מן טן טן  - יכול להיות שיש מלך ראמן חדש בעיר

יאיר גת  הגיע לשוק אלנבי רוטשילד כדי לבדוק אם ההייפ סביב דוכן הראמן החדש מוצדק או לא

[brightcove_iframe video_id='yummies_mivzak_katava286' autoplay='1' kid='1_abs0q02t' duration='49']

(כל הצילומים: יאיר גת, עריכה: דביר סימן טוב, עריכה: שיר זרד) 

שוק-אלנבי רוטשילד שנפתח לא מזמן, נמצא לצד אחד ממסלולי ההליכה הקבועים שלי, אבל ולמרות שאני חולף על פניו לפחות פעם ביום, עוד לא הרגשתי צורך להיכנס. אולי בגלל האכסניה הבוהקת שלו, המתנשאת מעל הרחוב המפויח, אולי בגלל ריבוי המילים הלא טובות שנכתבו ונאמרו עליו, ואולי בגלל שאני תל-אביבי מבוגר ומתנשא שהשוק היחיד שהוא מוכן להתייחס אליו הוא הכרמל או התקווה ושמשתדל לשמור על מרחק ביטחון משווקים שנולדים בן לילה. היו אלה הדברים הטובים ששמעתי וקראתי על מן טן טן, בר הראמן שבשוק, שגרמו לי לשכחו את הדעות הקדומות, לקחת לי אחר צהריים רגועים ולצאת השוקה. החדשות הטובות הן שכדי להגיע למן טן טן לא צריך בכלל להכנס לשוק. הוא ממוקם בכניסה האחורית שפונה לרחוב יבנה. החדשות העוד יותר טובות הן, שבין עוברים דרך אלנבי -רוטשילד ובין אם לאו, מן טן טן הוא מקום שכדאי להגיע אליו. התיישבנו ליד דלפק העץ הבהיר, מול שלושה בקבוקי רטבים - סויה, צ'ילי וחומץ אורז, תיבות בהן מונחות כפות מרק שחורות, צרור של מקלות אכילה, מטחנת שומשום, מלחיית טוגראשי -תערובת יבשה של צ'ילי, אצות ים, שומשום ועוד כל מיני דברים טובים, וצנצנת של שום כתוש, ובחנו את התפריט. הוא מציע סך בכול  ארבעה סוגי ראמן, שלושה סוגי גיוזה ושני קינוחים. בשוליים שלו כתוב שהוא הוא זמני, רק שמאחורי הצניעות הזו יש, כך למדנו, מחשבה, תשומת לב וניסיון, ברמות שלא מאפיינות מסעדות בגיל הזה.

[caption id="attachment_33797" align="aligncenter" width="640"]מרק ראמן של מן טן טן ציר מרק שרוצים לגור בו ולהציע חברות נצח למי שבישל אותו[/caption]

לגימה אחת מציר בשר החזיר של ה-'טונגארה ראמן', הבהירה לי מיד עם מי יש כאן עסק. אם הייתה לי סבתא יפנית שלא מתעניינת בכשרות, אני מניח שהיה הייתה יודעת איך לעשות כזה. בישול ארוך הפך את הציר לסמיך מאוד, לעיס כמעט, עם מרקם משי וטעם של בית. זה ציר שרוצים להתעטף בו, לגור בו, לבכות בו, ולהציע חברות נצח למי שבישל אותו. טעמי המרכיבים הנוספים: שני נתחי בשר, אטריות, וחצי ביצה רכה, כאילו התמוססו לתוך הקסם הזה, בלי לוותר על המרקמים והטעמים שלהם, קצת שומשום טחון מלמעלה, לגימה של קירין, בירה יפאנית מרירה, עוד כף מהציר וזהו. ולא צריך יותר מזה כדי להבין כמה משמח אוכל יכול להיות. תסלחו לי על הרגשנות, זה מה שקורה כשתל-אביבי מבוגר ומתנשא מתאהב פתאום בציר. המנה השנייה הייתה 'אגדאשי טופו ראמן' על בסיס ציר, די מלוח, של אצות קומבו ופטריות נמקו קטנטנות, שבו צפו בכיף גם אטריות קוביות טופו מטוגנות רצועות גזר, צנון יפאני מגורד, ג'ינג'ר ועלי כוסברה. אפשר היה להרגיש בו את המיומנות והכוונה, אולם אחרי אותו  ציר מופלא, הורגש סוג של ירידת מתח, בעקבותיה הרשתי לעצמי להסתייג מהתיבול ולשים לב לנוכחותם של משפרי הטעם. בהשוואה למהירות הגעתם של הראמנים לדלפק, הגיוזות לקחו את הזמן. על פי הוראות ההפעלה שקיבלנו, מזגנו את שלושת הרטבים מהבקבוקים שמולנו לקערית קטנה, הוספנו כפית שום כתוש, ערבבנו היטב ויצאנו לדרך. היו שם שתי חמישיות, האחת במילוי בשר חזיר טחון עם ירקות והשנייה עם פטריות וטופו.

נהייתם רעבים? משחקי השף אוטו אוכל, תכנית חדשה וטעימה בחמישי הקרוב, לפרטים לחצו

אוזני המן האסיאתיות, מעולם לא הצליחו לרגש אותי באמת, ואלה של מן טן טן לא היו יוצאות דופן. הן נעשו ביד טובה. הבצק הצרוב והמאודה הפגין מרקם מוצלח מלית החזיר והירקות הייתה חמצמצה ומהנה וגם הצמחונית, המאופקת יותר, הייתה בסדר. אני מניח שבערב של שתייה כבדה, אפשר לפרק כמה וכמה חמישיות כאלה, אבל שתינו רק קצת בירה שלא הצליחה להרים את הכיסונים, ואלמלא הרוטב החמוץ מלוח חריף שערבבנו בעצמו יכול להיות שלא היינו מסיימים אותם. המנה האחרונה, גלידת תה ירוק יפני, החזירה אותנו למסלול. היא גם יפה וגם טעימה, עם מרקם עשיר של חלב ושמנת וטעמים מרירים של תה ירוק, שהתחברו נפלא למה שנשאר בכוסות הבירה. המימדים שלה צנועים מאוד אמנם, אבל אם אתם שואלים אותי, קינוחים לא צריכים להיות הרבה יותר גדולים ממנה.

[caption id="attachment_33795" align="aligncenter" width="640"]111 גלידת תה ירוק, גם מרהיבה וגם טעימה מאוד[/caption]

בלי שמות גדולים כמו 'אהרוני' או 'יובל בן נריה', ולמרות המיקום הבעייתי, מן טן טן הפך ובצדק מוחלט למקום שכולם מדברים עליו. הראמן בר אולי נפתח לפני דקה, אבל המנות שהוא מגיש והדרך בה הן מוגשות מחוברות למסורת ארוכה של בישול. לא צריך להיוולד יפני כדי להבין את זה, רק לפתוח את הפה והלב כבר ייפתח מעצמו. בדרך חזרה, הרגשנו צורך לעבור בשוק, שפתאום נראה לנו פחות מפחיד וסטרילי, וגילינו שכמעט כל דוכן או מסעדה שממוקם בו מציעים בירה בעשרה שקלים? ובכל זאת, בפעם הבאה שיתחשק לי ראמן חזיר, נגיד מחר, נראה לי שאעדיף להיכנס מרחוב יבנה. כתובת: שוק אלנבי רוטשילד - שדרות רוטשילד 36, תל אביב שעות פתיחה: א'- ש' 8:00–23:30

חשבון-בבקשה

ומה חשב יאיר גת על הראמן של אהרוני?

[brightcove_iframe video_id='yummies_mivzak_katava250' autoplay='0' kid='1_962yh7ps' duration='54']

יאיר גת ביקר את דיקסי המיתולוגית, האם היא עדיין שומרת על רמה? 

[brightcove_iframe video_id='yummies_mivzak_katava276' autoplay='0' kid='1_m259htmw' duration='64']