל אלכסנדר – פארק צבי הנחל, פארק איטליה

נחל אלכסנדר, החוצה את עמק חפר ונשפך לים דרומית לחוף מכמורת, הוא אחד הנחלים הגדולים והחשובים במישור החוף. בנחל מתקיימת אוכלוסייה של דגים, עופות מים, צבי ביצה, נוטריות והנדיר שבהם הוא הצב הרך.

קק"ל הכשירה מסלול הליכה ואופניים מקסים בין שני פארקים בצידו המערבי של הנחל - פארק איטליה ופארק צבי הנחל.

פארק איטליה

פארק איטליה שנקרא גם קטע נחל לדוגמא הוא חלק מפרוייקט שיקום נחל אלכסנדר שנעשה ביחד עם קק"ל, רשות ניקוז ונחלים שרון והמועצה האזורית עמק חפר.

במקום הוכשר שביל יפהפה שאורכו כ-750 מ' העובר לצד הנחל. גדות הנחל מטופחות ביותר, יש מדשאה גדולה בה ניתן להתפרקד וגם שולחנות פיקניק שפוזרו בפינות חמד לאורך השביל. אחד המקומות הפוטוגניים בפארק איטליה הוא הגשר התלוי. זהו גשר פלדה צבוע אדום שהוצב בנחל בשנת 2001. המטיילים יכולים לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו.

קטע הנחל לדוגמה מסתיים בחורשת אקליפטוסים גדולה, מכאן והלאה מתחיל שביל הנחל - שביל סלול באורך 2.7 ק"מ, המקשר בין קטע נחל לדוגמה לפארק צבי הנחל.

ווייז: פארק איטליה-נחל אלכסנדר

הגשר התלוי בפארק איטליה
הגשר התלוי בפארק איטליה | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

פארק צבי הנחל

פארק צבי הנחל נקרא על שם אוכלוסיית צבי הנחל אותה תוכלו לראות כשתעמדו על גשר הצבים החוצה את הנחל (חשוב להקפיד שלא להאכיל את הצבים).

בפארק היפה והמטופח יש מתקני שעשועים לילדים, מגדל תצפית ופינות פיקניק.

אפשר גם להמשיך מגשר הצבים לכיוון צפון מערב בשביל העובר לאורך הגדה הימנית של הנחל. בסמוך למים תראו את מרפסת התצפית ממנה ניתן להתרשם מחוות הדגרה של הצב הרך שנמצאת בגדה הדרומית. כדי להבטיח את גדילת הצבים הקטנים, אנשי רשות הטבע והגנים אוספים את ביצי הצבים, מדגירים אותם בסביבה מלאכותית ומחזירים את הצבים הקטנים למים לאחר התבגרותם.

השביל ממשיך מערבה עד חרבת סמארה (גבעה נמוכה ובראשה מבנה ישן הבנוי מאבני כורכר. למרגלות הגבעה, בצל עצי איקליפטוס, נמצא חניון גדול ובו שולחנות פיקניק, ברזיות ושילוט הסבר.) ומשם אפשר אף להגיע עד לשפך של נחל אלכסנדר לים.

איך מגיעים: כביש 4 פונים לכפר ויתקין (כביש 5721). כ-500 מ' אחרי שחוצים את הגשר שעל נחל אלכסנדר, ממש לפני פסי הרכבת, פונים צפונה (ימינה) בדרך הסלולה, נוסעים כקילומטר ומגיעים לרחבת החניה של הפארק.

מגדל התצפית בפארק צבי הנחל
מגדל התצפית בפארק צבי הנחל | צילום: גלית קידר

 

השפך וחוף בית ינאי

חוף בית ינאי הוא הוא החלק הכי מערבי של גן לאומי נחל אלכסנדר. איזור החוף כולל נופים מגוונים של שפך הנחל, דיונות חול, רכס כורכר, אגם מליחי, חוף ים יפהפה שאהוד על גולשים. בשפך הנחל חיים  עופות מים, דגים שונים וצמחיית נחלים.

בתוך הים, בסמוך לשפך ים תוכלו לראות שרידים של מזח שנבנה בתקופת המרד הערבי (1936-1939). באותה תקופה זו נאסר על הישוב היהודי לייבא ולייצא סחורות מנמל יפו. לכן הוחלט לבנות מזח חלופי בעמק חפר, כאשר בפועל המזח נבנה לסייע לספינות מעפילים לעגון בו.

אסור לחצות את את הנחל באיזור השפך. הדבר מסוכן.

איך מגיעים: מכביש 2 עולים במחלף ינאי ונוסעים מערבה, בצומת  T פונים ימינה וכעבור כ-200 מטר ישנה פניה ימינה לחוף בית ינאי.

חוף הים בסמוך לשפך נחל אלכסנדר
חוף הים בסמוך לשפך נחל אלכסנדר | צילום: מיכל בן ארי מנור
עמק חפר שדות כותנה
שדות שבעמק | צילום: גלית קידר