Ray's: תחליפי הבשר המחתרתיים שעושים כבוד למאכלי רחוב מהעולם

חברה משפחתית קטנה מחליטה להמציא מחדש את עולם התחליפים, ומייצרת נקניקיות דרום אפריקאיות, קבבונים כמו של בר ובראטוורסט גרמניות. הכל כל כך מחתרתי, שאם לא היינו מגלים לכם, איך הייתם טועמים?

תחליפי הבשר של ריי
מרקם צ'אנקי נעים ותיבול נאמן למקור. נקניקיית בראטוורסט | צילום: עוז אוחיון

כבר שנים שאנחנו מחפשים את תחליף הבשר שיגרום לנו להרגיש שהגלגל הומצא מחדש. כשרדיפיין מיט נכנסו לשוק לפני כשנתיים, היינו הראשונים לטעום סטייק פילה רך ומתמסר שהודפס בתלת מימד. מאז נכנסו לא מעט תחליפים מסקרנים לשוק, אך עדיין לא נמצא האחד ששמט לנו את הלסת וגרם לחובבי הבשר בקירבנו להפסיק לפנטז על המרקם הג'וסי הבשר.

תחליפי הבשר של ריי
אג'נדה שלוקחת את הטעם הבשרי ברצינות. המבורגר של ריי'ז | צילום: עוז אוחיון

יום אחד גלשנו כהרגלנו במרשתת וגילינו קומץ טבעונים שעפו על תחליפי הבשר של Ray's Plant Based Food. יותר מדי מידע לא מצאנו על המוצר המבטיח, אז יצרנו קשר עם מי שפיתח אותו וביקשנו לטעום את התחליף המסקרן שלא נמכר באף סופר או רשת מזון. זה היה לפני כמה חודשים, כשהחברה הייתה קטנה ומחתרתית. מאז הודקו המתכונים ונוספו גם סוגים שונים של נקניקיות לרשימה המוכרת, ואחרי שטעמנו גם אותם והפכנו ללקוחות קבועים של החבר'ה המשפחתית הקטנה, נראה לנו שהגיע הזמן שתכירו גם אתם, כי גם בלי מערך יח"צ משומן - מגיע לריי סוסקין וגלעד בנו, שיכירו את פועלם הכל כך טעים וכל כך חשוב למוסר, לגוף, וגם לכדור הארץ והחברה.

כתבות נוספות ביאמיז:

Ray's היא חברה משפחתית קטנה שהחלה לייצר תחליפי בשר לפני כמעט שנתיים, מתוך אמונה שתחליפי חלבון צמחיים צריכים להיות קודם כל טעימים, ויחד עם הטעימות להיות נעימים מבחינה מרקמית, ובמקביל - להיות מתומחרים בצורה הוגנת שלא מדאיגה את הכיס. "ככה יותר ויותר אנשים יאכלו מהם, וביחד כולנו נתרום לצמצום בצריכת הבשר שתתרום לצמצום הפגיעה בחיות, במשאבי הטבע, באקלים ובסופו של דבר גם בעצמנו", מסבירים ריימונד ובנו גלעד סוסקין, ממייסדי החברה.

בהתאם לאג'נדה, החברה מייצרת שבעה תחליפי בשר שמגיעים עם קטע מדליק - הם לא רק מוצרי בסיס, אלא מנות מוכנות של ממש, שעושות כבוד למאכלי רחוב אהובים מהעולם, לדוגמה: נקניקיית בורוורס דרום אפריקאית או בראטוורסט גרמנית. ובאשר למחיר - משקלן של האריזות גבוה בממוצע עד פי שניים ממוצרים אחרים בשוק. אבל זה לא הכל - הטעם והתיבול המיוחד הוא שם המשחק כאן, ונוכח בכל אחד מהתחליפים - מהטחון מן הצומח ועד המרגז הערסיות בתיבולן.

תחליפי הבשר של ריי
תיבול ערסי כמיטב המסורת. מרגז של ריי'ז | צילום: עוז אוחיון

בראש רשימת הממכרות ניצבות נקניקיות הבורוורס הדרום אפריקאיות, שהן לא רק גדולות ומגרות למראה, אלא מגיעות בתיבול קינמוני מדליק, ניחוח אגוז מוסקט ומרקם גס ומלא צ'אנקים שממש מזכיר את הנקניקייה האמיתית (44.90 שקלים למארז של 520 גרם ובו -4 נקניקיות גדולות). נקניקיות הבראטוורסט הגרמניות מגיעות גם הן בגודל מרשים שישמח כל לחמניה, ותיבול מקפיץ של פלפל לבן והל (44.90 שקלים ל-520 גרם). קצת חרדל ותזכו לחוויה שמאוד מזכירה את המקור.

בגזרת המידל איסט יש קבבונים (38.90 ל-500 גרם), נקניקיות מרגז בתיבול פיקנטי ומרקם נהדר שירוויחו היטב ממנגל, עמבה ופיתה טובה (44.90 ל-500 גרם), וגם המבורגר מסורתי שהפתיע עם מרקם ג'וסי נהדר (38.90 שקלים ל-520 גרם).

את הטחון מן הצומח, מוצר חובה בכל בית צמחוני וטבעוני, מכינים ב-Ray's עם קטע מדליק. יש שני סוגים: אחד שמגיע במרקם שמתאים לקציצות, ויש גם טחון שמתאים במרקמו הפירורי לבולונז (54.90 ל-800 גרם). שניהם מוצלחים לייעודם - אחד כקציצות במרקם קפיצי נעים והשני כבולונז "פירורי" ש"שותה" נהדר כל רוטב שישודך לו.

רייז תחליפי בשר
טעם מפתיע, תיבול מקפיץ ומרקם שמזכיר את הדבר האמיתי. תחליפי הבשר של ray's | צילום: עוז אחיון

חוץ מהטעם המוצלח, הבשורה האמיתית היא בחומרי הגלם, שגם עליהם כדאי להתעכב. המוצרים שעברו כמה גלגולים עד שהגיעו למרקם המיוחל שיזכיר ביס בשרי אמיתי, מבוססים על חלבוני סויה לא מהונדסים, ללא חומרי טעם, ריח וצבע מלאכותיים, ללא חומרים משמרים וגם ללא גלוטן. "המוצרים שלנו אינם מיוצרים עם גלוטן כלל, אבל עדיין אין לנו אישור רשמי ל"סטריליות" מפני גלוטן, לכן אנחנו מציינים על האריזות "עלול להכיל גלוטן", מסביר ריי.

עד שיצאו ממעמדם הבוטיקי ויגיעו לרשתות השיווק, את התחליפים של ריי אפשר לרכוש באתר www.rays-pbf.com באריזות קפואות, וביריד האוכל "רביעי טבעוני" בדיזנגוף סנטר, שמתקיים כל יום רביעי בין 12.00-20:30, שם אפשר לאכול נקניקיות או קבבונים בלחמנייה, וגם לרכוש מוצרים קפואים לקחת הביתה.

תחליפי הבשר של Ray's Plant Based Food - להשיג באתר www.rays-pbf.com