עוצרים לרגע בשביל להתקדם

לאורך השנים, מדינת ישראל עמדה בהרבה אתגרים, אבל נכשלה במלחמה הכי קשה שלה. המאבק בקטל בכבישים הפך זה מכבר לעקוב והכואב ביותר מבין מלחמות ישראל וגבה מקום המדינה למעלה מ-34 אלף קורבנות. אך בשונה ממלחמות ועימותים צבאיים, ההרג בכבישים נתפס בידי מקבלי ההחלטות כגזרת גורל ולכן לא מקבל משאבים כלכליים, פתרונות מותאמים ועיסוק פוליטי, תקשורתי או ציבורי ראוי | טור דעה של בועז טופורובסקי, יו"ר ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים, וח"כ ביש עתיד

בועז טופורובסקי

המצב של העדר תשומת הלב ודרדור נושא הקטל בכבישים מסדר היום, מוביל לחוסר חשיבה יצירתית והיאחזות בפתרונות הישנים שיעילותם מוגבלת. לרוב, הפתרונות המוצעים והנבחרים נותנים מענה לטווח הקצר בלבד ואינם מעניקים מענה אמיתי לטרור בדרכים. בשביל להתאימו למצוקה, שווה לעצור רגע (תרתי משמע) ולהבין את מקור בעיה – "הגורם האנושי". על פי מחקרים, הגורם האנושי אחראי ל- 94% מהתאונות אך במקום לבחון פתרונות הנוגעים לאלמנט האנושי, חרף העובדה שנתון הזה ידוע, חרף העובדה שאנו נמצאים בעידן הטכנולוגי, בוחרים מקבלי ההחלטות להוביל מהלכים המותאמים למאה ה-20. .

לעומת הקו הישן, קיים קו המחשבה אשר יוצא מחוץ לקופסא ושאיננו דורש תקציבי עתק או התערבות גסה של המדינה. ביסודו, הטמעת פתרונות טכנולוגים וקידום החזון האוטונומי מלא מלא ימנעו את טעויות האנוש, יקטינו משמעותית את תאונות הדרכים ויציל חיי אדם. יתרה מזאת, על ידי הקטנת התופעה נוביל לחיסכון אדיר בתקציב המדינה, כאשר בנק ההשקעות "מורגן סטנלי" העריך, שהוצאת הנהג האנושי מפעולת הנהיגה תהא אחראית להפחתת העלות של תאונות דרכים ב-90%. אם מאמצים את ההנחה הזאת למשק הישראלי, היא מתורגמת לחיסכון שנתי של כ- 15 (!) מיליארד ₪ בשנה. בנוסף וגם זה לא מפתיע כבר אף אחד, החדרת כלי רכב אוטונומיים צפויים להקל על הגודש בכבישים, לסייע במצוקת החנייה, להטיב עם משק האנרגיה, להפחית את זיהום האוויר ולהעלות את פריון העבודה ועוד. התחבורה האוטונומית תשנה את המציאות בה אנו חיים, תשפיע ישירות על עיצוב עתיד העולם, אך בעיקר תציל חיי אדם.

חשוב להדגיש, אינני מתעלם מהפתרונות הזמניים, כיו"ר ועדת המשנה בכנסת יזמתי פעולות, קידמתי דיונים מעמקים וגייסתי כספים להתקנת מעקות בטיחות להצלת רוכבי אופנוע, לזירוז תיקון מוקדי סיכון, להוספת תמרורים בקרבת מוסדות חינוך, למיגור תאונות דרכים בהן מעורבים רכבים כבדים ועוד. אבל ללא השקעה בקידום תחבורה מתקדמת, אוטונומית, שיתופית, חשמלית וקישורית, לא נצליח להביס את אויב התאונות. זה הפתרון בו אני מאמין ואותו אני מקדם.

להטמעת התחבורה המתקדמת דרושה החלטה ברורה - מדינת ישראל תהיה המדינה האוטונומית הראשונה בעולם ותהווה אור לגויים. האוטומציה בענף הרכב איננה עוד עתיד דמיוני, היא כבר כאן, נוסעת בכבישי ת"א, ירושלים ואונ' בר-אילן ובאם תתקבל ההחלטה המתבקשת להטמיע אותה בשנת 2030 ולא 2050, נוכל נציל למעלה מ-6000 בני אדם ממוות מיותר.

מנהיגות אמיצה ופתרונות טכנולוגים מתקדמים שינו את פני המציאות פעמים רבות בהיסטוריה האנושית. מההחלטה לנחות על הירח ועד ההחלטה לפתח את מערכת כיפת ברזל ששמרה ושומרת על אזרחי ישראל בכל יום ויום. כך, על מקבלי ההחלטות לנהוג באומץ ולהטמיע פיתוחים גם בעולם התחבורה. מנהיגות מחויבת לזהות את אותם רגעים נדירים ומשמעותיים, משני מציאות ומצילי חיים ולצעוד (ולהתגלגל) לאורם. כיו"ר ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים וכמחזיק תיק התחבורה במפלגת "יש עתיד" לא ארפה, אמשיך לדרוש ולפעול, כדי שביחד ננצח גם את המלחמה הזו. זה אפשרי