האבולוציה של העסקים הקטנים בישראל: מ-B2B ל-B4B

הקורונה טלטלה קשות את הכלכלה הישראלית ואת בעלי העסקים הקטנים בפרט, שהרגישו יחידים במערכה וחששו לעתידם. אבל זו הייתה גם התקופה שבה בעלי העסקים גילו מחדש זה את זה, מצאו תמיכה, סיוע ומילה טובה וצמחו מחדש מתוך המשבר

האבולוציה של העסקים הקטנים בישראל | צילום: Pexels

עד לפני שלוש שנים, כל אחד מאיתנו הרגיש בנוח בעסק שלו, בכיסא שלו, בחנות או בחברה שלו, ואז הפתיעה הקורונה. וירוס בלתי נראה שתעתע בכולנו, הפך את העולם כולו ושינה את כללי המשחק, והבנו שלא תמיד הכל זורם על מי מנוחות, שיכולות להיות הפתעות ושצריך להיות מוכנים, ללמוד להסתמך לא רק על עצמנו אלא גם על הסובבים לנו, והכי חשוב- שלבקש עזרה היא לא מילה גסה.

בתקופת הקורונה המון בעלי עסקים קטנים מצאו את עצמם עומדים לבדם, מחפשים יד מושטת לסיוע, לעצה, להזדהות ואפילו רק למילה טובה. ובנקודה הזאת ראינו לא מעט עצמאים שמתחברים יחד ויוצרים קהילות כדי להילחם על עתיד העסק שלהם או על מנת לנסות להמציא עצמם מחדש. כבר לא מספיק לנהל לבד, להפיץ לבד, למכור לבד ולפרסם לבד - צריך את הקהילה, את האנשים, את חוכמת ההמונים ובעיקר צריך לדעת להיות יצירתיים כדי לצלוח אתגרים יוצאי דופן.

בואו נעשה רגע ניסוי מחשבתי, למי תאמינו יותר - לתוצאת החיפוש הראשונה בגוגל או להמלצה של חבר או בעל עסק מנוסה? רובנו כנראה נבחר בהמלצה של החבר או בעל העסק, בעצה שלו ובהכוונה שלו מניסיונו. וזהו אחד מהיסודות החזקים של הקהילה. אנחנו רואים את הקונספט הקהילתי צומח וגדל בתחומים אחרים ושונים - מקבוצות רכישה, דרך התאגדויות של בעלי מקצועות שונים, קבוצות פייסבוק פעילות בנושאים מגוונים ועוד. בעלות ובעלי עסק קטן שמחפשים את הדומים להם, את גורמי המקצוע, בעלי הניסיון או בעלי האינטרס המשותף להם שיסייעו להם להשיג את מטרתם.

בשנים האחרונות בעלי העסקים הקטנים הרחיבו את תחומי העיסוק שלהם, החל ממיצוי זכויות ותנאים בסיסיים ועד שינוי ההתנהלות היומיומית מחשיבה הישרדותית לחשיבה יזמית. איך אני יכולה להמציא את עצמי מחדש? איך אני יכול לקחת את העניינים לידיים שלי? לייצר שיתופי פעולה ולהתייחס לעסקים שסביבי, שממנה אני יכול גם להרוויח ובתמורה להעניק גם מהידע והניסיון שלי.

 .jpeg
ענבר שעשוע בר-ניר ועדי אטון-לפידות, מנכ''ליות שותפות בבית לסולידריות חברתית | צילום: גל לפידות

קהילת העסקים הקטנים בישראל הולכת ומתאחדת ובכך מחזקת את שדרת הכלכלה הישראלית, שכל כך חשובה במדינה הקטנה שלנו. בעלי עסקים שמחים לשתף מניסיונם, להמליץ לחברי הקהילה על ספקים, דרכי שיווק, טיפים, להציע את המוצרים שלהם אלה לאלה ואפילו לגבש יחד שיתופי פעולה שמניבים מוצרים ושירותים חדשים וייחודיים שהצרכן הישראלי יכול להנות מהם. זוהי התפתחות מרגשת של  תעשייה שלמה שמזרימה דם ואנרגיה חדשים ומפיחה חיים בעסקים הללו שאנחנו פוגשים בהם ביום-יום שלנו. ובישראל כמו בישראל, האנשים חמים ולא מתביישים, והקהילות משגשגות ומניבות לחבריהן רווחים כלכליים וחברתיים ומחזקות אותם.

במסגרת הפעילות באפליקציית 1WeR פיתחנו פלטפורמה ייחודית לשיתופי פעולה של בעלי עסקים, וכבר נחשפנו למגוון שיתופי פעולה מעניינים בין עסקים, לדוגמא - עורכי דין ירושלמים שלא הכירו קודם לכן ומפנים לקוחות זה לזה. בעל עסק מתחום הקבלנות שמשתף פעולה עם בעלת עסק להדמיות אדריכליות, בעל עסק מתחום הטקסטיל שחיפש איש קשר בטורקיה ופגש בקרב הקהילה עסק אחר שסייע לו, ואפילו בעלת עסק של גבינות טבעוניות שיצרה מארז משותף עם בעל עסק שמכין מארזי תה טבעי.

הקורונה שינתה את קו המחשבה שלנו ואת חלק מחוקי המשחק. וכמו שעשינו שינוי מחשבתי שיש להיערך גם למצבי קיצון כמו סגרים או מגיפות (לא עלינו), כך עלינו לפעול למימוש הפוטנציאל של ההון האנושי שסביבנו. גם ככה לא קל לבעלי העסקים להשיט את הספינה לבד, אז למה לא להיעזר בכוחה של הקהילה?

פעילות של "עסקים למען עסקים" מתקיימת במציאות, ממש כאן ועכשיו, נשאר רק לדמיין לאן עוד נוכל להגיע לאחר שהקהילות האלו יגדלו ויתחזקו ואיזו השפעה מדהימה תהיה לכך על הכלכלה הישראלית ועלינו כחברה.

***

המאמר נכתב על ידי ענבר שעשוע בר-ניר ועדי אטון-לפידות, מנכ"ליות שותפות בבית לסולידריות חברתית