יוחאי עבאדי, שימוש בטכנולוגיות של המאה ה-21 לקידום התחבורה בישראל

יוחאי עבאדי, מנהל פעילות Yango ישראל, על ההזדמנות שבחיבור ענקיות טכנולוגיה גלובליות לפיתוח תשתיות ארציות ושיתוף פעולה עם המגזר הציבורי.

| צילום: איתן ברנט

בשנים האחרונות אנו עדים לאחת המהפכות הגדולות ביותר שקרו לענף התחבורה העולמית מאז המצאת הרכב - התחבורה החכמה, שימוש במערכות ביג-דאטה ובינה מלאכותית כדי לשפר ולתעל את שירותי התחבורה הקיימים ולהתאים אותם בצורה אופטימלית לדרישות ולתשתיות מתקדמות של המאה 21.

דמיינו מצב בו אתם יוצאים כבכל בוקר לעבודה, ובמקום לעמוד בפקקים או לחכות בצפיפות ביחד עם עוד עשרות אנשים לכלי התחבורה הציבורית הבא שעתיד להגיע - כל אמצעי התחבורה הרלוונטיים מחכים לכם. בלי צפיפות, בלי דוחק, בלי פקקים ובלי המתנה. זה לא חלום, זה כבר קיים כאן ועכשיו - וחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם כבר יודעות לשתף פעולה עם הרשויות והתשתיות השונות על מנת להפוך את זה למציאות.

בעולם הטכנולוגי קוראים לזה MaaS (Mobility As A Service), ואחת מהמדינות החלוצות בתחום זה היא פינלנד, אשר החלה לאחרונה בשינויים רגולטוריים שמטרתם לשלב את הטכנולוגיה בתחבורה היום יומית למען אזרחיה. כך לדוגמא, במשך שנים נסיעה במונית בפינלנד היתה נחשבת לשירות לעשירים בלבד. אך מאז אימוץ החדשנות מצד הרגולטורים ושינוי הרפורמות - המצב השתנה.

מאז הרפורמה, חייבה הממשלה הפינית את כל מפעילות התחבורה במדינה להפוך את מערכות הזמנת הנסיעות שלהן לזמינות גם למפעילי צד שלישי, וכתוצאה מכך נולדה האפשרות לרכישת "מנוי" המשמש את התושבים לשימוש בכלל אמצעי התחבורה הציבורית הקיימים - אוטובוס, רכבת, אופניים,רכבים שיתופיים, קורקינטים ומוניות בפלטפורמה אחת. יתרה מכך בפעולה זו יצרה הממשלה תשתית וקרקע פוריה לשיתוף פעולה בין שני צדי המתרס - הפרטי והציבורי. ההשקעות הפרטיות בשירותים ובפיתוח הטכנולוגיה תוך כדי שיתוף המידע עם הממשלה והמגזר הציבורי הביא לפיתוח מואץ ומדויק של התחבורה והשירותים במדינה.

כך למעשה נוצרה תחרות אמיתית בשוק, בין המפעילות השונות, והאפשרות לתת מחירים אטרקטיביים לנוסעים, בהתאם לשעות העומס אל מול שעות רגועות יותר - ובעיקר, נוצר מצב בו האזורים המרוחקים יותר מהמרכז נהנו גם הם ממחירים אטרקטיביים יותר אשר לא הוכתבו באופן גורף לכלל האזורים במדינה, ללא התחשבות בביקוש אל מול היצע. דבר שעלה עד מדד הנגישות.

בעקבות הצלחת השינוי בפינלנד, המדינות השכנות כבר החלו במאמצים לאמץ את הגישה המודרנית והחדשנית הזו, וכבר היום ניתן לראות את השינוי קורה במדינות כמו שבדיה ודנמרק, וכך גם במדינות נוספות ברחבי העולם.

בישראל 2021, המצב הוא שונה. מצד אחד, המדינה משקיעה אחוז גבוה יותר מהתל"ג שלה לטובת מחקר ופיתוח, יותר מכמעט כל מדינה אחרת בעולם, הטכנולוגיות הישראליות מקבלות הכרה כלל עולמית, והמדינה נחשבת לחממה טכנולוגית מהמובילות בעולם. אבל בענף התחבורה המצב הוא הפוך. המדינה נשארה הרחק מאחור. התשתית הרגולטורית בענף התחבורה בישראל עדיין נשענת על כזו שנכתבה בשנות ה-60' וממשיכה להכתיב מגבלות חוקתיות על טכנולוגיות קימות ועל החברות הפרטיות השונות הפועלות במדינה - מגבלות אשר התרתן תוביל לשינוי משמעותי בהנגשת ושיפור ענף התחבורה הציבורית ויצירת תחרות שקופה, כמו כן גם מהווה קטליזטור ליצירת מקומות עבודה נוספים ובעיקר להוות קרקע פוריה לשיפור מתמיד של השירות התחבורתי לטובת האזרחים.
אנחנו קוראים לשינוי גם בישראל אומת הסטארט-אפ, לשנות את חוקי התעבורה הקיימים אשר כמעט ולא השתנו מאז שנות ה-60' של המאה הקודמת, לאמץ טכנולוגיות מתקדמות שזמינות כבר בחיי היום יום של האזרחים, ולשתף פעולה עם השחקניות השונות אשר רוצות לקדם ולשפר את מצב התחבורה הנוכחי לטובת התושבים כדי שגם בישראל יוכלו להנות מתחבורה חכמה ומתקדמת מתאימה למאה ה21.