הסרטים הגדולים של הקיץ לא מספקים את הסחורה

אולי וונדר וומן" מצליח בקופות, אבל הוא אחד הסרטים הבודדים שניתן להגדיר כהצלחה. אז איך הכישלון הקופתי ישפיע על עתיד הקולנוע?

זמן צפייה: 02:34

"וונדר וומן" אולי עושה רווחים עצומים בקופות, אבל הוא אחד מבין סרטים בודדים שאפשר להכתיר כהצלחה אמיתית בקיץ הזה. לעומתו, רוב הסרטים הגדולים שיצאו בחודשים האחרונים, התרסקו בבושת פנים. מי המפסידים ומי המרווחים עד כה? ואיך זה ישפיע על סרטי ההמשך העתידיים?

עוד ברשת בידור ותרבות:

מהם המוצרים הנמכרים ביותר של "משחקי הכס"?

מרגש: ג'סטין ביבר מפתיע ילדים חולים בביה"ח

רדיוהד: הלהקה שהפכה לי את הלב וסידרה לי את הראש

"כוכב הקופים: המלחמה" שיצא לפני מספר ימים ברחבי העולם, סיים את סוף השבוע עם רווחים של 56 וחצי מיליון דולר בארצות הברית. סכום מכובד, אבל כזה שבכל זאת גרם אכזבה קלה לאולפני פוקס שהפיקו אותו. הסרט הקודם בסדרה, "כוכב הקופים: השחר" שיצא לפני כשלוש שנים עשה בסוף השבוע הראשון ליציאתו סכום גבוה יותר, של 72.6 מיליון. למרות הביקורות הנלהבות ש"המלחמה" קיבל, האולפנים ידעו מראש שתהיה לו פתיחה חלשה יותר, אך המספר שציפו לו היה בכל זאת גבוה יותר ממה שקיבלו.

[youtube_embed youtube_id='wWNk3COVNS4']

האכזבה (היחסית) הזאת, ממשיכה את המגמה שהוליווד חווה בקיץ האחרון - ציפיות גבוהות ותוצאות מאכזבות ממה שהיו אמורים הלהיטים של הקיץ. הדבר ניכר בעיקר בהמשכונים שיצאו לאחרונה: הסרט החמישי בסדרת ה"רובוטריקים", "האביר האחרון", הפתיע לרעה, "שודדי הקאריביים 5" התרסק וטום קרוז לא ממש הצליח להפיח חיים ב"מומיה", שהיה אמור להיות הראשון בסדרת סרטי מפלצות של אולפני יוניברסל. גם המשכונים של להיטי עבר מצוירים כמו "המיניונים: גנוב על העולם" ו"מכוניות 3" הגיעו להישגים מרשימים הרבה פחות ממה שידעו קודמיהם בסדרה.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-movie-reviews-049' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_pkv4hkhj' duration='147'']

צריך לציין שעל הכישלון בארצות הברית, רוב הסרטים האלו הצליחו לפצות בזכות שאר העולם, שם הרוויחו מספיק כסף כדי להיות מוגדרים בכל זאת כסוג של הצלחה. עדיין, במדינת הבית, שם גם האולפנים מרוויחים את רוב האחוזים שלהם, הסרטים האלו נחשבים לנפילות ומותירים את הסיכוי להמשכונים נוספים בסימן שאלה. כאמור, לא רק סרטי ההמשך קיבלו חוסר התעניינות מהקהל, אלא גם סרטים גדולים שלא חלק מסדרה, אבל היו אמורים בכל זאת לשבור קופות. דווין ג׳ונסון וזאק אפרון למשל, גילו שהצופים מעדיפים להשאיר את ״משמר המפרץ״ הרחק בניינטיז. גל הנוסטלגיה ששוטף את העולם פסח כנראה גם על ה"פאוור ריינג׳רס״, והביצוע בקופות של הסרט שהיה אמור להתניע סדרת סרטים חדשה של הריינג׳רים הוכיח שזה משהו שכנראה רק מעטים מעוניינים לראות.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-news-007' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_dmj7rj1j' duration='47'']

לצד הכשלונות והאכזבות, היו גם הצלחות בודדות - בראשן עומדת כמובן וונדר וומן. הסרט בכיכובה של גל גדות הפך להפתעת הקיץ כשקיבל עם יציאתו תשבחות מכל כיוון והכנסות של 380 מיליון דולר בארה״ב, מה שיהפוך אותו ככל הנראה לסרט הקיץ המצליח של השנה שם. אגב בכנס הקומיק קון שייערך בסוף השבוע, צפויים להכריז סוף סוף על סרט ההמשך שלו. "וונדר וומן" תעקוף כבר בסוף השבוע הקרוב את הרווחים של  "שומרי הגלקסיה", שיצא קצת לפניה והרוויח עד כה 386 מיליון דולר. גם הוא נחשב לאחת ההצלחות הגדולות של הקיץ, והצליח להימלט מקללת ההמשכונים.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-movie-reviews-044' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_6ejx84db' duration='143'']

סרט נוסף שקיבל קבלת פנים חמה בקופות הוא העיבוד המחודש של ספיידרמן, "השיבה הביתה", שגרף בעשרת הימים מאז יציאתו 208 מיליון דולר. אין ספק שהליהוק של טום הולנד לתפקיד הראשי, וההחלטה של אולפני סוני לשתף פעולה עם מארבל - הוכיחו את עצמם.

[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-news-034' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_8jx7jwhe' duration='144'']

ואולי ההצלחה הכי מפתיעה בחודשים האחרונים, שייכת דווקא לסרט קטן יחסית, שאף אחד לא שיער לעצמו שיהפוך להיות אחד הלהיטים של הקיץ: "בייבי דרייבר" קומדיית האקשן בכיכובם של אנסל אלגורט, קווין ספייסי וג'יימי פוקס, שמספר על נהג מילוט שעובד בעולם התחתון ומנסה לצאת לדרך חדשה. הסרט, שנעשה בתקציב של 34 מיליון דולר, הרוויח בשלושת השבועות ליציאתו יותר מפי 2 מכך ונחשב לאחד הסרטים המרעננים של התקופה האחרונה.
[brightcove_iframe video_id='entertainment-cinema-movie-reviews-056' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_y6cnbxj8' duration='121'']

השאלה הנשאלת היא, האם האכזבה של הוליווד מהסרטים שהיו אמורים להביא את הכסף הגדול, תשפיע על עשיית סרטים דומים בשנים הבאות. האם תם עידן הבלוקבסטרים הגדולים והגיע תור הסרטים הקטנים יותר, בעלי הסיפורים המקוריים והתקציבים הנמוכים? סביר להניח שלא, ובכל מקרה - עוד מוקדם להגיד. סרטי הקיץ הבאים כבר נמצאים בעבודה, והם ימשיכו את הקו של השנים האחרונות, עם סרטים גדולים והמשכונים בומבסטיים נוספים. אם אכן האולפנים מסיקים בימים אלו מסקנות מהקיץ הנוכחי, את התוצאות קרוב לוודאי שנוכל לראות רק בעוד כשנתיים והלאה. בהחלט יהיה מעניין לגלות.