מה קורה לשרירים שלנו כשאנחנו מזדקנים?

ככל שאנחנו מזדקנים, אנחנו מאבדים מסת שריר וכוח, במקרים אלו להשלמה תזונתית ישנו תפקיד קריטי, מאחר ואובדן המסה מעלה את הסיכון למחלות

זמן צפייה: 01:02

בני הגיל השלישי מפתחים דרישות תזונתיות גבוהות יותר לעומת צעירים, אך בשל רמת תיאבון מופחתת, בעיות עיכול, או העדפות תזונתיות, לעתים קרובות הם אוכלים פחות מרכיבי התזונה החשובים לבריאותם. הם עשויים לחשוב שהם ניזונים מתזונה מאוזנת יחסית, אך למעשה מאגרי החלבון, הוויטמינים והמינרלים שלהם מדולדלים והם נמצאים בקבוצת סיכון לבעיות בריאותיות שונות.

עם תהליך ההזדקנות, הגוף דורש כמויות גדולות יותר של חלבון, ויטמין D, סידן וכן רכיבי תזונה נוספים על מנת לשמור על בריאות כללית, עצמות בריאות וכח השריר. למרות זאת, מבוגרים רבים סובלים מתת-תזונה כיוון שהם נוטים לאכול פחות עם התבגרותם – ובמיוחד להפחית באכילת בשר ומזונות אחרים עתירי חלבון. בנוסף, הגוף מאבד מיעילותו בעיבוד רכיבי תזונה שונים. לאור זאת, הקווים המנחים בנושא תזונה הקיימים היום משקפים את הצורך המוגבר של מבוגרים לרכיבי התזונה החשובים הללו.

מדוע חשוב לבצע פעילות גופנית בגיל השלישי?
המדריך למתאמן המתחיל

אובדן מסת השריר עם הגיל מתרחש בקצב של 8% לעשור

תוחלת החיים בישראל עולה על התוחלת הממוצעת שנרשמה על ידי הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD), עובדה המציבה אתגרים בריאותיים שצריכים לקבל מענה על ידי מערכת הבריאות. אוכלוסיית הגיל השלישי בישראל (בגיל +65) מהווה 11% מכלל האוכלוסייה, והתחזיות צופות גידול במספר זה לכ-14.6% עד שנת 2035.

ככל שאנשים מזדקנים, באופן טבעי הם מאבדים את מסת השריר וכוחו. אובדן מסת השריר עם הגיל מתרחש בקצב של 8% לעשור החל מגיל 40 ו-15% אחוזים לעשור החל מגיל 70. אובדן מסת השריר כרוך בירידה בכח הפיזי וברמות האנרגיה, אך גם בעלייה ברמת העייפות ובסיבוכים בריאותיים משמעותיים, לרבות הסיכון לנפילות ולשברים, סיכון מוגבר למחלות ולדלקות, ויכולת נמוכה להתאוששות מניתוחים וממחלות.

מחקרים מראים, כי סיבוכים בריאותיים אלה עולים עם העלייה באובדן מסת השריר:

10% אובדן מסת שריר: הגנה חיסונית לקויה, עלייה ברמת הדלקת, עלייה של 10% בשיעור התמותה;
20% אובדן מסת שריר: חולשה, עלייה ברמת הדלקתיות, הידלדלות העור, הפחתה ביכולת ההחלמה, עלייה של 30% בשיעור התמותה;
30% אובדן מסת שריר: חולשה גדולה מכדי לשבת, פצעי לחץ, חוסר יכולת ריפוי פצעים, דלקת ריאות, עלייה של 50% בשיעור התמותה;
40% אובדן מסת השריר: 100% מוות, לרוב בגין דלקת ריאות.

זוג, קשישים, קשיש, זקנים, זקן
התפיסה הרווחת היא שכיוון שחולשת השרירים הינה חלק טבעי של תהליך ההזדקנות ולא ניתן לפעול בנושא - זוהי תפיסה מוטעית | צילום: רויטרס

חולשת השרירים היא אמנם תהליך טבעי, אך ניתן לפעול בנושא

במקרים אלו להשלמה תזונתית ישנו תפקיד קריטי, בדגש על שלושה רכיבי תזונה חשובים: HMB (מטאבוליט של חומצת האמינו לאוצין), רמה גבוהה של חלבון איכותי וויטמין D, אשר ביחד תורמים לשיקום ובניית השריר ומעצימים את כוחו. "התפיסה הרווחת היא שכיוון שחולשת השרירים הינה חלק טבעי של תהליך ההזדקנות ולא ניתן לפעול בנושא - זוהי תפיסה מוטעית" אומר פרופסור חיים יוספי, ראש המחלקה לקרדיולוגיה לא-פולשנית במרכז הרפואי ברזילי באשקלון. "אני אומר למטופליי, שהם אינם חייבים להתפשר בעניין זה. באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית, ביכולתם לשמור על מצב תזונתי תקין וכך לשמור על שרירים חזקים, שיעזרו להם להחלים ממחלות ולחיות חיים פעילים ועצמאיים."

"אובדן מסת השריר הינו אחד מתהליכי ההזדקנות אשר נדון רק לעתים רחוקות מאוד אך יש לו השלכות נרחבות על האופן שבו נוכל לחיות חיים בריאים עם הזדקנותנו," מוסיף פרופסור יוספי. "סיבוכים בריאותיים שאנחנו רואים אצל אלה הסובלים מאובדן מסת השריר לעתים קרובות קשורים לקושי בתפקוד היום-יומי, כגון כניסה למכונית ויציאה ממנה, טיפוס במדרגות, או הרמה של אובייקטים רגילים. חשוב להיות ערנים לתופעה ולטפל בה"

רונית דוייב, מנהלת מדעית באבוט, יצרנית אנשור פלוס אדוונס

עוד ברשת בריאות

בחן את עצמך: האם אתה מכור לאלכוהול

בלי הזרקות: קרם חדשני יעלים את הקמטים

7 מאכלים שיאריכו לך את השיער במהירות

בהריון? מה אסור לך לאכול ולא ידעת עליו

כיצד מזון מזין ואיכותי יכול ליצור מחלות בגופינו?