5 ההרגלים ה"מגונים" של הבניה בישראל

במגרש חלומי, מוקף עצים צפופים, האדריכל לבב שחר תכנן בית פרטי עבור משפחה. העובדה שהבית ממוקם בדורהם ארה"ב, ולא כאן בישראל, לימדה אותו שיעור חשוב בנוגע להרגלי הבנייה הישראליים ומדוע כדאי לבחון אותם מחדש

חזית וילה פרטית בארהב
ההבדל בין בניה בארץ ובניה בחו"ל | צילום: לבב שחר

הישראלי הממוצע לרוב די מקובע כאשר הוא מגיע לתחום הבניה. הוא הסתגל להרגלי בניה מסוימים, הקיימים עוד מימי בית הוריו, ואותם יצפה לראות גם בבית ילדיו. גמישות לשינויים מהווה יתרון גדול וניתן להשיגה ללא ויתור על איכות הבניה. תכנון בית פרטי בדורהם שבארה"ב הוביל אותי להתבונן בעיניים אחרות על הרגלים אלו, ולחפש פתרונות אחרים, אולי טובים יותר.

 

כתבות נוספות במדור הלייפסטייל:

 

הרגל מס' 1: חלון לשירותים ומקלחות

מי שמע על מקלחת בלי חלון? אמנם מיקום חללים ללא חלון מאפשר גמישות רבה בתכנון הבית והחזיתות. אבל הסיטואציה בה חלון של שירותי אורחים פונה למבואת כניסה או פטיו, שנפוצה מאד בארץ, יכולה לייצר פס קול וריח שמרבית האנשים היו שמחים לוותר עליהם. אם בכל זאת לא הצלחתם לפתוח חלון, שימוש במערכת יניקה איכותית יוצרת שירותים ו/או מקלחות נעימים ללא חלון.

פטיו של בית פרטי ביער בארהב
מזל שאין חלון מהשירותים לפטיו היפה הזה | צילום: לבב שחר

מבט מרחוק על פטיו
מבט מרחוק על הפטיוו | צילום: לבב שחר

 

הרגל מס' 2: חדרי שירות

חדרי שירות הכוללים יציאה למרפסת שירות או חלון לתליית כביסה גוזלים שטח יקר, קשים לתחזוקה ומהווים אילוץ תכנוני. מכונות הכביסה המודרניות הן שקטות, וניתן לתלות כביסה גם כאשר המכונה אינה צמודה למרפסת.

חזית בניין
חזית עם פתחים גדולים בזכות וונטה בחדר הרחצה | צילום: לבב שחר

 

הרגל מס' 3:  תריסי גלילה

הצללה בעזרת תריס/צלון חיצוני נפוצה מאוד בישראל. היתרון המרכזי של תריס הגלילה והצלונים הוא הצללה חיצונית שמונעת את אפקט החממה. עם זאת  לתריסי גלילה חסרונות רבים: הם יקרים מאוד, כאשר הם סגורים אנו מקבלים פרטיות מהחוץ, אך גם לא רואים אותו, בבית מרובה חלונות/ויטרינות סגירת התריסים בלילה יוצרת אווירה מאוד קרירה כאשר הבית מתמלא בהשתקפויות של הזכוכיות, הם דורשים נקיון ותחזוקה, בבתים מרובי חלונות החזית נראית קודרת  עם תריסים סגורים והצלונים רגישים לרוחות חזקות.

אך היתרון המרכזי של תריסי הגלילה והצלונים הוא אקלימי, שכן על מנת להימנע מאפקט החממה יש לייצר הצללה חיצונית על החלון. התפיסה לפיה תריסי הגלילה מוסיפים בטחון ומקשים על פריצות היא שגויה. נהפוך הוא - תריסי הגלילה קלים מאוד לפריצה בעזרת ג'ק של רכב/לום.

בבית האמור, אשר תוכנן בארה"ב, שם השימוש בתריסי גלילה אינו רווח, נבחר שימוש בשילוב בין מערכת אזעקה למצלמות אבטחה על מנת לייצר ביטחון אמיתי. המענה לצורך בפרטיות ואף החשכה הושג בעזרת וילונות .

חדר שינה עם וילונות
מענה לפרטיות באמצעות וילונות | צילום: לבב שחר

 

ההמלצה שלי היא לנסות לתכנן את הבית/שיפוץ כך שהחלונות יוצללו בעזרת שימוש בצמחיה או פרגולה ולהימנע ככל שניתן מתריסי גלילה בחללים הציבוריים לחלונות גדולים. בחדרי שינה בהם יש צורך בהחשכה מוחלטת כדאי לשלב תריסי גלילה. ובכל מקרה, כאשר מתכננים בית עם תריסי גלילה, כדאי לבחון  הדמיה של הבית גם עם תריסים סגורים.

בניין בשכונת בת גלים בחיפה
בניין בשכונת בת גלים בחיפה - שימוש בהצללה חיתונית | צילום: ליאור גרונדמן

 

הרגל מס' 4: רצפת גרניט פורצלן

פעמים רבות לקוחות ישראלים נמנעים מיישום פרקט עץ מחשש מעלויות גבוהות ומעמידותו לאורך השנים. בארה"ב מרבית הבתים הפרטיים מרוצפים דוקא בפרקט עץ טבעי מאחר ובשימוש בעץ יוצר בבית אווירה חמה יותר. הפרקט מתיישן יפה, קל לניקיון ונעים להליכה בלי נעליים.

טיפ - כאשר בוחרים רצפת עץ למשטחים גדולים רצוי לבחור בחומר בעל מראה נקי עם מעט עיניים.

בית מגורים עם רצפת עץ
רצפת פרקט עץ בהיר | צילום: לבב שחר

דק עץ חיצוני
מעבר בין דק עץ חיצוני לרצפת עץ פנימית | צילום: לבב שחר

 

הרגל מס' 5: מחיצות פנים מבלוק

הבניה בישראל היא לרוב בחומרים כבדים כגון בלוקים, בטון וטיח. בארה"ב מקובל לבנות קירות פנים מגבס (בניה קלה). הסברה הרווחת לפיה קירות גבס הם באיכות ירודה מקירות בלוק היא שגויה. ניתן לבנות מחיצת גבס איכותית, הן ברמת הבידוד האקוסטי והן וברמת העמידות לאורך שנים. מחיצת גבס נבנית לאחר שלב הריצוף. שינוי פנימי בבית הבנוי עם מחיצות פנים מגבס הוא פשוט יותר ולא מצריך ריצוף מחדש.

וילה פרטית - פנים הבית
פנים הבית | צילום: לבב שחר

וילה פרטית בארהב - מחיצות פנימיות מגבס
מחיצות פנימיות מגבס | צילום: לבב שחר

 

פרקטיקות מחוץ לארץ

פעמים רבות טיולים ומסעות בעולם יכולים להוות השראה, הן לאדריכל/ית והן ללקוחות. אנו יכולים להתאהב בסוכה שראינו ביוון או בגג שראינו בנורווגיה. החשיפה לפתרונות הפרקטיים והכרות עם ההרגלים  היום יומיים  של הלקוחות  בארץ רחוקה עזרו לי להתבונן ממרחק על התכנון בארץ, לבחון  אותם אילוצים מזווית חדשה ולהגדיל את החופש בתכנון.

 

לבב שחר הוא אדריכל בוגר הטכניון, בעל ניסיון של מעל שנים 15 בתכנון ועיצוב בתים, מתגורר יוצר ועובד בבת גלים חיפה. לאתר האינטרנט שלו לחצו כאן

אדריכל לבב שחר
אדריכל לבב שחר | צילום: מיכה בריקמן