"בתוך תוכה ראו שבא למרגול לרקוד והיא נהנתה מהאודישן". שירן משחררת את שיר האלקטרו חפלה לרדיו

אחרי שרון ושירן הביאו את האלקטרו חפלה לבמת ה"אקס פקטור לאירוויזיון" וקצרו שבחים מכל השופטים למעט מרגול, הצמד משחרר את השיר "Fadaytak" לרדיו. בריאיון עם שירן היא עונה על הביקורת של מרגול, מספרת על הרומן עם תימן ומכוונת לחו"ל, שם הצמד זוכה לשבחים

זמן צפייה: 02:06

ביום חמישי שעבר הכרנו את רון ושירן, צמד על הבמה ובחיים האישיים, שהגיעו לאודישן ב"אקס פקטור לאירוויזיון" והביאו איתם את ז'אנר האלקטרו חפלה. רון בקאל אחראי להפקה המוזיקלית (בר צברי, נוי פדלון וטיפקס) ושירן אברהם, הידועה בשם הבמה S H I R A N, היא הקול מאחורי הפרויקט. באודישן הראשון שלהם ב"אקס פקטור לאירוויזיון" הם הופיעו עם שיר מקורי בשם "Fadaytak" (פדיתכ), כפרה עליך בשפה התימנית, והשניים השאירו רושם מטורף על השופטים שהרימו במחמאות. "יש לכם סאונד מאוד מיוחד. זה נורא מגניב ואני רוצה לבוא להופעות שלכם" אמרה נטע ברזילי. "אני מת על הביט הזה, הוא מזיז לי את האגן. זה סופר מוזיקלי בעיניי" הוסיף רן דנקר. "יש כאן עדכון תוכנה לחפלות" הוסיף אביב גפן ומירי מסיקה ביקשה שככה בדיוק הם יופיעו על הבמה באירוויזיון.

עוד במדור המוזיקה:

"ב'אבניבי' אין מסר אבל ב'בלב אחד' היה מסר שזקוקים לו". חדוה עמרני חוזרת עם שיר חדש

עושים שישי עם דודי לוי

התגובות החמות מהעולם על מתמודדי "אקס פקטור לאירוויזיון"

 

"אנחנו הישראלים יודעים לעשות חפלה, לא צריך ללמד אותנו", אומרת שירן אברהם בריאיון מיוחד לכבוד שחרור השיר "Fadaytak" לרדיו. "האלקטרו זה הסאונד החדש שרון מכניס לשירים. גם השירה שלי זה לא מה שמצפים לשמוע כשמדברים על שירה תימנית. מצפים שאעשה שירה תימנית שמוכרת יותר לאוזן הישראלית. אני יכולה לקחת ביט תימני ולעשות אותו בווייב דאנסהול או רגאיי. האלבום שממנו יוצא השיר הזה משקף את האווירה הזו. תשמעו שם את הסאונדים המזרחיים והלא פראיירים שרון מביא בהפקה, עם כינורות מטורקיה משולבים בפופ עכשווי. יש שירים באלבום ששמרנו על המקור שלהם אבל יש שירים כמו זה שהפכנו אותם לגמרי. לא לקחנו את השיר למקום השורשי מבחינת השירה התימנית כדי להנגיש אותו יותר לאוזניים מערביות. אני עפה על מוזיקה שחורה, דאנסהול ודברים כאלה. רצינו להביא את זה לרחבת הריקודים של היום".

מי כתב לכם את השירים בשפה התימנית באלבום?
"חבר קישר בינינו ובין מישהו שכותב שירים מתימן. יש הרבה אנשים בתימן שאוהבים את מה שהישראלים עושים עם השפה וממשיכים אותה בארץ. הרבה תימנים כותבים לי ומבקשים ממני לבוא להופיע בצנעה, יש פרגון מטורף, ממש לא ייאמן. אוהבים את היהודים שם. הם מכירים את ימן בלוז, את להקת A-WA ועוד הרבה זמרים מהעדה. הם רואים את זה ביוטיוב וברשתות החברתיות".

אז הבעיות עם תימן הן לא בין העמים אלא פוליטיות.
"כן. התימנים לא מבינים למה בני העדה עזבו מתימן לישראל. היתה לי שיחה עם עיתונאית מתימן שעשתה מחקר על היהודים שעזבו והסיבות לזה. היא רצתה לדבר עם אנשים שונים שינסו להסביר לה וקישרו אותה אלי. הסברתי לה על ציונות וירושלים. היא שאלה אותי בפליאה אם אני שרה על מה שבא לי ואם מקבלים את זה בישראל ועניתי שכן, כאן המצב הוא לא כמו בתימן עבור נשים. הזמרות התימניות פועלות מערב הסעודית או ירדן כי אסור להן לשיר במולדת שלהן. זו היתה שיחה מרתקת. מי חשב שהפרגון הגדול יגיע דווקא מחו"ל?".

אבל את לא יכולה להופיע בתימן, נכון?
"זה לא יקרה, כרגע אין שום סיכוי כי יש לי דרכון ישראלי".

S H I R A N
S H I R A N | צילום: חנן בר אסולין

יש להם את האקס פקטור

לפני שנה וחצי, ממש בתחילת מגפת הקורונה, הוציאה שירן אלבום אקוסטי לקהל בחו"ל. "יותר מעניין ומאתגר אותי להתעסק עם התימנית הערבית המוסלמית ועם השירים העתיקים שלהם מאשר בתימנית של החינות ושירת הנשים בארץ. אספתי כמה שירים משם וקראתי לאלבום 'ישיבה צנענית עם שירן'. כמו פה, גם להם יש את המפגשים של לעיסת גת, מוזיקה וכיף, סוג של חפלה ביתית. האלבום הזה קיבל חשיפה מדהימה באירופה והיו ביקורות ממש טובות. כל שיר בו נמשך שש או שבע דקות ומשמיעים את זה בתחנות רדיו שונות באירופה. היו לנו הרבה ראיונות בשנה הזאת בחו"ל".

זאת הסיבה שהגעתם ל"אקס פקטור לאירוויזיון", להמשיך את המומנטום באירופה?
"זו חלק מהסיבה, לגמרי. הופענו בפסטיבלים, היה אמור להיות טור גדול אחרי סיבוב הופעות שעשינו בבריטניה אבל בגלל הקורונה זה התבטל. גם בארצות הברית יש קהילת תימנים, יהודים ומוסלמים, ורצו שאבוא להופיע בפניהם אבל גם זה התבטל בגלל הקורונה. הגענו לתוכנית בשביל החשיפה שתקפיץ אותנו לתודעה. הופענו בהרבה מקומות אבל צריך להכניס לתודעה את הסגנון הזה. כדי להגיע לכמה שיותר אוזניים אתה צריך להתאים לתבנית מסוימת ואנחנו לא נכנסים לאף משבצת. אני חושבת שאם ניתן בראש ב'אקס פקטור לאירוויזיון' לאנשים לא תהיה ברירה והם יקשיבו לנו. צריך לזכור שהאירוויזיון זו הבמה המוזיקלית הגדולה בעולם ואפשר להרוויח הרבה אם מופיעים עליה".

מה השיר הישראלי שאת הכי אוהבת מהאירוויזיון?
"אנחנו מכבדים את המעמד וצופים בתחרות אבל אני לא מכירה את השירים לעומק לאורך השנים. נראה לי שאבחר בשיר 'Toy' של נטע ברזילי כי היא הביאה משהו חדש לבמה הזו. רון ואני נמצאים על אותה משבצת. אנחנו לא עושים את אותה המוזיקה אבל אנחנו פועלים מאותו עיקרון של מוזיקה פורצת דרך. אני מתחברת למה שהיא עושה".

מי השפיעה עליך יותר: עפרה חזה, שושנה דמארי או מרגול?
"גדלתי על השירים של עפרה חזה ואפילו השוו אותי אליה כמה פעמים כשרק התחלתי, לפי שעיצבתי את עצמי מבחינה מוזיקלית. השירים של עפרה טהורים, תמימים ונקיים, היא נשמה עמוקה. כולם מדהימות והורסות אבל אני חושבת שאני שילוב על עפרה ושושנה דמארי. יש בי את העדינות של עפרה אבל את האטיטוד של שושנה".

איך תסבירי שדווקא מרגול פחות התחברה אליכם בתוכנית?
"כשאני באה ואומרת שאני עושה מוזיקה בתימנית, זה לא שאני עושה את המוזיקה התימנית הישראלית שהיא מכירה. מרגול לא תבוא עם שיר מקורי בתימנית, היא שרה את מה שיש, את שירת הנשים והחינות. אני באה עם משהו מקורי ואחר. אמרתי למרגול שאם מישהו יגיד לי שהוא שר בתימנית על מקצב של שאנסון צרפתי, אני אגיד 'וואו, סחטיין עליך'. מה שחשוב זה שימור השפה. זה כמו שאני אגיד למישהו ששר בעברית שככה לא שרים בעברית. מי קבע איך שרים בשפה מסוימת? יש שפה ויש מוזיקה וביחד זה יותר משהו חדש. אני רוצה לשבת איתה באולפן ולהקליט שיר איתה. בתוך תוכה ראו שבא לה לרקוד והיא נהנתה מהאודישן, בטוח. האוזן שלה רגילה למשהו מסוים ואני מכבדת את זה, היא מרגול, אבל צריך להיות פתוחים למשהו חדש. אולי בגלל ששרתי בתימנית היה לה יותר קשה להיות פתוחה אבל אני מכבדת אותה בכל מקרה".

"אקס פקטור לאירוויזיון" - ימים ראשון, שלישי וחמישי ברשת 13.
תחרות האירוויזיון תשודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.

רון ושירן באודישן
רון ושירן באודישן | צילום: רון ושירן באודישן, מתוך ''אקס פקטור לאירוויזיון''