הרכב האוטונומי מגיע (אבל) בפרוסות..

כבר כמה שנים שחלום הרכב האוטונומי מעסיק את תעשיית הרכב העולמית וגורר אחריה תעשיות שלמות, ממשלות וערים במחשבה איך יראה היום שבו ייכנס לחיינו | טור דעה של גלעד דגן, סמנכ"ל פיתוח עסקי ואסטרטגיה ביבואנית הרכב סמלת

גלעד דגן

מקובל לחשוב כיום שטכנולוגית אנחנו כבר כמעט שם, קיימים בעולם פלטפורמות בעלות יכולות אוטונומיות שנוסעות במתחמי ניסוי סגורים ומשתפרות משנה לשנה, מצד שני, הבינה תעשיית הרכב והתעשיות הטכנולוגיות שמלוות אותה שגם אם טכנולוגית אנחנו כבר כמעט שם, מבחינת רגולטורית ובירוקרטית כנראה ייקח עוד כמה שנים טובות עד שבאמת נוכל לראות רכבים אוטונומיים נעים על הכבישים בחופשיות.

אז כשיש מערכות טכנולוגיות מוכנות מצד אחד ועיכוב רגולטורי מצד שני, מצאו תעשיות הרכב פתרונות בדרך של החדרה איטית של "פרוסות" מתוך הרכב האוטונומי לתוך דגמי הרכבים המשווקים כיום.

לפני כמה שנים התרגשנו ממצלמה אחורית שמצפצפת ומתריעה מפני התנגשות בעת נסיעה לאחור, המצלמה נשארה ויחד עם הצפצוף נוסף עוד כלי בו הרכב ממש בולם את עצמו באופן עצמאי בעת התקרבות למגע, בנוסף נכנסו מערכות של בקרת סטייה מנתיב, מערכות בהם הרכב זוחל בעצמו בעת פקק מבלי שיהיה צורך שהנהג יעשה כל פעולה ומערכות בלימה עצמאיות. כל אלו מערכות מתוך העולם האוטונומי, נותנים לרכב שיקול דעת במקומם של הנהגים וכבר כיום פועלים במרבית הרכבים החדשים. מעבר ליכולות העצמאיות המערכות הללו כבר הוכיחו שהכניסה שלהם הפחיתה משמעותית את כמות תאונות "הפח", התאונות הקלות.

ברכבים החדשים של חברת סובארו ניתן למצוא מערכת שמנטרת את פני הנהג בעת כניסתו לרכב לתחילת נהיגה, המערכת עוקבת אחר הנהג ומתריעה בכל מצב בו היא מאתרת שינוי בריכוזו של הנהג. הנהג מקבל התראה אם הוא ממצמץ יתר על המידה וכנראה קרוב להירדמות או אם הוא עסוק במבטו בכיוונים אחרים מכיוון הנסיעה, הדורות הבאים של המערכת הזאת ודומות לה ידעו גם לבדוק את מצבו הפיזי של הנהג כולל התראה במצבים של שכרות, חום וכיו"ב.

גם תחומי הפנאי והשטח זוכים לחידושים אוטונומיים, רכבים כמו הסובארו פורסטר ומרבית רכבי ג'יפ, מצוידים במערכות עזר ממוחשבות המכיילות את הרכב בהתאם לתנאי השטח שבו הרכב נוסע. הרבה לקוחות גי'פ וסובארו רוצים ליהנות מהיתרונות הגדולים והחוויות שאפשר לקבל מהרכבים שלהם המיועדים לטיול בשטח וביציאה לטבע ואותן מערכות ממוחשבות עוזרות לנהג, הלא מקצועי, להפוך בן רגע לנהג שטח מקצועי שיכול לנוע על דרכים מאתגרות, ביתר קלות, עם עזרה רבה ממחשב הרכב בהתאם לכיול שהגדיר הנהג.

חדשות טובות מגיעות גם מהרכב המחובר, מערכות שיודעות לנטר את התנהגות המנוע והמרכב התחתון של הרכב מחוברות און ליין למרכזי ניתוח דאטה שיודעים להגיע לרמת ניתוח של חלקי מנוע מסוימים ואף לחזות תקלות עתידיות שיאפשרו לנהג להיכנס מבעוד מועד למרכז שירות ולטפל בה, בעתיד ובמידה והתקלה שתאותר תהיה תקלת תוכנה, יוכל להתבצע תיקון מרחוק מבלי שיהיה צורך להיכנס למרכז שירות כלל.

אז כמו שאמרנו הרכב האוטונמי כבר פה ומדי שנה אנחנו צפויים לגלות עוד ועוד הפתעות חדשניות נעימות שעושות את הרכב שלנו לעצמאי יותר.