ישראל תשתתף בחצי הגמר השני באירוויזיון. וגם: מי הכוכבים הבינלאומיים שינחו את התחרות?

בהגרלה שנערכה באיטליה נקבע שישראל תשתתף בחצי הגמר השני בתחרות האירוויזיון. וגם: באיטליה מדווחים ששלושה מנחים ינחו השנה את האירוויזיון ואתם מכירים שניים מתוכם

זמן צפייה: 01:13

תחרות האירוויזיון תתקיים בעוד פחות מארבעה חודשים ורוב המדינות כבר החלו בתהליך בחירת הזמר שייצג אותן על הבמה הגדולה בעולם. אתמול (ראשון) נערכה ההגרלה שתקבע באיזה חצי גמר תשתתף כל מדינה. 41 מדינות ישתתפו השנה באירוויזיון כשחמש מתוכן משוריינות אוטומטית לגמר (איטליה, צרפת, גרמניה, ספרד ובריטניה) ויתר 36 המדינות חולקו לשני חצאי גמר, כשבכל אחד 18 מדינות יתמודדו על עשרה מקומות בגמר הגדול שייערך בשבת, 14 במאי.

 

עוד במדור המוזיקה:

זינוק לאתמול: ההסכת שמסתכל על האירוויזיון קצת אחרת

נטע ברזילי יוצאת בהופעה מיוחדת ואנחנו מחלקים לכם כרטיסים במתנה

דוז או בוז, תוכנית 4: הביצועים המיוחדים שעשו לנו את השבוע

 

חצי הגמר השני יכלול מלבד ישראל גם את אוסטרליה, אזרבייג'אן, קפריסין, פינלנד, גיאורגיה, מלטה, סן מרינו, סרביה, בלגיה, צ'כיה, אסטוניה, אירלנד, מונטנגרו, צפון מקדוניה, פולין, רומניה ושבדיה. על פי נתוני העבר של המדינות המשתתפות, ישראל הוגרלה להשתתף בחצי הגמר שיהיה קל יותר לעלות ממנו לגמר. סדר השירים הסופי בכל חצי גמר ייקבע בהמשך, כשמפיקי התחרות יכירו את השירים והצרכים הבימתיים של כל מדינה. רוב המדינות שמשתתפות בחצי הגמר השני לא נחשבות למדינות "כבדות" שמשקיעות בתחרות, מלבד שבדיה ואזרבייג'אן.

חמש המדינות הגדולות שמשתתפות אוטומטית בגמר יוכלו להצביע בחצאי הגמר, וגרמניה, ספרד ובריטניה יצביעו בחצי הגמר של ישראל, בעוד שאיטליה וצרפת יצביעו בחצי הגמר הראשון. מעריצים רבים שמו לב ששלוש המדינות הגדולות שמצביעות בחצי הגמר השני הן שלוש מהמדינות שקיבלו מהקהל אפס נקודות בשנה שעברה וזכו במקומות האחרונים, בעוד שאיטליה וצרפת, שזכו במקום הראשון והשני בשנה שעברה, מצביעות בחצי הגמר הראשון.

אירוויזיון
חצי הגמר הראשון | צילום: באדיבות איגוד השידור האירופאי (EBU)

אירוויזיון
חצי הגמר השני | צילום: באדיבות איגוד השידור האירופאי (EBU)

מטרת הגרלת המדינות לחצאי הגמר נועדה למנוע ממדינות שכנות או קרובות מבחינה תרבותית וגיאוגרפית להתמודד באותו חצי גמר. 36 המדינות חולקו תחילה לשישה בתים שונים שמבוססים על דפוסי הצבעה מהעבר. מדינות שנוטות להצביע אחת לשנייה, כמו מדינות סקנדינביה או הבלקניות, חולקו לאותם בתים ומתוכם הוגרלו המדינות לחצאי הגמר. השנה השיטה הזו הוכחה כאפקטיבית ויעילה - יוון וקפריסין לא נמצאות באותו חצי גמר, חמש המדינות הסקנדינביות חולקו בין שני הבתים וגם רוסיה ואזרבייג'אן לא נמצאות באותו חצי הגמר.


ההכרזה על מנחי תחרות האירוויזיון שבאיטליה אמורה להתקיים בחודש הבא, אבל כבר השבוע הודלפו השמות שככל הנראה ינחו את התחרות. לאורה פאוזיני ואלסנדרו קאטלן כבר חתמו על החוזה לתפקיד החדש לפי סוכנות החדשות האיטלקית, אבל יש שם אחד נוסף שהכחיש את מעורבותו בתחרות ממש עד לאחרונה, וזה הזמר הבריטי מיקה, שמצליח מאוד באיטליה. אז מי הם בעצם שלושת האנשים שאמורים להנחות את האירוויזיון?

לאורה פאוזיני (47) התפרסמה לראשונה בשנת 1993 עם הוצאת האלבום הראשון שלה באיטלקית. פאוזיני שרה בחמש שפות שונות, זכתה בפרס הגראמי הלטיני מספר פעמים ומכרה יותר מ-30 מיליון עותקים מהאלבומים שלה.

לאורה פאוזיני
לאורה פאוזיני

אלסנדרו קאטלן (41) הוא מנחה טלוויזיה מפורסם באיטליה שהנחה את "אקס פקטור איטליה" בעשור החולף.

אלסנדרו קאטלן
אלסנדרו קאטלן

הזמר מיקה (38) התפרסם בדיוק לפני 15 שנה עם השיר "Grace Kelly", כשאחריו הגיעו שרשרת להיטים גדולים. בשנים האחרונות מיקה מבסס את מעמדו באיטליה כשופט ב"אקס פקטור". בנוסף, יש לו תוכנית טלוויזיה זוכת פרסים בארץ המגף. עד לאחרונה, בכל פעם שמיקה נשאל על מעורבותו באירוויזיון הוא הכחיש את הדברים בנחרצות, אבל כאמור, פרסומים שונים מדווחים שהוא קרוב לחתימה על החוזה ולהפוך למנחה השלישי של אירוויזיון 2022.

מיקה
מיקה

הנציג הישראלי לתחרות האירוויזיון ייבחר במסגרת "אקס פקטור לאירוויזיון". מחר (חמישי) ישודר חצי הגמר השני בו תיקבע זהותם של שני המתמודדים האחרונים שיעלו לגמר הגדול שייערך בשבת, 5.2 ברשת 13.

חצי הגמר השני של "אקס פקטור לאירוויזיון" ישודר בחמישי, 21:30, ברשת 13.
תחרות האירוויזיון תשודר בכאן 11 בתאריך 14 במאי.