ההכרה בגולן: פגישה קשה בין שגרירים אירופים לבכירי ממשל טראמפ

שלושה דיפלומטים אירופים אמרו לחדשות 13 כי האמריקנים הבהירו לשגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה כי חרף ההכרה, ארה"ב מעוניינת בהמשך פעילות כוח האו"ם בגבול סוריה

בפגישה קשה בבית הלבן אתמול (שלישי) הבהירו בכירים בממשל טראמפ לשגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה כי חרף החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן ארה"ב מעוניינת בהמשך פעילות כוח משקיפי האו"ם – אונדו"ף - בגבול בין ישראל לסוריה.

שלושה דיפלומטים אירופים אמרו לחדשות 13 כי אתמול הגיעו שגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה לפגישה בבית הלבן עם ראש אגף המזרח התיכון ויקטוריה קואטס ולפגישה נוספת במשרד החוץ בוושינגטון עם עוזר שר החוץ לענייני המזרח התיכון דיוויד סאטרפילד. מטרת הפגישות היתה להעביר מחאה חריפה מצד שלוש מעצמות אירופה על החלטת הנשיא להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן.

הדיפלומטים האירופים ציינו כי שתי הפגישות היו קשות ובמהלכן הדגישו שלושת השגרירים כי המהלך האמריקני הוא הפרה של החוק הבינלאומי ושל החלטות האו"ם ונותן לגיטימציה למדינות להשתלט בכוח על שטחים של מדינות אחרות.

בכירי הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני הדגישו בפני שלושת השגרירים האירופים כי המהלך של טראמפ היה מצויב המציאות במיוחד לאור צורכי הביטחון של ישראל על רקע ההתבססות האיראנית בסוריה. "לא היתה שום התקדמות מדינית בין סוריה לישראל כבר שנים", אמרו הבכירים האמריקנים לשגרירים האירופים. "לאור העובדה הזו ובגלל שאין סיכוי שישראל תיסוג מרמת הגולן מסיבות ביטחוניות צריך ליישר קו עם המציאות".

שגרירי צרפת, גרמניה ובריטניה ביקשו הבהרות לגבי עמדת הממשל האמריקני בעניין המשך פעילות כוח משקיפי האו"ם אונדו"ף ברמת הגולן וזאת בשל העובדה שארה"ב היא זו שיזמה את הקמת הכוח ב-1974 יחד עם רוסיה וכחלק מהחלטה של מועצת הביטחון שקבעה כי רמת הגולן היא שטח סורי כבוש. הדיפלומטים האירופים ציינו כי בכירי הבית הלבן ומשרד החוץ האמריקני הבהירו כי כוח אונדו"ף עושה עבודה טובה וכי ממשל טראמפ מעוניין בהמשך פעילותו בגבול בין ישראל לסוריה. בכירי ממשל טראמפ אף ציינו כי ישראל מחזיקה באותה עמדה.

שלושת השגרירים אמרו לבכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקני כי המהלך של טראמפ עלול לתת לגיטימציה למהלך הרוסי של סיפוח חצי האי קרים אותו כבשה רוסיה מידי אוקראינה. הדיפלומטים ציינו כי הבכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקני ציינו כי רמת הגולן וחצי האי קרים אינם מקרים זהים. "במקרה של רמת הגולן ישראל השתלטה על השטח לאחר מלחמה שנכפתה עליה – במקרה של קרים הרוסים לא הותקפו אלא פלשו מיוזמתם", אמרו הבכירים האמריקנים.

הדיפלומטים האירופים שעודכנו בפרטי שתי הפגישות ציינו כי נציגי ממשל טראמפ ושגרירי צרפת, בריטניה וגרמניה סיימו אותן בהחלטה כי "הסכימו לא להסכים".