מדוושים אל האושר: המסע אל המדינות המאושרות בעולם - הולנד

נתאי לדאני הגיע לביקור בהולנד, המדינה החמישית הכי מאושרת בעולם. בטיול בין זוגות האופניים, תעלות המים ושלל האטרקציות (כולל אלו הידועות לשמצה), אסף נתאי המלצות לקפיצה מושלמת לאמסטרדם וגילה שסוד האושר ההולנדי נמצא בהולנדים עצמם, או יותר נכון - בדאגה העצמית לאושר שלהם

אמסטרדם
מאושרת להפליא. אמסטרדם | צילום: שאטרסטוק

כל מי שטייל בהולנד אולי יסכים איתי שאי אפשר לפספס את האושר של ההולנדים. בסיבוב ברחובות אמסטרדם נראה שכל ההולנדים יפים, בריאים, מחייכים וחיוביים. הבריזה הנעימה מתעלות המים, השיער ההולנדי הבהיר שמתנפנף על זוגות האופניים, והפארקים העירוניים הירוקים שמלאים באנשים לאורך כל שעות היממה נתנו לי את ההרגשה שאני נמצא בפרסומת להולנד עצמה. ככל שהביקור שלי כאן התארך, הבנתי כמה האושר ההולנדי הוא הרבה יותר מרק ״נראה טוב מהצד״, אלא אושר פנימי של ממש.

אמסטרדם
האושר אין לו סוף | צילום: נתאי לדאני

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

"חזליך" או "אם אין אני לי מי לי"

לאורך ההיסטוריה ועד היום, ההולנדים יצרו לעצמם מערכת אושר מעוררת השראה. ההולנדים קוראים לאושר שלהם ״חזליך״, ואפשר לתרגם אותו כמעט לכל דבר שגורם לך להרגיש תחושה של כיף. ניסיתי למצוא את המקור של ה״חזליך״ ההולנדי, ומצאתי אותו כאן בהולנדים עצמם. תוכלו לקרוא לזה ״דאגה עצמית״, או ״אהבה עצמית״, או כנהוג בעברית ״אם אין אני לי מי לי״, אבל בהולנד למדתי שהסוד לחיים מאושרים מתחיל ממש בתוכנו, בדיוק כמו שהאושר ההולנדי מתחיל בתוכם.

אמסטרדם
״אהבה עצמית״ באמסטרדם | צילום: נתאי לדאני

 

אמסטרדם במבט ראשון: סמים, מין ואלכוהול

במחשבה ראשונה, קל להבין למה הולנד מאושרת. יצחקו ויגידו ש״ההולנדים מאושרים בגלל הסמים״, או ״בגלל רובע החלונות האדומים״ - אבל אם נשים את הצחוק בצד, הפתיחות ההולנדית לדברים לא רגילים תרמה מאוד לאושר ההולנדי, ולא בהכרח בצורה שאתם חושבים.

בסיור מבוסס הטיפים של MASTERDAM TOURS, למדתי כמה דברים מעניינים על תרבות הסמים, המין והאלכוהול בהולנד, ועל הדרך שבה ההולנדים דאגו ששלושת הדברים האלה ישחקו ממש לטובתם:

 

סמים בהולנד - כך זה קרה:

הסינים שהגיעו להולנד לפני עשרות שנים והקימו בה את הצ׳יינה טאון, שנמצאת ממש במרכז העיר, הביאו איתם למדינה גם את ההרואין. באותה תקופה, סמים לא היו חוקיים בהולנד בכלל אך הממשלה הבינה שעליה להתמודד בראש ובראשונה בבעיית ההרואין, סם קשה וממכר במיוחד. מה הם החליטו לעשות? להפוך את הקנאביס לחוקי. כך עד היום, הולנד היא אחת המדינות בהן משתמשים הכי פחות בסמים קשים, דווקא לאור העובדה שסמים קלים חוקיים בה.

ההימור של הולנד הצליח לה ובגדול - הליגליזציה ההולנדית מביאה איתה תיירים מכל העולם, ומדובר באחת ההכנסות המשמעותיות למדינה, שכן כל ״קופי שופ״ מחויב בלמעלה מ-50% מיסים. כבר אמרתי שההולנדים יודעים לדאוג לעצמם?

מצד שני - הליגליזציה הזו גרמה לבעיות של תיירות יתר בעיר מה שמכונה בהולנד 'תיירות מין' או 'תיירות סמים' והם החליטו להלחם בתופעה.

אמסטרדם
התקנות החדשות במרכז אמסטרדם נלחמות ב'תיירות הסמים' | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

רובע החלונות האדומים - הסיפור האמיתי:

המיקום הגיאוגרפי האסטרטגי של אמסטרדם, הפכה אותה לנקודת עצירה חובה עבור סוחרים ימיים שיוצאים למסעות ארוכים. הנשים ההולנדיות, שהבינו שיש בסוחרים הזדמנות כלכלית שאי אפשר לפספס, היו ״מנצלות את המצב״ ונותנות מחיר גבוה בעבור שירותי מין מתוך ידיעה שכל מה שהסוחרים רצו זה להתפנק, ובכל מחיר.

כמו כל עסק מצליח, גם העסק הזה גדל עם הזמן, ועל פי התכנון - עד שנת 2027 רובע החלונות האדומים ההיסטורי יהפוך למבנה ענק שיאגד בתוכו את כל שירותי המין בהולנד. ההולנדים עובדים על רגולציה משמעותית בתחום, והיום צריך רישיון של ממש ועמידה בתנאים מגבילים כדי להתפרנס מהתחום בשטח המדינה.

רובע החלונות האדומים באמסטרדם
רובע החלונות האדומים באמסטרדם | צילום: רויטרס

 

לחיים! בירה בעיר הבירה ההולנדית:

אמסטרדם היא מרכז חשוב וגדול במיוחד של ייצור בירה, ומה יותר גורם לאושר מלפנק את עצמך בכוס בירה קרה אחרי יום ארוך? תוכלו לבקר במבשלת הייניקן כדי לשמוע את הסיפור מאחורי הבירה ההולנדית המפורסמת ולשתות לא מעט מהמשקה האהוב. אמסטרדם מלאה בפאבים מיוחדים המגישים סוגי בירות שלא רואים בכל מקום בעולם. לטעימות בירה מיוחדות מומלץ לבקר בבר ה-Tample Bar שמציע מבחר בירות כל כך גדול שיצליח לבלבל אתכם עוד לפני שהתחלתם לשתות.

אמסטרדם
אמסטרדם מחאה בפאבים | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

 

בריאות באמסטרדם: לדאוג לעצמך על אמת

ברחובות אמסטרדם תופתעו לראות כמה כל ההולנדים יפים, בריאים וחזקים. מלבד מערכת בריאות ציבורית טובה במיוחד, להולנדים עצמם מאוד חשוב לדאוג לעצמם ולשמור על אורח חיים בריא. הבריאות באה לידי ביטוי ברכיבה על אופניים לכל מקום, בדאגה לריאות ירוקות גדולות במרכזי הערים הגדולות, ובעובדה שהולנד מתגאה במספר נמוך יחסית של שיעור ילדים הסובלים מעודף משקל. מעניין איך זה קורה במדינה שבה המאכלים הלאומיים הם צ׳יפס, עוגיות, ופנקייקים.

הולנד

 

להיות בריאים כמו ההולנדים - המלצות לטיול בריא ומאושר:

שכרו אופניים

באמסטרדם יש תחבורה ציבורית מצוינת, וכמעט ואין צורך בשימוש במוניות או ברכב פרטי. ובכל זאת - הדרך הבריאה וההולנדית ביותר להתנייד בעיר הגדולה היא רכיבה על אופניים. זו דרך ההתניידות המרכזית של התושבים, כך שבשונה ממקומות אחרים בעולם, לא תרגישו שהאופניים יכולים להיות עול. מומלץ לשכור אופניים מחברת Rent a Bike או דרך אפליקציית FlickBike.

אמסטרדם
אופניים בכל מקום | צילום: נתאי לדאני

 

צאו לטבע העירוני

אין דבר בריא יותר מאוויר צלול ונקי, שבהולנד אפשר למצוא גם במרכז העיר הרועשת. במקום לאכול ברחובות העמוסים, קחו לעצמכם כמה שקיות של אחד מהמאכלים המפורסמים של העיר (צ׳יפס עם רטבים, עוגיות אמסטרדם, צ׳ורוס או גבינות למשל) ותעשו לעצמם פיקניק באחד הפארקים בעיר. בין הפארקים המומלצים תוכלו למצוא את וונלדפארק (Vondelpark), ווסט פארק (Westerpark) ופארק אמסטל (Amstelpark).

אמסטרדם
משופעת בריאות ירוקות | צילום: נתאי לדאני

 

מוזיאון גוף האדם (body worlds)

אם אתם רוצים ללמוד קצת יותר לעומק על בריאות, מוזיאון גוף האדם באמסטרדם הוא נקודה מדויקת להוסיף לטיול שלכם. מדובר ב-7 קומות של מוזיאון הכולל בתוכו הדמיות ואיברים אמיתיים של בני אדם. דרך המיצגים, אפשר ממש לראות איך בנוי הגוף שלנו ולקבל מבט מבפנים על פעולות יומיומיות שהגוף שלנו עושה. התערוכה מתמקדת בעיקר באושר, ובהשפעות הביולוגיות והפיזיולוגיות של האושר על הגוף שלנו.

אמסטרדם
מוזיאון גוף האדם | צילום: נתאי לדאני

 

הדאגה העצמית ההולנדית לא תמיד חיובית

אי אפשר לדבר על הולנד בלי להזכיר את האירועים הנוראיים שהתרחשו בה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הקהילה היהודית באמסטרדם היוותה לא פחות מ-10% מכלל תושבי העיר, והם היו נחשבים למכובדים במיוחד ועשירים מאוד. הנאצים הצליחו לשכנע את ההולנדים להעביר לידם מפה מדויקת, בה היו מסומנים בתי יהודים ברחבי העיר. הנאצים הוציאו את היהודים מבתיהם, והוציאו הודעה שכל מי שילשין על יהודי יקבל סכום כסף משמעותי ואת בית היהודי בחינם.

הולנדים רבים שיתפו פעולה עם הקריאה לפעולה הנאצית, ולא רק זה. הולנדים רבים החליטו ״לנצל את המצב״ ולבזוז את בתי היהודים הריקים מאדם ולקחת אליהם את כל רכושם. ההשתלטות על בתי היהודים הייתה כל כך אגרסיבית, עד שהבתים נהרסו לגמרי ונותרו רק חורבות. בביקור ברובע היהודי היום, אין זכר לבתי היהודים כפי שהיו נראים בעבר, אך ניתן לראות בבירור שכל הרובע היהודי בנוי בבנייה חדשה, בשונה משאר הבתים בסביבה שנשארו עומדים עוד מתקופת המלחמה.

היום, הקהילה היהודית בהולנד מונה כ-20,000 יהודים שרובם גרים באמסטרדם. יש מגוון רחב במיוחד של מסעדות כשרות, סיורים יהודים, ומקומות שמוכיחים שלמרות הכל, היהודים עדיין כאן.

20230611 115222
האנדרטה לזכר קהילת יהודי אמסטרדם | צילום: מיכל בן ארי מנור

 

סיור יהודי באמסטרדם: המפורסמים ביותר

בית אנה פרנק

אחד ממקומות הביקור החשובים באמסטרדם, אליו מגיעים תיירים לא רק יהודיים לשמוע את הסיפור של הילדה היהודייה שכתבה את יומן המלחמה המפורסם. בית המסתור בו התחבאה אנה פרנק הפך היום למוזיאון, וניתן לראות בו את חדרי הבית המקוריים, פריטים וחפצים, ואפילו את היומן בעצמו. חשוב במיוחד לקנות כרטיסים כמה שבועות מראש, שכן מספר כרטיסי הכניסה בכל יום מוגבל.

Straat museum
אנה פרנק הפכה למותג באמסטרדם | צילום: מיכל בן ארי מנור

בית הכנסת הפורטוגזי

אחד מבתי הכנסת המיוחדים בעולם ששימש את היהודים שהיגרו מספרד ופורטוגל בעקבות גירוש ספרד. בית הכנסת כולו מואר באור נרות ולא בתאורה מלאכותית, הוא מלא בגילופי עץ מיוחדים, ויש לו רצפה חולית מיוחדת שהופכת אותו למבנה שלא רואים בכל יום. במרחב בית הכנסת נמצאת ספריית עץ חיים, שנחשבת לספרייה היהודית העתיקה בעולם.

סיור מודרך יהודי

יש לא מעט חברות המציעות סיור ברובע היהודי שכולל ביקור באנדרטאות החשובות ובנקודות העניין המרכזיות. מלבד חברות רבות המציעות סיורים בעברית, יש גם סיור מבוסס-טיפים בשפה האנגלית של חברת Friendly Tours Amsterdam שמוציאה סיור ברובע היהודי בכל ימות השבוע.

אמסטרדם
בית הכנסת הפורטוגזי | צילום: נתאי לדאני

 

תדאגו לעצמכם לטיול מאושר באמסטרדם: ההמלצות הגדולות

בטיול באמסטרדם יש הכל מהכל, ובכל פינה בעיר תוכלו למצוא משהו חדש לעשות שלא חשבתם להוסיף ללו״ז של הטיול שלכם. ובכל זאת, הנה שתי המלצות לטיול מושלם בעיר הבירה של הולנד:

מוזיאון ואן גוך ובית רמברנדט

שני מקומות חובה לבקר בהם אם אתם חובבי אומנות ומוזיאונים. שני האמנים המפורסמים ההולנדים הצליחו להשיג לעצמם שם בין לאומי בזכות יצירות שמוכרות בכל בית. בית רמברנדט הוא ממש הבית בו עבד הצייר המפורסם, ומוזיאון ואן גוך הוא מוזיאון ״קלאסי״ המציג את יצירותיו הגדולות ביותר כמו ציור החמניות. מומלץ להזמין כרטיסים מראש.

אמסטרדם
מוזיאון ואן גוך | צילום: נתאי לדאני

 

שייט בתעלות העיר

טיול באמסטרדם לא שלם מבלי שיט בתעלות המים המפורסמות שלה. יש עשרות חברות שמוציאות שיט תיירותי ואינספור קונספטים מיוחדים, אך מבין כולם האהוב עליי ביותר הוא שיט בסירה פתוחה של Cruise Like a Local Amsterdam שעובר בכל נקודות העניין של העיר בסיור של שעה. מומלץ להביא משהו מחמם לרוח הקרה שנושבת בין התעלות.

 קבלו עוד רעיונות לטיול באמסטרדם מחוץ לקופסא + המלצה על מלון

אמסטרדם
שייט בתעלות | צילום: נתאי לדאני

...

הולנד היא אחת התחנות המיוחדות והמאושרות במסע שלי בעקבות סוד האושר, ולמדתי בה כמה חשוב לקחת את המושכות לידיים ולדאוג באופן אקטיבי שנחיה חיים מאושרים, שלא פוגעים באושר של האנשים מסביבנו. 

אתם מוזמנים להמשיך לעקוב אחרי המסע של נתאי בסדרת הכתבות שמתפרסמת כאן ובעמוד האינסטגרם שלו.

אמסטרדם
לקחת את המושכות לידיים | צילום: נתאי לדאני