כך הגוף עשוי לסמן לכם שאתם זקוקים בדחיפות לתזונה נטולת גלוטן

הסימפטומים של אלרגיה לגלוטן כה עדינים עד כי מקרים רבים מתפספסים לא מעט. 9 תסמיני מחלת הצליאק שעליכם לשים לב אליהם

כאב בטן

שכיחותה של מחלת הצליאק במדינות רבות בעולם ובהן ישראל מוערכת ב-1%-0.5%,אך היא אינה אחידה ועל-פי ההערכות יש מדינות שבהן היא גבוהה יותר ומגיעה עד 5.2% מהאוכלוסייה.

צליאק זהו מצב בו הגלוטן במזון מעורר תגובה חיסונית הפוגעת במעי הדק, ומשפיעה על יכולתו לספוג חומרים מזינים.

המחלה אמנם נפוצה, אך היא לא מאובחנת באופן מזעזע מכיוון שמחלת הצליאק משפיעה על כל אדם באופן שונה. "תסמיני מחלת הצליאק עשויים להופיע בהדרגה או שהם יכולים להופיע בפתאומיות ובדרמטיות", מסביר פיטר הר גרין, מנהל מרכז מחלות הצליאק באוניברסיטת קולומביה.

מורכבת האתגר האבחוני היא העובדה כי ישנם שישה מקרים של צליאק "שקטים" או אסימפטומטיים לכל אחד מהסימפטומים. ובכל זאת, מאחר ומחלת הצליאק מעמידה את החולים בה בסיכון לשלל סיבוכים ארוכי טווח, חשוב לקבל אבחון וטיפול-במיוחד מכיוון שעיכוב בטיפול מגביר את הסיכויים לפתח עוד הפרעה אוטואימונית (למרבה הצער, לרוב החולים יש תסמינים במשך תשע שנים לפני שהם מאובחנים).

ישנם יותר מ -200 סימנים למחלת הצליאק, אך לרוב יש אחד או יותר מהתסמינים הבאים.

גזים, נפיחות וכאבים

עודפי החיידקים במעי ניזונים מחומרים מזינים שנספגים בצורה לא טובה, משחררים גזים וגורמים להתרחקות, התכווצויות וגזים מוגברים. אותם חומרים מזינים שנספגים אחראים גם לצואה ריחנית ומגושמת ושמנונית.

התקפי שלשול

רק כשליש מהמבוגרים הסובלים מהמחלה למעשה חווים שלשולים. יש שלל גורמים לשלשולים: דלקת ממושכת במעי; ספיגה ירודה של סוכרים ושומנים תזונתיים, השואבים כל כך הרבה מים למעי הגס עד שהצואה נשארת נוזלית; אי סבילות ללקטוז, הנובעת מכך שפגיעה במעי הורסת את האנזימים המעכלים מוצרי חלב; וצמיחת יתר של חיידקים.

לא ברור מדוע, אך לאנשים הסובלים ממחלת הצליאק יש יותר חיידקים במעי הדק מהרגיל.

עוד ב"בריאות"

הכן עצמך לצום! המדריך המלא איך לעבור את צום יום כיפור בשלום

גיימרים? משחקי וידיאו עשויים להיות טובים יותר עבורכם מספרים

ההרגל הנפוץ הזה מזיק לבריאותכם בלי שתשימו לב

 

אנמיה לא מוסברת

אנמיה במחלת הצליאק יכולה להיגרם על ידי גורמים רבים, כולל מחסור בברזל, חומצה פולית (ויטמין B) וויטמין B12, כמו גם דלקת כרונית. "אנשים הסובלים מאנמיה מתמשכת, במיוחד אנמיה מחוסר ברזל, שבהם נשללה מצבים רפואיים אחרים, צריכים לשאול את הרופאים לגבי בדיקת מחלת הצליאק", אומר ד"ר גרין.

עייפות

עייפות היא אחד התסמינים העיקריים של מחלת הצליאק. זה נראה גם במצבים רפואיים רבים אחרים, ולכן רופאים רבים מחפשים לעתים קרובות מקום אחר לאבחון.

"לעייפות קיצונית יש בסיס פיזיולוגי אמיתי כאחת מתופעות הלוואי העיקריות של מחלת הצליאק", אומר ד"ר גרין, המצביע על תת תזונה ועל ספיגה של חומרים מזינים ודלקות מעיים.

דלקת פרקים וכאבי פרקים

אנשים שרגישים לגלוטן יכולים לקבל תסמינים בכל מקום בגוף כאשר שברי גלוטן מתעכלים חלקית מהמעיים למחזור הדם. זה יכול לגרום לבעיות רציניות מחוץ למעי, כולל כאבי פרקים. מאחר שיש מחלה אוטואימונית אחת מגדילה את הסיכוי לחלות במחלה אחרת, דלקת מפרקים שגרונית, סוכרת מסוג 1 והפרעות אוטואימוניות אחרות, שיש לראות בהן דגלים אדומים המזהירים את הרופאים לבדוק את מחלת הצליאק.

פריחה מגרדת

רוב החולים מגרדים את העור המגרד עד שהוא נשבר או מדמם, כך שלרוב זה נראה כמו פריחה עם שריטות, אומר ד"ר גרין, שמציין כי השלפוחיות הגופניות, הגירוד המתמשך ואובדן השינה גובים מחיר נפשי ממטופלים רבים. הסימפטומים נוטים לבוא וללכת והמצב מטעה לעתים קרובות כמצבים אחרים, כגון אקזמה או הרפס.

פריחה
צילום: shutterstock

קהות עקצוץ בידיים וברגליים

עשרה אחוזים מהאנשים הסובלים מצליאק סובלים ממצב נוירולוגי קשור, בדרך כלל נוירופתיה היקפית (נזק עצבי הגורם לקהות, עקצוצים, תחושת עקצוץ או חולשת שרירים) או אטקסיה, המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית ומאופיינת בתנועות קשות, לא מתואמות, והליכה, על פי הקרן לנוירופתיה היקפית. התוצאה: אנשים עם נוירופתיה מסיבה לא ידועה צריכים להיבדק על מחלת הצליאק.

מיגרנות

מיגרנה היא אחד התסמינים הפחות ידועים של מחלת הצליאק. חולי מיגרנה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בצליאק מאשר שאר האוכלוסייה. יש צורך במחקרים נוספים כדי ללמוד את מורכבות המתאם, אך יש חשד כי ייתכן שהדלקת הנגרמת מצליאק משפיעה על כל הגוף, כולל המוח.

בעיות פוריות

המחקר אינו חד משמעי, אך מספר מחקרים מצביעים על שכיחות גבוהה יותר של מחלת צליאק לא מאובחנת בקרב נשים שהתקשו להיכנס להריון - בין 2 ל-6 אחוזים, לעומת אחוז אחד באוכלוסייה הכללית. במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Gastroenterology, חוקרים מצאו כי לנשים עם פוריות היו סיכוי גבוה פי 3.5 לחלות בצליאק בהשוואה לאלה שלא סבלו מאותן בעיות.

דיווחים מצביעים גם על קשר בין מחלת הצליאק לבין בעיות גינוניות כמו אנדומטריוזיס.

*מקור - thehealthy