ירמי קפלן: "אני רואה בשיר הזה את הסיבה העיקרית לפירוק הלהקה"

ירמי קפלן מי שנחשב לילד הרע של תל אביב בשנות ה-90, חוגג שישים ולכבוד האירוע חזרנו איתו לסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים שלו, החל מ"כבר עכשיו" שאף אחד לא האמין בו ועד "הדפוק הזה", בו הוא הקריב את עצמו למען האומנות

ירמי קפלן
ירמי קפלן | צילום: אלדד שושן

"מדוע לא באת"

"השיר הזה נכתב בתקופה שהייתי במשבר קשה בחיים שלי. בשעות מצוקה איומות קשה מאוד לבקש עזרה מאחרים, אתה לא יודע למי לפנות. הייתי בן אדם ששקע מול החברים שלו בלי שהם שמו לב כי לא סימנתי להם שמשהו לא בסדר איתי, היה לי קשה להגיד את זה. בסופו של דבר חבר טוב ובן משפחה הצליחו ליצור מצב שגרם לי להיפתח בפניהם ולספר מה עובר עלי. מתוך השיחות האלה הצלחתי להרים את עצמי. את שני הבתים הראשונים והפזמון של 'מדוע לא באת' כתבתי לפני שהגיע הבית האחרון, שם הסיפור נתפר. 'חלשים חסרי תקוה יקבלו פתאום כוחות, אין קץ של ניסים ונפלאות. נדהמתי מאוד לגלות, הכל מתהפך בשניה אחת'. רק אחרי שיצאתי מהמצב הקשה שהייתי בו, ואני אף פעם לא אספר מה בדיוק קרה אז, יצא הבית הזה".

 

עוד במדור המוזיקה:

איה כורם: "לא היה לי ספק שחלק מהאנשים יחשבו שזו שחיטה של פרה קדושה"

הזרקור: האומנים החדשים שאתם חייבים להכיר

חנן יובל: "גם אני לא ממש הבנתי על מה השיר 'ליל חניה' מדבר"

 

"השיר נפתח במילים 'נגמרו החיוכים, לא יהיו הזדמנויות, מיהרת למיטה חמה, ברור שמיהרת לשכב'. כולם חושבים שהשיר מדבר על סקס בין שני אנשים אבל אני אנפץ את המיתוס – אין שום קשר לזה. 'מיהרת לשכב' מדבר על אנשים בדיכאון שלא רוצים לצאת מהמיטה ורק רוצים לישון. כשכתבתי את השיר דמיינתי את עצמי לא יוצא מהמיטה החמימה שלי כל היום בגלל שלא יכולתי נפשית. בשיר הזה מדובר על בן אדם והאלוהים שלו".

ירמי קפלן
ירמי קפלן | צילום: יחסי ציבור

"כבר עכשיו"

"המפיק והבמאי של הסדרה 'הפוך' פנו לשרון דרעי מ-NMC, חברת התקליטים שהייתי חתום בה בזמנו, מפני שהם חיפשו אומן תל אביבי מגניבי שיכתוב שיר פתיח לסדרה. אני הייתי אומן תל אביבי מגניבי חם באותה תקופה ושרון שידכה בינינו. הם חיפשו פתיח כמו לסדרה 'חברים', עם גיטרות ודיסטורשן. נתנו לי לראות את השני הפרקים הראשונים של הסדרה כדי שאקבל השראה ולמרות הדיבורים על דיסטורשנים, הסדרה שידרה לי מקסימות, ווייב שבא לך לחבק אותה בקטע חיובי. בזמן העבודה על הסקיצה של השיר הגיע אלי טל שגב. כשהלכתי להביא לו כוס מים מהמטבח שמעתי אותו מנגן על גיטרה אקוסטית את קטע הסולו של הגיטרה שאתם מכירים היום. קלטתי שזה קטע כל כך יפה וכל כך מתאים לשיר ואמרתי לו שאת זה צריך להקליט. כשהשמעתי למפיק ולבמאי את מה שיצא הם עיקמו את הפרצוף וביקשו שאחליף את הגיטרה הקלאסית בחשמלית. הם רצו ג'ימי הנדריקס ובמקום זה קיבלו אריק קלפטון בגרסה האקוסטית של 'ליילה'. אמרתי להם 'אני מצטער אבל לא. זה הסולו גיטרה שיהיה בשיר. בתור כותב השיר אני לא חושב שיש מקום לדיסטורשנים, זה פשוט לא מתאים'. גם הנבל בפתיח של השיר הפריע להם אבל גם עליו התעקשתי שיישאר. תחשבו על זה – אנשים עומדים וחותכים סלט במטבח ואז שומעים את הנבל מהטלוויזיה. הם ישר יודעים שהסדרה שהם אוהבים מתחילה. הם ביקשו גרסה גם בלי הנבל אבל הגרסה היחידה שהם קיבלו כללה נבל וגיטרה אקוסטית".

ירמי קפלן
ירמי קפלן | צילום: יחסי ציבור

"הדבר המצחיק הוא שהשמעתי את השיר לכל חברי בעולם המוזיקה בזמנו, לפני שהוא יצא, וכולם אמרו שהשיר נחמד אבל לא יותר מזה. כשהסדרה יצאה התקשרו הרבה אנשים לתחנות הרדיו וביקשו לשמוע את השיר ועקב כך הוא יצא כסינגל, זה לא היה בתכנון. כמובן ששמחתי מהמהלך ואז הוא הפך ללהיט ענק ונבחר לשיר השנה. מצד אחד הייתי מבסוט אש אבל מהצד השני השיר הזה פירק את הלהקה שלי, להקת הפרחים. הנגנים התעצבנו כי הם חשבו שזה שיר מאוד פופי. השירים שלי עד אותה תקופה דיברו על קושי ביחסים, הצד האפל בהם ואיך לתקן את זה. ב'כבר עכשיו' אני חיובי. בסופו של דבר אני רואה בשיר הזה כגורם העיקרי לפירוק הלהקה, זה ביאס לאללה. זה קרה מהסיבות הלא נכונות אבל אלה החיים. ג'נגו מנגן איתי עדיין והוא חבר קרוב אבל היו עוד דמויות שאני לא בקשר איתם עד היום".

"קולה וברה"

"קולה וברה הם שמות החיבה שלי ושל גרושתי, רויטל קפלן. מלא אנשים שאלו אותי על השם הזה אבל בשלב מסוים לא היה לי כוח יותר לשאלה הזו. יום אחד קרה לי מקרה והיום כשאני שר את השיר הזה אני שר 'כולה זה פרח' ואספר לכם את הסיבה. אחרי שרויטל ואני נפרדנו יצאתי עם מישהי אחרת לתקופה וגם נפרדנו. היא התקשרה אלי אחרי כמה זמן והזמינה אותי אליה בשעה אחת בלילה, וכולנו יודעים שהיא לא הזמינה אותי לשחק טאקי. כבר הייתי רגע לפני שינה, ממש רדום והשיחה העירה אותה. רקדתי ריקוד קטן של שמחה בבית כי אני הולך להזדיין, הייתי מבסוט. גלגלתי לעצמי משהו טוב ושמתי פרח קטן בתיק לבחורה גם. בדרך אליה היה מחסום משטרתי בגלל שחיפשו גנבי רכב. עצרו אותי בצד לעשות חיפוש באוטו והשוטר הצעיר והנמרץ שעצר אותי בצד כנראה הריח את האווירה, את הווייב של הקאנביס, התחיל לעשות חיפוש ומצא את הפרח הקטן בתיק שלי. השוטר ביקש ממני לעבור לכיסא הנוסע ונהג ברכב שלי אלי הביתה, לעשות חיפוש בבית, הגזמה טוטאלית של הסיטואציה. ניסיתי להתקשר לבחורה להגיד לה שאני לא אצליח להגיע אבל גם את זה לא הרשו לי. מצאתי את עצמי בתחנת משטרה נותן טביעות אצבעות ושם זה נגמר, בכלום ושום דבר, אבל בדרך לתחנת המשטרה אמרתי לשוטר 'אדוני השוטר, בגלל זה עכשיו נוסעים לתחנה? זה לא נשמע לך מופרך? כולה זה פרח'. מהמשפט הזה שיצא לי מהפה חייכתי לעצמי וידעתי שמעכשיו 'קולה וברה' הופך להיות בהופעות 'כולה זה פרח'".

"הדפוק הזה"

"השיר הזה נכתב סביב מערכת היחסים שהיתה לי עם חברה שלי לשעבר, אסתי ירושלמי. היא היתה בחורה סופר שקטה עם שקט פנימי אבל כשהיא היתה מתעצבנת השמיים היו נפתחים והגיהינום הגיע. זו הפעם הראשונה שהייתי עם מישהי שהשליכה חפצים כשהיא התעצבנה. ההתחלה היתה כשהיא הפכה שולחן שלם בסלון. צפינו בטלוויזיה ואכלנו ארוחת ערב ובאמצע השיחה היא התעצבנה, אני אפילו לא זוכר על מה, והפכה את השולחן עם כל האוכל שהיה עליו על השטיח. הייתי בשוק ולא ידעתי מה לעשות, הייתי באלם ולא הוצאתי מילה. אחרי שהחזרתי את הדברים למקום חשבתי שהיא השתגעה ולא ידעתי מה להגיד לה. כשהשלמנו אחרי כמה שעות או למחרת היא הצטערה ואמרה 'איבדתי את זה'. זה קרה פעם נוספת ובריב הבא שלנו, רגע לפני שראיתי שהיא מאבדת את זה שוב, אני הפכתי את השולחן ראשון. שנינו צחקנו מזה.

ירמי קפלן
ירמי קפלן | צילום: ליז כדר

"המשפט המקורי בשיר היה אמור להיות בכלל 'כל הדברים הדפוקים האלה, זה מה שעושה לך טוב' מפני שהשיר מתייחס למתח ולריבים שיש במערכות יחסים של זוגות תל אביבים שהם בעצם רווקים בנשמה. בכלל, באותה תקופה הרגשתי שבנות רק מחפשות את הילד הרע וזו היתה התדמית שלי באותה התקופה. כשניסיתי להכניס את המשפט המקורי לשיר הוא לא התאים מבחינת הפרייזינג. חיפשתי מה יתאים ואחרי שצמצמתי את המשפט נשאר 'הדפוק הזה עושה לך טוב'. אפילו בקליפ שצילמתי עם אחי, אהרון קפלן, הייתי עם כותנת משוגעים וזה בעצם נפל עלי, הדפוק הזה הוא אני. למען השיר ולמען העולם לקחתי את זה על עצמי. לאורך השנים השיר הפך לנחלת הכלל ובעצם הדפוק הזה הופל להיות כל גבר בעיניי כל אישה. אין כמעט הופעה שלא מגיעה מישהי עם בן הזוג שלה ושואלת 'נכון שכתבת את השיר הזה עליו?'. אני מסכים עם כולן, זה נכון".

ירמי קפלן יופיע ברדינג 3 בנמל תל אביב ביום רביעי הקרוב (25.5) עם מיטב השירים מכל התקופות. כרטיסים אפשר להשיג כאן.