1 מכל 10 נשים: המחלה השקופה שקשה לאבחן - מה זו מחלת האנדומטריוזיס?

אנדו - מה? אנדומטריוזיס. מחלה נשית הנפוצה בקרב 1 מתוך 10 נשים כשהאבחנה לוקחת כ-10 שנים בממוצע. לכבוד חודש המודעות למחלה, בקשנו מהתזונאית גילי פז לספר לנו על המחלה וכיצד תזונה יכולה לשפר באופן משמעותי את איכות החיים

Endometriosis,disease,anatomy,concept,of,female,infertility,condition,as,uterus
מרץ - חודש המודעות לאנדומטריוזיס | צילום: shutterstock

אני מזמינה אותך לעצור רגע ולדמיין את עצמך ביום בו את כאובה. עד כמה הכאב משפיע על ההתנהלות שלך? ועד כמה את מרגישה בנוח לשתף זאת עם הסביבה שלך? עכשיו דמייני שהחברה הכי טובה שלך, בוסית, קולגה, אמא, אחות, בת דודה או שכנה חווה את הקושי הזה ברמה היומיומית. איך את חושבת שזה משפיע על איכות החיים שלה?

אז מהי אנדומטריוזיס? אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית וכרונית בה תאים דמויי תאי רירית הרחם נמצאים מחוץ לרחם. בעיקר, אבל לא רק, בחלל הבטן ובאגן. כתוצאה מכך עשויים להיווצר נגעים, הידבקויות, ציסטות, ורקמה צלקתית. את כל זה כמובן שאי אפשר לראות כלפי חוץ, ומי שלא מומחה אנדומטריוזיס, לא ידע לזהות זאת בבדיקה שגרתית.

 

כתבות נוספות בלייפסטייל

 

סימפטומים

הסימפטומים רבים ומשתנים בין הנשים, כאשר הסימפטום העיקרי הוא כאב על כל גווניו. כאב כרוני היכן שנמצאים הנגעים, כאב שקשור למערכת העיכול, או ליחסי מין, או שמקרין לאזורים שונים בגוף כגון גב, רחם או רגליים מיגרנות ועוד. הכאב יכול להיחוות לאורך כל החודש, רק בביוץ, רק בוסת, או בין לבין. ישנם סימפטומים נוספים כגון: עייפות מוגברת, הפרעות שונות במערכת העיכול, קשיי שינה ועוד.

Young,woman,suffering,from,menstrual,cramps,at,home.,gynecology
הסימפטום המרכזי - כאב | צילום: shutterstock

 

טיפול רפואי

כיום אין תרופה ייעודית לאנדומטריוזיס. הטיפול הרפואי, במקרה הטוב, עוצר את התקדמות המחלה ועשוי לשפר את איכות החיים, אך הוא לא תרופה לאנדומטריוזיס. הטיפול מותאם אישית ומשתנה מאחת לשניה, וכולל תרופות נגד כאבים, תרופות נוגדות דלקת, טיפול הורמונלי ואף ניתוח (לעתים אף יותר מניתוח אחד).

 

טיפול תזונתי

אחת מאפשרויות הטיפול היא תזונה מותאמת. תזונה, או המזון שמזין אותנו, באה לשפר את הסימפטומים במערכת העיכול לטווח הקצר, ולחזק את מערכת העיכול והחיסון לטווח הארוך.

ההמלצות לתזונת אנדומטריוזיס מזכירות את ההמלצות לאוכלוסייה הכללית. הדגש בהמלצות אלו הוא עידוד צריכת מאכלים המכילים אומגה 3, צריכת סיבים ופיטואסטרוגנים, צריכת ויטמיני B, ויטמין D תקין, ויטמיני A, E, C, סלניום ואבץ, זאת על ידי הגברת צריכת ירקות ופירות אורגניים, דגנים מלאים וקטניות, והפחתה ככל הניתן של שמנים ומוצרים שמכילים אומגה 6, שומן רווי, שומן טרנס, מזון מעובד, חלבון מן החי, סוכר וקמח לבן, מאכלים שמכילים גלוטן, מוצרי חלב פרה קפאין, אלכוהול וסיגריות.

בנוסף, ניתן לשקול מתן תוספי תזונה, הן להפחתת כאבים ותסמינים במערכת העיכול והן לסיוע במצב של חוסרים תזונתיים.

Selection,of,nutritive,food, ,heart,,cholesterol,,diabetes.,flat,lay,
האם התזונה משפיעה על איכות החיים עם אנדומטריוזיס? | צילום: shutterstock

 

כאמור, ההמלצות הינן כלליות והחיים הם דינמיים. בכדי להפוך את ההמלצות לאישיות ורלוונטיות, מומלץ לערוך שינויים תזונתיים בליווי איש/אשת מקצוע מוסמכים שמכירים את המחלה, ולהתאים אותם לצרכים התזונתיים, לסימפטומים, לאורח החיים ולהעדפות הקולינריות של המטופלת. תשומת לב לאוכל המתאים,  למרקם האוכל, לסביבת האכילה, וכמובן לרגש סביב האכילה, יכולה להשפיע רבות על איכות החיים ובעיקר על חוויית הבחירה של מה נכנס לגוף.

 

אז למה כדאי לשים דגש על תזונת אנדומטריוזיס?

הבחירות התזונתיות בקרב נשים ונערות שחיות עם אנדומטריוזיס, יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים, היחס לאוכל והחיבור לגוף בעקבות תזונה מיטיבה ומותאמת אישית. לפיכך, שימת דגש על המזון שנאכל, השפעת זמני אכילה, סביבת האכילה, מרקם האוכל וכמובן, סיבת האכילה, יכולה להשפיע רבות גם על איכות החיים ובעיקר על חוויית הבחירה וההעצמה האישית.

 

הגברת מודעות

בשנים האחרונות המודעות לאנדומטריוזיס עלתה. ועדיין, למרות שמדובר במחלה שחולה בה אחת מעשר נערות ונשים, האבחנה לוקחת כ-10 שנים בממוצע. כאמור, לאנדומטריוזיס אופני ביטוי שונים. הנשים אשר מתמודדות איתה חוות קשיים פיזיים, בירוקרטיים, רגשיים, סביבתיים ועוד. אז אם את מכירה מישהי שמספרת לך שכואב לה והכאב נשמע לא סביר, תשלחי אותה לקרוא קצת על אנדומטריוזיס באתר של עמותת אנדומטריוזיס ישראל.

אנדומטריוזיס היא מחלה שקופה. אי אפשר להסתכל על מישהי ולדעת מה היא חווה בתוך תוכה. זו יכולה להיות אחותך, חברה, קולגה, בת דודה, בוסית, אמא שלך ואפילו את. ככל שהמחלה תהיה יותר מוכרת, יהיה אפשרי להפוך אותה לצבעונית יותר ולפחות שקופה.

 

גילי פז היא דיאטנית ומרצה, המתמחה בתזונה, אנדומטריוזיס ואכילה מודעת. לאתר האינטרנט שלה לחצו כאן. לפייסבוק שלה לחצו כאן.