"ב'אבניבי' אין מסר אבל ב'בלב אחד' היה מסר שזקוקים לו". חדוה עמרני חוזרת עם שיר חדש

חדוה עמרני, הזכורה מהצמד חדוה ודוד ("אני חולם על נעמי") ומקדמי האירוויזיון הראשונים ("בלב אחד", "שנינו יחדיו"), חוזרת עם חידוש לשיר "קח אותי" של היהודים. לכבוד המאורע תפסנו אותה לשיחה על החידוש המפתיע ועל הזיכרונות מהרגע שהיא כמעט ייצגה את ישראל באירוויזיון

זמן צפייה: 00:53

בספטמבר 2016 הפציעה חדוה עמרני עם הלהיט "פשוט להיות" שהפיק לה אייל מזיג בחזרה למיינסטרים, אחרי שנים ארוכות של שקט תעשייתי. השיר נכנס לפלייליסטים הנחשבים והחזיר לתודעה את עמרני שהתפרסמה בתחילת שנות השבעים. מאז היא ממשיכה לשחרר שירים לרדיו מדי כמה חודשים ומראה שעדיין יש לה מה לתרום לתעשיית המוזיקה. "אני תמיד מחפשת חומרים חדשים ולא פשוט למצוא. זוכרים אותי בעיקר מקדמי האירוויזיון ואלון, איש יחסי הציבור שלי, אמר לי שכדאי לנסות לעשות משהו אחר", מספרת חדוה עמרני בריאיון מלוס אנג'לס, שם היא מתגוררת יותר מארבעים שנה. "אלון שלח אותי לשמוע את אלבום הקאברים שבט מידלר עשתה לפני כמה שנים ובמשך התקופה גיבשנו דעה בנושא והגענו למקום שאנחנו נמצאים בו היום. הוא הגיע עם שירים שבכלל לא הכרתי והשיר הראשון שהוא שלח לי היה 'קח אותי' של היהודים. בהתחלה חשבתי שזו לא אני ולא הבנתי מה אני יכולה לעשות מזה. אייל מזיג, שאיתו אני עובדת כמה שנים, השמיעה לי סקיצה קטנה שהוא עשה וביקש ממני להקליט את השיר לפני ששמעתי את העיבוד המלא. זכרתי שנינט ביצעה את השיר ב'כוכב נולד' וראיתי אותה שרה אותו יחד עם היהודים, אבל לא הבנתי איך אני הולכת לעשות משהו שלא קרוב לסגנון שלי. אחרי המגע של אייל בשיר, עם כלי הנשיפה והעיבוד המתוזמר, אמרתי וואו. יצא שיר בסגנון בוסה נוסה".

הקשיבו לביצוע לשיר "קח אותי" של חדוה עמרני:

 

איך היתה העבודה עם אייל מזיג על המיני אלבום החדש שלך?
"אייל פשוט מבין אותי. הוא יודע מה נכון ומה מתלבש על הקול שלי בצורה הכי יפה. כשהוא לצידי אני מרגישה שאני מרחפת באולפן, הוא מפעיל את הקסמים שלו וזה יוצא טוב. האלבום מורכב מארבעה קאברים ושיר מקורי אחד שנקרא 'על גג העולם', ועל שמו נקרא האלבום. זה שיר תל אביבי ממש יפה והקלטנו אותו עם השראה של נט קינג קול והקרפנטרס".
יש לך חלום מוזיקלי שעוד לא יצא לך להגשים?
"כבר לא. היו לי הרבה חלומות כשהייתי צעירה, אבל היום כבר הרבה פחות. רציתי להופיע במיוזיקלס ולשחק בסרטים, אבל אם תיתן לי ללמוד היום טקסט, ייקח לי הרבה זמן ללמוד אותו. אני זמרת ואני אוהבת לשיר וזה מספיק לי".

חדוה עמרני
חדוה עמרני | צילום: איאן פישר

תקופת קדמי האירוויזיון

שנות הזהב של חדוה עמרני, לפחות אם תשאלו את חובבי האירוויזיון, היו בסוף שנות השבעים, אז היא השתתפה שלוש פעמים רצוף בקדם האירוויזיון. הפעם הראשונה היתה בשנת 1978 עם השיר "בלב  אחד" שחלק את המקום הראשון עם "אבניבי". בגלל שיזהר כהן קיבל יותר 12 נקודות מעמרני, הוא נבחר לייצג את ישראל באירוויזיון באותה שנה והביא את הגביע בפעם הראשונה לישראל. "אני לא רוצה לבוא מנקודה של כאב לסיפור הזה. ברור שהתאכזבתי כשלא זכיתי אבל אני רואה את זה כמזל. אני בטוחה ש'בלב אחד' היה נכון לישראל באותה התקופה. ב'אבניבי' אין מסר אבל בשיר ששרתי יש מסר שהיו זקוקים לו. באותה תקופה נחתם הסכם השלום עם מצרים ואנואר סאדאת הגיע לארץ אז זה התאים מאוד. למרות שהשיר לא זכה הוא הפך ללהיט ואני עדיין ממשיכה לבצע אותו בהופעות".


בשנת 1979 חזרה עמרני לקדם האירוויזיון כשגם הפעם השיר שלה הפך ללהיט ענק. עמרני עלתה לבמה עם בגד מוזהב שנחשב לנועז למדי באותה התקופה. "כל הבחורות שהתחרו בקדם לבשו שרוולים ארוכים או חצי שרוול והכל היה צנוע מאוד. התחרות התקיימה בבנייני האומה בירושלים ובתקופה ההיא אהבתי מאוד את דיאנה רוס ורציתי לתת לצופים תחושה של אמריקה. האמרגן שלי, שמואל צמח ז"ל, אמר לי שאם הייתי לובשת בגד אחר היו נותנים לי לזכות". באותה שנה היה זה "הללויה" שזכה במקום הראשון והביא לישראל את הגביע בפעם השנייה ברציפות.

של מי היה הרעיון שנגני התזמורת ימחאו כפיים במהלך השיר?
"על מחיאות הכפיים אחראי יצחק גרציאני ז"ל שאהב אותי ואת השיר מאוד. יצחק עשה לנו הרבה עיבודים בתקופה של חדוה ודוד והופענו איתו בסיבוב הופעות ענק של כמה חודשים באירופה וארצות הברית. גרציאני ראה בשיר הזה הרבה קסם והתלהבות. אם הייתי עושה את השיר הזה היום הייתי עולה לבמה עם בגד עוד יותר גרנדיוזי. אני אוהבת מאוד את הבמה ובחיים הפרטיים שלי אני די צנועה, אבל על הבמה אני מקבל אנרגיה אחרת. כמה שהבמה גדולה יותר, ככה אני אוהבת אותה".

בשנת 1981 חזרה עמרני לקדם האירוויזיון בפעם השלישית והאחרונה עם "בוא אלי". בניגוד להצלחות בשנתיים הקודמות, השיר הסתפק במקום התשיעי. "היה נורא עצוב. 'בוא אלי' היה שיר יפה וישראל גוריון עשה לו העמדה טובה מאוד שהתאימה לו. משום מה היתה אנרגיה לא טובה מצד הקיבוצניקים שממש התנגדו לי ונתנו לי אפס נקודות מכיוון שגרתי בארצות הברית ולא בישראל. באותו הזמן שוקי לוי, שהלחין ועיבד את 'הלילה' של חביבי שזכה בקדם, גם גר בארצות הברית. אחרי הקדם הזה קיבלו החלטה שמי שלא מתגורר בישראל לא יוכל לייצג אותה באירוויזיון".

מה השיר הישראלי האהוב עליך מהאירוויזיון?
"'כאן' של אורנה ומשה דץ. יש עוד הרבה שירים שאני אוהבת אבל השיר הזה ישר קפץ לי לראש".

איזה זמר/ת היית רוצה לראות באירוויזיון?
"קודם כל, הזמרים שמייצגים אותנו היום צריכים להיות צעירים. אני חושבת שמירי מסיקה צריכה לייצג אותנו, היא פשוט נהדרת".

"אקס פקטור לאירוויזיון" - ימים ראשון, שלישי וחמישי ברשת 13.
תחרות האירוויזין תשודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.

חדוה עמרני
חדוה עמרני | צילום: איאן פישר