מנהרת הזמן: שלווה ברטי חוזרת לזכרונות מקדם האירוויזיון

הרצון לייצג את ישראל באירוויזיון הביא לא מעט אומנים מוכרים לבמת ה"אקס פקטור לאירוויזיון" השנה, ומחר נוכל לצפות בשלווה ברטי, שהתפרסמה בשנות ה-80 וה-90, מנסה את מזלה. ברטי, שבעבר השתתפה בשלוש תחרויות קדם אירוויזיון, חוזרת לזיכרונות הישנים לכבוד שיר חדש שהיא שחררה לרדיו

זמן צפייה: 01:18

שנים ארוכות שקולה של שלווה ברטי לא נשמע בישראל. ברטי, שהתפרסמה באמצע שנות השמונים מיד עם שחרורה מלהקה צבאית, הגיעה לשיאה בתחילת שנות התשעים עם האלבום "זהב" שנחל הצלחה רבה. במשך השנים היא המשיכה לשחרר אלבומים שלא שיחזרו את ההצלחה של "זהב", אבל הביאו לה הופעות רבות בארץ ובעולם בזכות שילוב שירה של פופ ואופרה קלה. לפני 15 שנה נעלמה ברטי מתעשיית הבידור בישראל ועקרה לפלורידה, שם היא התגוררה במשך 12 שנים. "גרתי בעיר שנקראת הוליווד בפלורידה, מאוד מתאים לי", מספרת הזמרת לכבוד הופעתה ב"אקס פקטור לאירוויזיון" בתוכנית שתשודר מחר בערב (שלישי). "למדתי חזנות וחרשתי את כל פלורידה ודרום אמריקה בהופעות. הופעתי בהמון מועדונים ומקומות לאורך השנים. אני נהנית מאוד לשיר חזנות וזה העמיק את אופן השירה שלי, אני מאוד קשורה לזה. עברתי לגור שם בגלל שהתאהבתי בבחור והיינו ביחד הרבה שנים. אנחנו עדיין ביחד אבל הייתה הפסקה של שנה ובזמן הזה חזרתי לגור ישראל. הייתי בטוחה שזה נגמר סופית בינינו והתחלתי לצאת עם בחור צעיר מאוד ממני בישראל. גם הבחור האמריקאי שלי עכשיו צעיר ממני מאוד. הוא בן 43 ואני בת 60", צוחקת ברטי. "האמת היא שאני מתקשרת יותר טוב עם צעירים מאשר עם הכבדים, יש לי מלא אנרגיות".

 

עוד במדור המוזיקה:

חמשת האודישנים הכי מרגשים ב"אקס פקטור לאירוויזיון"

עושים שישי עם קובי פרץ

מחווה לאדל: אלי חולי שר "When We Were Young"

 

שחררת בשבוע שעבר שיר חדש לרדיו בשם "אתה לא נורמלי". אני מבין שהוא קשור לבחור שהיית איתו כמה חודשים.
"כן, כתבתי והלחנתי את השיר על הבחור הישראלי. הוא פשוט לא נורמלי, הוא עשה מלא דברים ושיגע אותי אז החלטתי לחזור לבחור באמריקה. האנרגיות שלו הרבה יותר מתאימות לי. 'אתה לא נורמלי' הוא שיר מאוד עממי שאני מתחברת אליו ומנסה לשלב כמה תרבויות ביחד, קצת תימנית וקצת יוונית. אני אוהבת את הצלילים של הבוזוקי והאקורדיון. אני מנסה לעשות משהו מקורי שלי וזה קשה, אבל אני מנסה. הדבר שהכי חשוב לי הוא לגעת באנשים. חזרתי לגור בישראל גם כי נולדה לי נכדה אבל חזרתי לישראל כדי להופיע גם פה ואז הגיעה הקורונה ועצרה הכל, אז אני בעצם בארץ".

הקשיבו לשיר "אתה לא נורמלי" של שלווה ברטי

כל מה שקדם

לשלווה ברטי יש מקום של כבוד בקהילת חובבי האירוויזיון אחרי שלוש הופעות בקדם האירוויזיון. ברטי השתתפה לראשונה בתחרות קדם האירוויזיון בשנת 1985, אחרי שהיא השתחררה מהשירות הצבאי. "היינו מקהלה צבאית ולא להקה צבאית כי רפול בדיוק פירק את הלהקות הצבאיות שירתתי עם ריטה ורמי, יוסי סיאס, דלית כהנא, אבי קושניר ושרון ליפשיץ", נזכרת ברטי. " אז היה רק ערוץ 1 פרסמו שמי שרוצה להיכנס לתחרות צריך לשלוח קסטה עם השיר לוועדה. בדיוק השתחררתי מהצבא וכל התחרויות האלה הסעירו אותי מאוד. עבדתי עם עשור אלקיים, סוג של פסנתרן גאון שעובד היום עם הבימה. אמרתי לו שאני רוצה שהוא ילחין שיר שכתב קובי לוי, בחור שהופעתי איתו בקיבוצים. בחרתי את 'התפילה' מהשירים של קובי וביקשתי מעשור שילחין אותו. אז הוא עוד פחד מהצל של עצמו אז אמרתי לו שהוא מעולה, שיתרכז וייצא משהו פצצה. צדקתי".
השיר התקבל לקדם אירוויזיון והופעת עם שיער ג'ינג'י ושמלה סגולה.
"בדיוק חזרתי מארצות הברית עם צבע חדש ולא נורמלי בשיער. בסוך הגעתי רק למקום 11 מתוך 14 אבל לא התאכזבתי. אני אף פעם לא מתאכזבת ואני אגיד לך למה – כבר מתקופת הלהקה הצבאית הבנתי שאני הולכת בדרך שלי. שנה וחצי לפני שהשתחררתי צביקה פיק הגיע וחיפש זמרות ליווי. אמרתי לו שאני לא רוצה לעבוד איתו והוא הסתכל עלי במבט של 'מי את בכלל?'. אמרתי לו שיש לי את הדרך שלח, אני תמיד מעדיפה את הדרך שלי מאשר ללוות מישהו כי אני לא חושבת שאני שווה פחות. אני שמחה שהגעתי לקדם אירוויזיון כי גם אם לא זוכים מקבלים חשיפה מאוד גדולה ואי אפשר להתאכזב מזה".
מה את זוכרת מהתחרות באותה שנה?
"דלית כהנא, שאיתה שירתתי בצבא ואפילו הופענו ביחד תקופה לפני זה, גם הופיעה בקדם אירוויזיון ורבנו שם פיצוצים, זו היתה המריבה הראשונה שלנו. היא שרה את השיר 'תחזור'. רבנו למי יש שמלה יותר יפה. היא אמרה שהשמלה שלי נוראית ומגעילה ואני נורא נפגעתי וגם ככה הביטחון שלי היתה בקרשים". באותה שנה זכה השיר יזהר כהן והשיר "עולה עולה" בתחרות קדם האירוויזיון.

בשנת 1992 חזרה ברטי לקדם האירוויזיון בפעם השנייה עם השיר "מים" שאומנם לא הגיע לאירוויזיון אבל הפך להצלחה גדולה מאוד בתחנות הרדיו. "אברהם לוי כתב את השיר והוא חשב שהוא יתאים מאוד לקדם אירוויזיון. שלחנו שלושה שירים שונים לקדם ועופר ניסים אמר שהוא יעשה לי את העיבוד לשיר והוא באמת עשה פצצה של עיבוד".
עופר ניסים הפיק את השיר "מים" לקדם אירוויזיון?!?
"לא. בסופו של דבר השתמשנו בעיבוד של ננסי ברנדס. באותה שנה עופר שלח שירים עם דנה אינטרנשיונל לקדם אירוויזיון ולא רצה שיהיו שני עיבודים שונים שלו לשתי זמרות שונות. כבר אז אמרתי לעופר שהוא חייב לעבוד עם דנה כי היא לא שלווה ברטי, היא פצצה. אמרתי לו שהוא חייב לעבוד איתה, חייב! בסופו של דבר השיר 'מים' הגיע למקום הרביעי אבל הכי שימח אותי שהוא הפך להיות ריקוד עם. אני מופיעה 40 שנה עם גברי לוי בארץ ובעולם עם להקות של ריקודי עם וזה כל כך ריגש אותי. עבדתי מאוד קשה באותה שנה, קרעתי את עצמי. היתה מחויבות גדולה לקריירה ולא הייתי במצב רוח טוב כי הייתי צריכה להיות בין בתי חולים והבמה. עשיתי טיפולי פוריות וזה היה קשה. הכל היה מהול בהרבה עצב, אלו היו שנים קשות מאוד". דנה אינטרנשיונל לא הצליחה להתקבל לקדם האירוויזיון באותה השנה.

שלוש שנים מאוחר יותר חזרה ברטי בפעם האחרונה לקדם האירוויזיון עם השיר "הלוואי עליך ועלי" שסיים במקום התשיעי מתוך 12 שירים. "השיר נכתב והוקדש לאחד החברים הכי טובים שלי שחלה ונפטר מאיידס וזו היתה התפילה שלי אליו. אני מתרגשת מאוד מהמילים של השיר שמדבר על מנגינה שנמשכת לנצח ושלא יהיו מחלות בעולם".

שלווה ברטי
שלווה ברטי | צילום: דיגיטל רשת 13

 

אקס פקטור לאירוויזיון

בחרת להגיע השנה ל"אקס פקטור לאירוויזיון", סוג של קדם אירוויזיון בפעם הרביעית.
"באתי לסגור מעגל אחרי ששמעתי שסיימון קאוול יהיה שופט. כבר הופעתי מולו ב'אקס פקטור' בארצות הברית ועברתי כמה שלבים לפני שש שנים. באודישן האחרון מולו עשיתי טעות פטאלית ובחרתי לשיר שיר של בט מידלר. רציתי לעבור בין אוקטבה לאוקטבה וסיימון התקיל אותי וממש כעסתי עליו. הוא התחיל לשאול אותי שאלות על השיער היפה שלי ואמר שלחברה הכי טובה שלו יש שיער כזה גם כן. גם היא מישראל והוא נורא שימח אותי ובלבל אותי לגמרי. כל כך התרגשתי ממנו ששכחתי לשיר טוב", ברטי צוחקת. "פעם ראשונה שקרה לי דבר כזה וזה הרגיש איכסה".
האירוויזיון עדיין נשאר חלום עבורך?
"הוא עדיין חלום אבל אני חושבת שאני מתקרבת לגיל שאני קצת מבוגרת מדי בשביל זה. אני עדיין מקבל הזמנות להגיע לאודישנים לריאליטי בארצות הברית ואם סיימון קאוול ישפוט שם שוב אולי אגיע לזה. אני צריכה לסגור מעגל איתו. אם אגיע לטלוויזיה שם בחיים לא יפסיקו להזמין אותי להופעות וזה מה שמעניין אותי בסופו של דבר, החיבור לקהל. נתנו לי המון כבוד בצילומים ל'אקס פקטור לאירוויזיון' בארץ, אני שמחה שהגעתי לשם".
לסיום, איזה שיר ישראלי מהאירוויזיון את הכי אוהבת?
"'כאן' של אורנה ומשה דץ. כאחת שחיה הרבה מאוד שנים בחו"ל והתגעגעה לחזור הביתה, אני אוהבת את השיר הזה. התפתחתי המון בארצות הברית אבל אין כמו ישראל. אני חושבת ש'כאן' זה שיר מקסים ואני אוהבת את העממיות שבו".

 

"אקס פקטור לאירוויזיון" - ימים ראשון, שלישי וחמישי ברשת 13.
תחרות האירוויזיון תשודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.