אל תזרקו: כך תשמרו על הסופגניות טריות גם ביום וביומיים שאחרי

לא עוד בצק יבש ונוקשה ומילוי מבאס. רוצים ליהנות מסופגניה טרייה גם יום או שבוע אחרי הטיגון או הרכישה? שימו לב לסודות שיצילו לכם את הסופגניה, ויש גם טיפ להחייאת סופגניות עייפות שעברו יום קשה

בווידאו: טעמי הסופגניות שכובשים את חנוכה
זמן צפייה: 03:55

סופגניות הן תענוג חמקמק מאוד. אם רוצים ליהנות מביס טרי, אוורירי, נימוח ומפוצץ ניחוחות שמרים, חייבים לאכול אותן בסמיכות ליציאתן מסיר השמן או התנור, אחרת מתקבל ביס יבש וחסר חיוניות. השאלה היא מה קורה כשרוצים להצטייד בסופגניות לסופ"ש ואפילו ליום שאחרי. כל מי שניסה לשמור סופגניות יודע שבמרחק כמה שעות מרגע הטיגון, הבצק מתקשה ומתייבש והמילוי מאבד את מרקמו והופך מוצק יותר, במיוחד בימים קרים. מסתבר שאפשר גם אחרת וישנה דרך פשוטה וקלה לשמור סופגניות בשיא טריותן גם לימים שאחרי. עקבו אחר ההוראות שכאן ותרוויחו סופגניות טריות וטעימות גם בימים שאחרי חנוכה.

Fresh,donuts,and,dreidels,for,jewish,holiday,hanukkah,celebration.
אל תתפתו לחמם במיקרו פן תסתכנו בכוויה. סופגניות לחנוכה | צילום: שאטרסטוק

לפני הכל, אל תסמכו על הקופסה המקורית


סופגניות בטייק אווי מגיעות בדרך כלל בקופסת קרטון דקורטיבית. הבעיה היא שהקופסאות היפות רחוקות מלהיות אטומות, ומאפשרות כניסת אוויר שמייבשת די מהר את הבצק והופכת את הכל לנוקשה ומבאס. גם אם אתם מתכננים לאכול את הסופגניות כמה שעות אחרי, הוציאו אותן מהקופסה המקורית והעבירו למיכל פלסטיק אטום. אם תאחסנו אותן במקום רחוק מאור שמש ישיר ומחום שיפגע במרקמן וימיס את הציפוי - תוכלו ליהנות מהן גם כמה שעות אחרי.

סופגניות, טוצ'קה
אל תסמכו על הקופסה המקורית. סופגניות של טוצ'קה | צילום: יח''צ

רוצים לשמור את הסופגניה למחר?


קלי קלות. עטפו כל סופגניה בניילון נצמד שיקיף אותה מכל צדדיה, יצמד אליה וימנע כניסת אוויר. במקרה של סופגניות מצופות הטיפול קצת שונה: קחו נייר כסף, עטפו את הסופגניה וכשתגיעו לציפוי צרו "תקרה" גבוהה יותר שתמנע מהציפוי להימעך. הכניסו את הסופגניות למיכל אטום ושמרו במקום מוצל וחשוך. הסופגניות ישמרו בצורה זאת למשך יומיים.

שימו לב: בימים חמים מומלץ לאחסן במקרר סופגניות במילוי קרם שמכיל שמנת או חמאה. חום עלול לגרום לציפוי להתקלקל, להחמיץ ולהרוס את הסופגניה. סופגניות עם ריבה וללא ציפוי יחזיקו בטמפרטורת החדר במשך שלושה ימים.

שימו לב 2: כדי לרענן סופגניות ממולאות אך לא מצופות, ניתן להכניס אותן למיקרוגל על עוצמה בינונית ל-5 שניות בדיוק. חימום הבזק יחזיר את האלסטיות לבצק וירכך את המילוי. חימום ממושך יותר יהפוך את הסופגניה לאבן ואת מילוי הריבה למלכודת כוויות מסוכנת.

סופגניות
הכי עמידות מכולן. סופגניות במילוי ריבה | צילום: עומר שלו

הכנתם סופגניות ואתם מתכוונים לאכול אותן במהלך כמה ימים?


אחסנו במקרר, אך יש סייג: מקרר הוא לא האופציה הכי טובה לבצק, אבל אם אוטמים את הסופגניות כמו שצריך, הן ישמרו במקרר למשך 4-5 ימים במצב אופטימלי. שימו כל סופגניה בתוך שקית אטומה (שקית זיפ לוק או סנדוויץ') שרוקנה לחלוטין מהאוויר (מכניסים את הסופגניה ולוחצים קלות להוצאת אוויר עודף), הכניסו לתוך מיכל איכותי ואחסנו במקרר. אם אין לכם שקית זיפ לוק, השתמשו בניילון נצמד ודאגו שהוא יקיף היטב את הסופגניה וייצמד אליה מכל הצדדים כדי למנוע כניסת אוויר שעלולה לייבש אותה. כשתרצו לאכול את הסופגניה, הוציאו מהמקרר והכניסו למיקרוגל ל-5 שניות בדיוק על חום בינוני. החימום ירכך את הבצק ויחזיר למילוי את מרקמו המקורי. אם הסופגניה עדיין קשה, הכניסו לעוד 5 שניות ובדקו שוב.

מקפיא, אבל לא לכל סופגניה


סופגניות מצופות במילוי קרם לא יעברו טוב את מבחן המקפיא. הקרם שמכיל שמנת וחמאה עלול להישבר והציפוי עלול לאבד את מרקמו המקורי ולהתפורר בעת ההפשרה. הסופגניות היחידות שאפשר להקפיא הן סופגניות במילוי ריבה או סופגניות ללא מילוי, כאלה שמגיעות רק עם אבקת סוכר. כדי להקפיא את הסופגניה בדרך הטובה ביותר, הכניסו את הסופגניות לתוך מיכל איכותי שאטום לכניסת אוויר והפרידו ביניהן באמצעות נייר אפייה שימנע מהן להידבק. כך, בכל פעם שתרצו תוכלו לשלוף רק סופגניה אחת. את המיכל עטפו בשקית זיפ לוק כדי למנוע משכבת קרח להצטבר סביב הסופגניות. בצורה זאת הסופגניות ישמרו במקפיא עד חודשיים.

סופגנייה, מתכונים לחגים, חנוכה
אלו בלי הציפוי יעברו הקפאה הרבה יותר טוב. סופגניות מטוגנות | צילום: מאגר תמונות רשת

איך מפשירים?


רצוי בטמפרטורת החדר בתוך מיכל ללא מכסה. סגירת המיכל עלולה לגרום ללחות שבבצק להפוך למים ולהרטיב את הסופגניה. הדרך הטובה ביותר היא להניח את הסופגניה על צלחת ולהכניס למיקרוגל מבלי להפעיל אותו למשך 20 דקות. החלל הסגור ימנע מהסופגניה להתייבש תוך הפשרתה, ובמקביל ימנע ממנה להירטב.

שימו לב: גם אם אתם ממש כמהים לביס מהיר, אל תפשירו סופגניה במיקרוגל. ריבה מתחממת במהירות לטמפרטורה גבוהה יותר מזו של השמש ועלולה לגרום לכוויות בפה.

חייבים בכל זאת להיעזר במיקרוגל? כוונו את המכשיר לעוצמת ההפשרה הנמוכה ביותר וחכו בסבלנות (זה יכול לקחת גם שלוש דקות) עד שהסופגניה תתרכך ותגיע לטמפרטורת החדר.

ברלינר - סופגניות גרמניות
הפשרה סבלנית תעשה את ההבדל במרקם. סופגניות ברלינר | צילום: קרן ביטון כהן