שמעון סוויסה, חצור הגלילית – העיר המתפתחת והמבוקשת בגליל

משבר הקורונה לא עצר מחצור הגלילית להמשיך ולפתח את תוכניות הבנייה בעיר. העצמנו גם שמה הנרדף של חצור הגלילית – הקהילתיות, ומשבר הקורונה הציב לפתחנו את האפשרות המיוחדת לחזק ולהעמיק את הקשר עם התושבים - זהו סיפורה של חצור

למדנו הרבה ממשבר הקורונה שהשפיע על כל תחום בחיינו. בתחום התעסוקה חברות הבינו שאפשר להגיע לאותה התפוקה ואף יותר באמצעות עבודה מהבית. בנוסף, הבינו העובדים כי ביכולתם לקבל יותר בפחות כסף על ידי מגורים מחוץ למרכז. בשנה שחלפה, אנו בחצור הגלילית הרגשנו היטב במגמה זו כאשר קלטנו בגל קליטה מסיבי מאות משפחות חדשות שהצטרפו לעירנו.

גל הקליטה המסיבי ממשיך להתבצע בהצלחה הודות להכנה מלאה ומקיפה של מעטפת התשתיות הדרושות לשם כך, החל מבניית מקומות תעסוקה חדשים ועד לבתי מגורים שאפשרו קליטה של אלפי התושבים החדשים.
בנוסף, בשנה שחלפה, חצור הגלילית עברה מהפכה והפכה לבירת המשפחות של הגליל. המשפחות החדשות והצעירות הופכות להיות חלק מהקהילה הצומחת בלב הגליל, עם שירותים טובים וחינוך מצוין. היקפי בניה אדירים, תחת החלטת ממשלה 1741, עם סיוע של משרד השיכון, הפנים והמשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. המטרה: הגירה חיובית, בעיקר של משפחות צעירות, שתשנה את פני המקום ובכך תהפוך את חצור לעיר מרכזית, שתספק שירותים איכותיים למרחב של אצבע הגליל. היעד המתוכנן להגיע ל־30,000 תושבים בעשור הקרוב, ובכך למלא את המשימה הלאומית של יישוב בגליל.

תנופת הבנייה האדירה ופיתוח תוכניות ושירותים עירוניים ואזוריים חצור הגלילית, הפכה ליישוב שמתפתח בהיקפים אדירים בתחום הבניה והדיור בתמהיל הכולל מענה של בניה רוויה, דירות גן וצמודי קרקע. תוכניות פיתוח והקמת שכונות חדשות, שיקלטו את המשפחות הרבות שמבקשות להגיע להתגורר ביישוב. העשייה הברוכה אינה פוסחת על המרקם הוותיק. בשנים האחרונות, בניינים רבים עוברים תהליך של חיזוק מבנים, חידוש, החלפת תשתיות ובנייה של סביבת מגורים נעימה ואיכותית. חיזוק המבנים נעשה אף בכל בתי הספר ביישוב בהיקף של כ־60 מיליון ש"ח, כך שבתי ספר הפכו עתה לסביבת לימודים מתקדמת ומרתקת הנהנית משירותי חינוך ומעונות יום. בשנים האחרונות בוצעו עבודות חיזוק מבנים בשכונת שלמה בן יוסף.

בימים אלו מסתיימת עבודת 4 בנינים ובקרוב תחל בניית 3 בנינים נוספים, פיתוח שכונת מגורים בחלקה הצפוני של חצור, לראשונה מזה עשור שנים שיזמים פרטיים רוכשים אדמות ובונים מגוון של דיור, קוטג'ים מדורגים, בנייה רוויה ועוד. שירותי תרבות ופנאי עשירים ומגוונים נותנים מענה מקיף לקהל הצעיר, מאות משפחות חדשות מגיעות לכאן מכל הארץ כדי לבנות פה את ביתן. בשנה הקרובה יושלמו התשתיות והכבישים בכל רחבי העיר, בהיקף של מיליוני שקלים. גני השעשועים, מוקדי הליבה של הקהילה, שודרגו בהיקף של 15 מיליון שקל, כולל פרויקט "שער לחצור" והפיכת הכניסה לטיילת הליכה, שביל אופניים, פינת ישיבה וסלילת כבישים. בחודשים הקרובים תסתיים עבודת תכנון שכונת נווה חן (כ-180 יח"ד) וכן שכונת נוף חצור (כ-180 יח"ד).

בנוסף לכל הפיתוח החדש של חצור, הוקם מתחם תחבורה אזורי. מדובר בהקמת תחנת הרכבת כחלק ממתחם תחבורה גלילי, באזור התעסוקה שבמזרח היישוב וכן הקמת מרכז גישה אליה ממרכז העיר, הכולל כבישים ושבילי הליכה ואופניים, תעניק תמריץ כלכלי, חברתי ותעסוקתי לעיר, תקרב את חצור למרחק של שעה וחצי נסיעה מהמרכז ותוקם במסגרת התוכנית להרחבת חצור הגלילית והפיכתה לעיר השלישית באצבע הגליל.

וזה רק ההתחלה – חצור הולכת להפוך גם לבית תיירות ומסחר. הקמת חמישה מתחמים לבתי מלון בתוך יער ביריה, לצד פיתוח אזור תעסוקה 'שער הגליל', שיהווה שער הכניסה לגליל העליון ולרמת הגולן. במקביל הולך ונבנה הקרדו הגלילי, מרכז עסקי בשטח של כ- 6,000 מ"ר, מרכז לקניות של כל תושבי האזור, ובו שוק איכרים, סופרמרקט ועוד. בערב יהפוך הקרדו למתחם בילויים עם מסעדות, בתי קפה ופאבים. עוד בתכנון הקמת מרכז ספורט, שיכלול קאנטרי קלאב, בריכות שחייה, אולמות ספורט, מגרשי ספורט ומוקדי בילוי לספורט אתגרי.

חצור הגלילית חותרת להפוך לעיר המרכזית בגליל, ושמה לעצמה כמטרה לאכלס למעלה מ-30 אלף תושבים הנהנים מחיי קהילתיות יוצאי דופן. זאת לצד, שירותי מסחר ותשתיות תעסוקה ענפים המחוברים אל תחנת הרכבת שתאפשר נגישות אל מרכז הגליל באופן נוח וקל. הקורונה העצימה את מגמת המעבר של תושבים מהמרכז אל מחוצה לו ואנו צופים כי מגמה זו תמשיך ותתרום להפרחתה חצור הגלילית.