איך לשרוד את השיפוץ בלי לריב עם הקבלן

חג הפסח ממש מעבר לפינה, הגשמים הולכים ומתמעטים, ובדיוק מתחילה עונת השיפוצים. זוכרים מה זה שיפוץ? זה עם הכאב ראש והויכוחים והדאגות? ביקשנו מהאדריכל לבב שחר לתת לנו 5 טיפים איך לשרוד את השיפוץ בלי לתלוש שערות

וילה בתל אביב
הבית שמתקבל אחרי השיפוץ שווה הכל | צילום: ליאור גרונדמן

טיפ מספר 1:  לעבוד עם אנשים עליהם אנחנו סומכים

כן, זה נשמע טריוויאלי. אך תופתעו לגלות כמה אנשים בוחרים אנשי מקצוע - בלי לעשות שיעורי בית מספקים. האמון שנוצר בין הלקוח לבין קבלן/מפקח לאחר פגישה היכרות אחת הוא שביר מאוד ולעיתים נסדק כבר במהמורה הראשונה. אני מציע לבקש מכל ספק רשימת ממליצים. לשוחח עם 2-3 לקוחות שעברו עימו את ההליך. במהלך השיחה כדאי לברר גם את החוזקות וגם את החולשות. לרדת לפרטים עם שאלות לגבי לוחות זמנים, אחריות לתקלות ויחסיו עם השכנים לנכס.

מומלץ גם לבצע ביקור באתר בניה פעיל של אותו קבלן, להתרשם ולשוחח עם השכנים/לקוחות לגבי אופי העבודה ושמירה על סביבת עבודה תקינה.

 

כתבות נוספות במדור לייפסטייל:

 

טיפ מספר 2: חתימה על חוזים עם כל הקבלנים

חשוב לחתום על חוזה מסודר גם מול קבלני משנה כגון: חשמלאי, טייח, רצף ואינסטלטור. את החוזים מקבלים ממפקח הבניה או מעורך דין מולו תתבצע החתימה. ניתן להוריד גם חוזים מהאינטרנט אך הם יהיו גנריים ולא תמיד יעשו את העבודה.

 

שיפוץ
בנית אלמנטים מסובכים דורשת נוכחות אדריכל או מפקח בניה בשטח | צילום: לבב שחר

 

טיפ מספר 3:  מנגנון מוסכם לתוספות ושינויים

אחד הגורמים שיכולים להעכיר את האווירה ולסדוק את האמון הוא חריגות מתקציב, תוספות ושינויים מהתכנון המקורי. מומלץ לקחת בחשבון שבכל הליך בניה/שיפוץ יהיו תמיד הפתעות. על מנת לאפשר דינמיקה בריאה יש לנסח פרוטוקול מוסדר לאישור תוספות בניה. כאשר יש מפקח בניה התוספות הן תמיד באישור בכתב ממנו. בהעדר מפקח רצוי למנות את האדריכל.ית כבוררים מוסכמים שמאשרים את התוספות.

 

טיפ  מספר 4:  נוכחות אדריכל.ית  ומפקח בצמתים מרכזיים

בכל הליך בניה יש נקודות קריטיות שדורשות תשומת לב מיוחדת, לרוב מדובר במקומות בהם נדרש סנכרון מדויק בין מספר אנשי מקצוע .  רצוי להגדיר מראש  בהתייעצות עם האדריכל.ית  והמפקח  פגישות משותפות באתר בניה בנוכחות הקבלן הרלוונטי. דוגמא טובה לצומת כזו היא הרכבת גרם מדרגות בהליך שיפוץ.

בפרויקט אותו עיצבתי בתל אביב גרם המדרגות היה מאתגר ומורכב במיוחד.  לצורך הרכבתו נכחתי יומיים באתר הבניה באלתור פתרונות בשטח.

 

גרם מדרגות
גרם המדרגות - תןצאה סופית | צילום: ליאור גרונדמן

 

טיפ מספר 5: שמרו על ניטרליות. אל תפקחו על הבניה בעצמכם

כאשר אתם מגיעים לביקור באתר בניה תגיעו באנרגיה טובה. רצוי לעבור במכולת להביא שתיה קלה/חטיפים ולהגיע מחייכים.  לא מומלץ להגיע עם חברים/משפחה לצורך מציאת ריג'קטים ופיקוח.

במידה ולא עמדתם בפיתוי והגעתם עם מומחה מטעם עצמו לא כדאי להעיר בשטח לקבלן.  תמשיכו לחייך. צלמו את מה שמפריע לכם ותעבירו למפקח/אדריכל.ית. התדיינות טכנית  ביניכם לבין הקבלן  יוצרת בלבול והסרת אחריות ממי שצריך לפקח בפועל.  במידה והקבלן שואל אתכם שאלה ישירות, רצוי לענות דרך המפקח/אדריכלי.ית ולא באופן ישיר.

לבב שחר הוא אדריכל בוגר הטכניון, בעל ניסיון של מעל שנים 15 בתכנון ועיצוב בתים, מתגורר יוצר ועובד בבת גלים חיפה. לאתר האינטרנט שלו לחצו כאן