סקר: מי להקת הבנות הישראלית הטובה ביותר בכל הזמנים?

חמש להקות פופ שמורכבות מנשים בלבד כבשו את המדינה לאורך השנים, מספר נמוך מאוד בהשוואה למה שקורה בעולם. חזרנו ללהיטים הגדולים שלהן ולכם נותר לקבוע דבר אחד – מי הלהקה הטובה ביותר?

להקות הבנות הטובות ביותר
להקות הבנות הטובות ביותר | צילום: יחסי ציבור

הפסקול הישראלי לא היה שלם בלעדי להקות בנות שסיפקו הרבה מהשירים שאנחנו עדיין שרים היום. אין הגדרה פשוטה או ברורה מה זה בעצם להקת בנות אבל כשומעים שיר שלהן, מבינים את זה. זו הסיבה שלהקות כמו סקסטה, מנגו ואפילו שוקולד מנטה מסטיק ייכנסו לקטגוריה אבל להקה כמו המכשפות לא. הרבה מקשרים את הנושא לפופ הישראלי ובאופן מפתיע לא היו בישראל המון להקות שנתנו את הכבוד למין הנשי. כבר שנים שלא פועל בישראל הרכב נשי, על טהרת הפופ עם להיטים שיעיפו אותנו לשמיים ואולי כדאי לרענן את הזיכרון כדי שמישהו ירים את הכפפה וימלא את החסך בתרבות הישראלית. ענו על הסקר בסוף הכתבה – איזה להקת בנות ישראלית אתם הכי אוהבים?

 

עוד במדור המוזיקה:

ירמי קפלן: "אני רואה בשיר הזה את הסיבה העיקרית לפירוק הלהקה"

איה כורם: "לא היה לי ספק שחלק מהאנשים יחשבו שזו שחיטה של פרה קדושה"

עושים שישי עם דויד ברוזה

 

 

שוקולד מנטה מסטיק

ההרכב, שהוקם בשנת 1972 ופעל עד 1978, כלל שלוש זמרות שידועות עם הלהקה אבל היו עוד כמה שמות מפתיעים שלא ידעתם שלקחו בה חלק. ירדנה ארזי, לאה לופטין ורותי הולצמן היו ההרכב הידוע שפעל רוב התקופה ביחד אבל אולי תופתעו לשמוע שגם עפרה חזה היתה חלק מהלהקה לתקופה קצרה, אם כי היא לא לקחה חלק בהקלטות שירים.

ההישג הגדול ביותר של השלישייה היה המקום השישי באירוויזיון 1976 עם הישר "אמור שלום", אבל כמות הלהיטים שהן שחררו היה אסטרונומית: "זה טוב, זה טוב", "נח" עם מתי כספי שעיבד את שירי הלהקה, "הוי ארצי מולדתי" ו"מכת שמש" מושמעים עד היום ברדיו והפכו לנכסי צאן ברזל.

בשנת 1978 פרשה ארזי מהלהקה ומספר חודשים מאוחר יותר הגיע הפירוק הרשמי. ירדנה, לאה ורותי התאחדו בשנה שעברה לכבוד יום הולדתה ה-70 של ארזי והשלוש נשארו חברות טובות עד היום.

סקסטה

בסוף שנת 1978 תפסה להקת סקסטה את מקומה של שוקולד מנטה מסטיק בנוף התרבות הישראלי וההצלחה נמשכה עד 1983, אז פנו חמש חברות הלהקה לפרויקטים אישיים. חני בודגוב, איריס שמי, רותי בן אברהם, פנינה בריק ו-ורדה נגה נבחרו ללהקה שפרצה בגדול בפסטיבל הזמר והפזמון בשנת 1979 (קדם האירוויזיון של אותה תקופה) עם השיר "נולדתי לשלום" שסיים במקום הרביעי והפך ללהיט הגדול ביותר שלה.

חברות הלהקה לא נמנעו מקדם האירוויזיון וחזרו אליו שנה אחרי שנה עם שירים כמו "אני עושה לי מנגינות" שסיים במקום השלישי בפסטיבל הזמר לשנת 1980, "סינדרלה" שסיים במקום השני בקדם האירוויזיון לשנת 1981 ועם השיר "כן ולאו" שסיים במקום האחרון בקדם האירוויזיון שנה מאוחר יותר, דבר שפחות או יותר סיים את פעילות הלהקה לאותה תקופה.

הלהקה שחררה להיטים נוספים כמו "ילד ושמו סתיו" ו"רדיו" שהתפרשו על פני שלושת האלבומים שהלהקה הוציאה בגלגולה הראשון. החל משנת 2003 חברו רותי, פנינה, איריס וחני לאיחוד שנמשך עד לאחרונה, במהלכו הן שחררו אלבום חדש שאפילו הביא להיט מינורי בשם "היא תגיע רחוק".

מנגו

את החלל שהותירו שמ"ס וסקסטה מילאה להקה חדשה בשם מנגו. בשנת 1988 הגיעו יסמין גמליאל, מירי טננבאום נבו ומיכל נחמן צפריר לתודעה עם אלבום אחד בלבד עמוס בלהיטים. "גרה בשינקין" הפך לאחד הלהיטים הגדולים של התקופה ואפילו סיים במקום השישי במצעד השנתי לשנת 1989. גם "מתחילה מהתחלה" ו-"חלק משלומי" סיימו ב-15 הגדולים במצעד השנתי של אותה שנה.

גם במקרה הזה הלהקה לקחה חלק בתחרות קדם האירוויזיון לשנת 1989 עם השיר "ידידיי" שסיים במקום השישי. השיר לא הפך ללהיט גדול באותה תקופה אבל הפך לאחד משירי הקאלט עבור חובבי התחרות, בעיקר בזכות העמדה מגוחכת ובגדים איומים. היום השיר נחשב לקלאסיקה.

ללדין

להיט אחד ענק הוא כל מה שצריך כדי שמוניטין של להקה יישאר תקוע במוח שלנו. להקת ללדין הוקמה בשנת 1994 ושמה מורכב מראשי התיבות של שלוש הזמרות שלקחו בה חלק: לימור עזרא, לימור עופר ודינה אברג'יל. הלהקה שחררה אלבום אחד בשם "הלילה" שכלל את הלהיט האלמותי, "יעקב".

הלהקה שחררה עוד כמה שירים לרדיו כמו "מי אם לא אנחנו" וחידוש לשיר "Love Child" ששרה במקור להקת הסופרימס שזכו להצלחה מינורית. השיר "יעקב", שכלל הפקת פופ אלקטרונית חדישה לאותה תקופה, הצליח לסיים במקום הרביעי במצעד השנתי של 1994 ועד היום אפשר לשמוע אותו ברדיו.

אחרי פירוק הלהקה לימור עזרא הקימה יחד עם הזמרת גלית וייצמן את צמד מוזיקלי בשם גולדה. גם הפעם יצא אלבום אחד בלבד עם החידוש לשיר "הוא לא כל כך חכם" שהרדיו קיבל בחום.

 

חמסה

הז'אנר הים תיכוני הגיע בסופו של דבר גם אל להקות הבנות כשלהקת חמסה, שהורכבה מאתי קסטרו, פזית הרמן, כרמי שימרון, יסמין סוויסה ונעמה אתל, השתתפה בקדם האירוויזיון בשנת 2001 עם השיר "דרבוקה" והצליחה לקטוף את המקום השלישי.

שנתיים לאחר מכן יצא אלבום הבכורה של להקה שנקרא "חמסה" וכלל את הלהיט הגדול ביותר שלה – "אתה חייב למות עלי", שאין חתונה שלא משמיעים אותו בה. השיר כבש את המקום הראשון במצעד השבועי וסיים במקום השביעי במצעד השנתי לשנת 2003. שנה מאוחר יותר התפרקה הלהקה והיה ניסיון לייצר את "חמסה 2", אבל הניסיון לא צלח.