כץ: "אדרעי ואנשי ועד עובדי הרכבת חצו את כל הקווים האדומים"

בריאיון ל"לפני החדשות" האשים שר התחבורה את יו"ר ועד העובדים גילה אדרעי בהובלת העיצומים ביום שישי: "לא ראויה לייצג עובדים". כמו כן תקף את יו"ר ההסתדרות: "מייעץ לו לא להתחיל בעימות"

זמן צפייה: 01:53

שר התחבורה ישראל כץ האשים אמש (ראשון) ב"לפני החדשות", את יו"ר ועד עובדי הרכבת בהשבתת פעילות הרכבת ביום שישי האחרון. לדבריו, אין ספק שגילה אדרעי היא האחראית להשבתת הרכבת, על אף שהכחישה שמדובר במהלך יזום שלה.

"הם כבר תקופה ממושכת, חודשים, פועלים בעיצומים ובשביתות, בפגיעה בנוסעים וביכולת של הרכבת להתארגן נוכח ההתרחבות הגדולה", אמר כץ. "ביום שישי האחרון גילה אדרעי וחבריה בוועד חצו את כל הקווים האדומים".

כץ ורכבת ישראל
כץ ורכבת ישראל | צילום: רויטרס

השר כץ הוסיף כי עיקר הבעיה טמון בתמיכת ההסתדרות בוועד העובדים ובעיצומים: "לצערי, הדבר החמור הוא שניסנקורן וחבריו בהסתדרות נותנים גיבוי – בלי ההסתדרות היא לא הייתה יכולה לעשות את הדברים האלה".

בהסתדרות גינו את יוזמת השר כץ להגבלת זכות השביתה ברכבת ואף שלחו איום: "אני לא מציע לאף אחד לבדוק את סבלנותו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד באשר לסוגיית זכות השביתה", אמר יניב לוי, יו"ר אגף ההסברה בהסתדרות. "זכות השביתה היא זכות לגיטימית דמוקרטית במדינת ישראל מזה למעלה מ-70 שנה. אם מישהו חושב שהוא יכול לפגוע בזכות הלגיטימית והדמוקרטית של אזרחי מדינת ישראל ושל העובדים, הוא ימצא את ההסתדרות עומדת מולו במלוא עוצמתה".

יו''ר ועד עובדי רכבת ישראל, גילה אדרעי
יו''ר ועד עובדי רכבת ישראל, גילה אדרעי | צילום: חדשות 13

"אני רוצה לייעץ לממלא מקום יו"ר ההסתדרות החדש לא להתחיל את הקריירה בעימות מול הציבור בישראל. אחרים ניסו – ונכשלו. 90% מהציבור מגבה את מה שאני עושה". השר כץ אמר כי לדעתו אדרעי צריכה לסיים את תפקידה: "היא לא ראויה לייצג עובדים. אני מכיר ראשי ועדים, הם מייצגים עובדים, הם דואגים לעובדים, הם לא מתיימרים לנהל את החברה".

כץ התייחס לתקיפה בסוריה ואמר כי ישראל לא נטלה אחריות על הפעולה. עם זאת הוסיף: "באופן כללי ישראל פועלת מול איראן בסוריה, והמגמה היא למנוע היווצרות חזית טרור ולמנוע התבססות איראנית שתאיים על ישראל". לדבריו רוסיה מאפשרת לישראל לפעול בלי ליצור חיכוך עם הצבא: "ראש הממשלה מנווט את המאבק מול סוריה באומנות מדינית".

בנוגע לביטול המשלחת המדינית לבחריין אמר כי הסיבה נעוצה בשיקולים פוליטיים של השר אלי כהן: "הוא היה צריך להחליט בין לנסוע לבחריין - זו נסיעה מאוד חשובה - לבין למצות את ההישגים בבחירות. אני מניח שבשלב הזה הוא מעדיף לבטל את המשלחת".

בתגובה לדבריו של שר התחבורה ישראל כץ נמסר מוועד עובדי הרכבת: "השר עושה שימוש פוליטי באירוע החמור שיזמה וחוללה הנהלת הרכבת. וכל מטרתו היא לפגוע בעבודה המאורגנת בישראל. כמו שהתגלה היום בבית הדין, לא היתה שום שביתה של העובדים ביום שישי,רק מחדל של הנהלת הרכבת שהחליטה לפגוע בעשרות אלפי חיילים ואזרחים וכל מה שהתרחש ומתרחש ברכבת הוא תוצאה של כישלון ניהולי חריף. היום הוכח בביה"ד לעבודה ע״י הנהלת הרכבת עצמה, שכל הפרסומים שהפיצה ביום שישי היו שקריים. צר לנו שהשר לא מתעניין בעובדות ועושה עליהום על העובדים. השר לא ענה לפניות הרבות של הוועד במהלך הסופש, לבוא ולשמוע ולהכיר את העובדות למרות חומרים רבים שנשלחו לו- אפילו לא התיחס. אנו מזמינים את כבוד השר לבוא ולשמוע את האמת, להיחשף לעובדות ולא לעשות משפט שדה חסר אחריות".

בתוך כך בדיון שנערך בבית הדין האזורי בתל אביב, בית הדין לא נעתר לבקשת ההנהלה להוציא צו מניעה לעיצומים ברכבת. לדברי ועד העובדים, "בית הדין לא הוציא צווים כלשהם נגד הוועד משלא שוכנע מטיעוני הרכבת". במהלך הדיון אמרה יו"ר ועד עובדי הרכבת, גילה אדרעי: "יום עצוב גם לעבודה המאורגנת, גם לוועדים שרוצים להגן על העובדים ומוצאים את עצמם במצבים לא נעימים".

כזכור, ביום שישי נרשמו שיבושים בתנועת הרכבות כאשר שמונה פקדים, מנהלי תנועה בפיקוד הרכבות הארצי, הודיעו שלא יוכלו לעבוד בשל מחלה. בהנהלת הרכבת הודיעו כי בשל העובדה שמדובר במחצית הפקדים בחברה, תנועת הרכבות תיעצר לחלוטין. הבוקר, הודיע השר כץ כי בכוונתו להעלות בישיבת הממשלה היום את בקשתו לכלול חקיקת חוק שיאסור על שביתות בשירותים חיוניים לציבור בהסכמים הקואליציוניים.