להיות עם חופשי: מסע למדינות המאושרות בעולם - הסוד של דנמרק

דנמרק היא המדינה השנייה באושרה בעולם, וגם המדינה השנייה במסע של בלוגר הטיולים נתאי לדאני בשבע המדינות הכי מאושרות על הגלובוס. נתאי יצא לביקור בממלכה הדנית, אסף המלצות לטיול מושלם, וגם מצא מה מסתתר מאחורי החיוך הדני.

דנמרק קופנהגן
מה סוד האושר של דנמרק? | צילום: נתאי לדאני

קבלת הפנים שלי למדינה השנייה הכי מאושרת בעולם הרגישה כמו סרט יפה. שמש אוגוסט בהירה, שמיים כחולים, תושבים מחייכים רוכבים על אופניים, ואווירה אמיתית של חופש, לא רק של חופשה. אם לא היה הטייס שאמר בנחיתה ״ברוכים הבאים לקופנהגן״, הייתי יכול לחשוב שבטעות הגעתי לאוטופיה. במבט ראשון, וגם במבטים אחריו, קופנהגן היא יעד לטיול מושלם.

ביקור של כשבוע בדנמרק הוכיח לי שאולי כל מה שצריך כדי להיות מאושר, זה להיות חופשי.

דנמרק
אולי כל מה שצריך כדי להיות מאושר, זה להיות חופשי? | צילום: נתאי לדאני

 

כתבות נוספות ב-mood:

 

הנקודות המאושרות של קופנהגן

את החופש בדנמרק אפשר למצוא בכל פינה בין רחובות העיר. אבל את הנקודות המאושרות ביותר, אפשר למצוא בשלוש אטרקציות מרכזיות ואהובות במיוחד בעיר קופנהגן:

פסל בת הים הקטנה

הסמל של קופנהגן הוא פסל מתכת שנמצא על שפת הים בצמוד לנמל. הפסל הוא מחווה לסופר הדני האנס כריסטיאן אנדרסן, שכתב ספרי אגדות מפורסמים במיוחד המקדשים את ערך החופש. בין יצירותיו אפשר למצוא את ״בת הים הקטנה״ וגם את ״מלכת השלג״, המוכר היום כ״פרוזן״. הפסל עצמו לא גדול או מרשים במיוחד, אך מומלץ לשלב את הביקור בו עם פארק Kastellet הצמוד.

קופנהגן
הסמל של קופנהגן | צילום: נתאי לדאני

גני טיבולי

אין תחושת חופש גדולה יותר מביקור בלונה פארק. גני טיבולי הוא אחד הלונה פארקים המפורסמים והעתיקים בעולם. גני טיבולי היוו השראה משמעותית לוולט דיסני בעצמו, שבעקבות ביקור בהם החליט לפתוח את פארקי דיסנילנד מסביב לעולם. הפארק מתאים בעיקר לילדים, אך כולם יכולים להנות ממנו.

הגן הבוטני של קופנהגן

אחד הדברים הקסומים בעיר הבירה הדנית, היא העובדה שכולה מלאה בפארקים ירוקים שעושים חשק לשחרר מהלו״ז המתוכנן לחופשה ולעצור לפיקניק בכל מדשאה. המתחם הירוק היפה ביותר הוא מתחם הגן הבוטני, המפורסם בעיקר בזכות חוות הפרפרים שבו.

הגן הבוטני של קופנהגן
הגן הבוטני של קופנהגן | צילום: נתאי לדאני

 

מקומות מומלצים נוספים:

נמל ניהבאן Nyhavn - הנמל המרכזי והלוקיישן הכי אינסטגרמי בעיר.

שוק האוכל Torvehallerne - אחד מבין שווקי האוכל הרבים והמפורסמים של קופנהגן.

מוזיאון הארכיטקטורה BLOX - מוזיאון חדשני, יצירתי ומפתיע לחובבי העיצוב.

נמל ניהבאן Nyhavn
נמל ניהבאן Nyhavn - הלוקיישן הכי אינסטגרמרי בקופנהגן | צילום: נתאי לדאני

 

דנמרק: סמל לחופש

כששאלתי בהוסטל שבו אני מתארח איך זה שכמעט ולא מצאתי מקומות לינה בעיר השבוע, סיפרו לי שחוגגים בימים אלה את אחד משבועות הגאווה המפורסמים בעולם. דנמרק הייתה המדינה הראשונה בעולם שהעניקה חופש והכרה לזוגות חד מיניים. ואם כבר מדברים על חופש, בדנמרק הייתה האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד שרה, ותאמינו או לא - מדובר במדינה הראשונה שנתנה לגיטימציה לסרטים כחולים. חופש ללא גבולות.

דנמרק קופנהגן מצעד הגאווה
דנמרק הייתה המדינה הראשונה בעולם שהעניקה חופש והכרה לזוגות חד מיניים | צילום: נתאי לדאני

חשוב לציין שהודות למחשבה החופשית הדנית, וחוסר הפשרות בעניין זה, דנמרק היא המדינה היחידה בעולם שמוגדרת כולה כ״חסידת אומות עולם״. במהלך מלחמת העולם השנייה, גופים ממשלתיים רשמיים סייעו ליהודים להתחבא ולברוח מידי הנאצים. היום, נמצאת במרכז קופנהגן ״כיכר ישראל״ ובה סלע שקיבלה דנמרק ממדינת ישראל כהוקרה על הצלת היהודים הדנים בתקופת השואה.

גם משפחת המלוכה של דנמרק בעצמה נהנית מהחופש הדני להיות מי שתבחר. בסיור לארמון המלוכה ״אמליאנבורג״ (Amalienborg Palace), ארמון המגורים של משפחת המלוכה הדנית, סופר כי אפילו מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק הנוכחית, לא מסתפקת בלהיות ״רק מלכה״, והחליטה ״לצאת מקווי המלוכה״ ולאייר בעצמה את המהדורה הדנית של שר הטבעות. מגניב, נכון?

דנמרק
הדשא של הדכן באמת ירוק יותר | צילום: נתאי לדאני

 

ארמונות בקופנהגן: הטובים ביותר

ארמון כריסטיאנסבורג (Christiansborg Palace)

ארמון הממוקם על אי קטן במרכז העיר, ששימש בעבר כארמון המגורים של משפחת המלוכה. היום הארמון משמש כמשכן של הפרלמנט הדני, משרד הפנים ובית המשפט העליון.

ארמון רוזנבורג  (Rosenborg Castle)

הארמון הפופולרי ביותר בעיר הודות לפארק הירוק רחב המימדים המקיף אותו, הנחשב לפארק העתיק ביותר בממלכה.

ארמון רוזנבורג
ארמון רוזנבורג | צילום: נתאי לדאני

ארמון אמליאנבורג (Amalienborg Castle)

ארמון המגורים הנוכחי של משפחת המלוכה, בו מתקיים בכל יום בשעה 12:00 טקס חילופי המשמרות המפורסם. מומלץ להגיע כמה דקות לפני ולתפוס מקום טוב לצפייה בטקס היומי.

דנמרק קופנהגן
טקס חילופי המשמרות המפורסם | צילום: נתאי לדאני

 

העיר החופשית כריסטיאניה

החופש בדנמרק בא לידי ביטוי באחד המקומות המוזרים, אך גם המיוחדים שיצא לי לבקר בהם מסביב לעולם. העיר החופשית כריסטיאניה היא ״עיר עצמאית״ במרכז קופנהגן שרואה את עצמה כ״מחוץ לאיחוד האירופי״. מדובר בעיירה מסתורית שהוקמה על ידי קבוצת ״ילדי פרחים״ (היפים) שהשתלטה על בסיס צבאי שכבר לא היה בשימוש אחרי מלחמת העולם השנייה, ויצאה במאבק כדי להכריז עצמאות בין חומותיו.

העיירה הוקמה מתוך חזון של ילדי הפרחים להקים מתחם מגורים אלטרנטיבי, חופשי יותר, ולא כפוף לחוקים הרגילים. ואכן, בשנת 1989 עבר ״חוק כריסטיאניה״, שקידם בצעד משמעותי את מעמדה של העיר החופשית כישות עצמאית. היום, בעיירה כריסטיאניה, יש שלושה חוקים בלבד: אסור לרוץ, אסור לצלם, וחובה ליהנות. הסחר בסמים אגב, חוקי במידה מסוימת ומתרחש בגלוי.

ניתן להיכנס לעיירה בחינם ולאורך כל ימות השבוע. מומלץ לקחת סיור מקדים שמגיע עד לשער הכניסה לעיירה כדי לקבל את המידע עליה ממקור מוסמך. אני הצטרפתי לסיור של Copenhagen Free Walking Tours שהיה מוצלח במיוחד.

העיר החופשית כריסטיאניה
העיר החופשית כריסטיאניה | צילום: נתאי לדאני
העיר החופשית כריסטיאניה
להיות עם חופשי בארצנו - העיר החופשית כריסטיאניה | צילום: נתאי לדאני

 

לגו בדנמרק: המשחק החופשי בעולם

מאז שאני ילד אני חולם לבקר בדנמרק - הבית של משחק הלגו שגדלתי עליו והייתי חופשי לבנות בו כל מה שני רוצה. במרחק של כ-3 שעות נסיעה מקופנהגן, נמצא הפארק הרשמי והגדול ביותר של ״לגולנד״ בעולם. המתחם, הממוקם בעיר בילונד, מתאים בעיקר לילדים ומלא במתקנים כמו רכבות הרים, מתחמי פעילות ותערוכות הבנויים כולם בצורת קוביות לגו. כבר בכניסה, אפשר לראות ילדים מכל העולם מתמלאים באושר מלראות את חלקי המשחק האהוב עליהם מתעוררים מולם לחיים.

לשדרוג החוויה, במרחק הליכה מפארק ״לגולנד״ נמצא ״בית הלגו״ (Lego House) . מדובר במתחם חדש יותר אך קטן יותר, שמשמש כמרכז מבקרים ומוזיאון לגו הכולל בתוכו חדרי לגו, מסעדת לגו, וכמובן - חנות לגו. בנוסף, כל האזור מלא במלונות מקוריים של לגו - ותוכלו להעביר את הלילה במלון לגו פיראטים, מלון לגו טירה, מלון לגו ״נינג׳גו״ ועוד רבים.

* חשוב לשים לב שאטרקציות הלגו פתוחות בין החודשים אפריל לנובמבר בלבד, ושחלק מהאטרקציות לא פתוחות לאורך כל ימות השבוע. מומלץ לבקר באתר של לגולנד לפני הביקור ולבצע הזמנה מראש לתאריכים המתאימים לכם.

לגולנד
לגולנד - המשחק הכי דני שיש | צילום: נתאי לדאני
הטירה בלגולנד
הטירה בלגולנד | צילום: נתאי לדאני

 

סוד האושר הדני: ביקור במוזיאון האושר של דנמרק

בדנמרק נמצא ״מוזיאון האושר״ השייך ל״מכון המחקר של האושר״ בדנמרק. המוזיאון הצנוע מציג את כל הסיבות שהופכות את הדנים לאחד העמים המאושרים בעולם, לצד סיפורים על תפיסות אושר במדינות נוספות.

לאורך כל הביקור במוזיאון, חוזר על עצמו המושג הדני ״היגה״, או בתרגום לעברית - חמימות וחברותיות. ה״היגה״ יכול להיות גם שם תואר, ותוכלו לשמוע את הדנים מספרים שהיה להם יום ״היגה״, או רגע ״היגה״ במיוחד. האושר הדני הוא מותג של ממש, והמקומיים ממש גאים ביכולת שלהם להיות ב״היגה״ כל הזמן.

בין כל המיצגים במוזיאון האושר, יש חדר שלם מלא בפתקים נדבקים, שעליהם המבקרים חופשיים לרשום מה עושה אותם מאושרים. בין כל התשובות הקלאסיות כמו ״משפחה״, ״חברים״ ו״אוכל טוב״, היו גם הרבה פתקים שפשוט רשום עליהם ״דנמרק״. הופתעתי.

מוזיאון האושר של דנמרק
מוזיאון האושר של דנמרק | צילום: נתאי לדאני
מוזיאון האושר של דנמרק
הפתקים במוזיאון האושר של דנמרק | צילום: נתאי לדאני

כששאלתי, סיפרו לי שזה לא מפתיע כמו שאני חושב. מדינת דנמרק משלמת לתושבים על הלימודים לאורך כל החיים, דואגת לחופשת לידה ארוכה, תומכת כלכלית בכל מי שצריך ואפילו מעניקה שירותי בריאות בחינם. אם תשאלו אותי, אני חושב שיותר משהדנים מאושרים, הם חסרי דאגות. כשאין לך דאגות, אתה חופשי. וכמו שלמדתי בדנמרק - כשאתה חופשי, אתה מאושר.

* אתם מוזמנים להמשיך לעקוב אחרי המסע של נתאי בסדרת הכתבות שתתפרסם כאן ובעמוד האינסטגרם שלו

דנמרק
כך נראה רגע ''היגה'' בדנמרק | צילום: נתאי לדאני