מעובד שכיר לעצמאי – הצעדים הראשונים בדרך לפתיחת עסק

בעקבות נגיף הקורונה שהביא עמו סדר עולמי חדש, המשק הישראלי קיבל "אגרוף בבטן" וגרם לכך שמאות אלפי אנשים יצאו לחל"ת ללא זמן מוגדר או פוטרו ממקומות העבודה.

רו"ח ישראל לוקר

לאחר ההלם הראשוני ולאחר שהבינו כי הנגיף לא הולך להיעלם מחיינו בקרוב, רבים מהשכירים החליטו כי עליהם לבצע חישוב מסלול מחדש ולצאת מאזור הנוחות.
לקחי התקופה האחרונה לימדו אותנו שצריך למצוא אלטרנטיבות נוספות וחדשות על מנת להתפרנס, ועל כן רבים החלו לפזול לדרך עצמאית ולייצר בעצמם מקור הכנסה נוסף. דבר שבעבר היה נראה לרבים כאופציה רחוקה ובלתי אפשרית, התברר כקרוב מתמיד.
כדי למקסם את היתרונות ביציאה לעצמאות, רובנו זקוקים להדרכה וליווי בתחילת הדרך. על מנת לעזור לעצמאים חדשים ולמנוע מהם לעשות טעויות, ביקשנו לשוחח עם אנשי המקצוע המובילים בתחום ראיית החשבון וייעוץ המס.
אחד מאלו הוא רו"ח ישראל לוקר, רואה חשבון עתיר ניסיון והבעלים של אחד מהמשרדים הצומחים והמוערכים ביותר באזור חולון, בת ים והסביבה.
מפיק מטעם המערכת נפגש עם ישראל  לוקר לשיחה, וקיבל ממנו טיפים חשובים לגבי עסקים בתחילת דרכם ועסקים בכלל, על כך ועוד בכתבה הבאה.

רואה חשבון ישראל לוקר – נעים להכיר

ישראל לוקר, בן 38, הינו רואה חשבון עתיר ניסיון ומאחוריו עומדות מעל לעשר שנות ניסיון. את תחילת דרכו והכשרתו עשה כשכיר במשרד רואי חשבון ותיק מאוד באזור רמת גן, ולפני כ – 7 שנים פתח משרד רו"ח משלו, במטרה להעביר את הידע המקצועי שצבר בתחום לידי ביטוי על פי תפיסת עולמו.
המשרד של ישראל לוקר מנוהל בצורה מקצועית, וכזה שמעניק יחס אישי ורגיש לכל לקוח. המשרד מספק בהתאמה אישית את כלל שירותי ראיית החשבון והניהול הכספי ללקוחות, ומתנהל כ One Stop Shop, כאשר כל השירותים מתבצעים תחת קורת גג אחת. 

פתיחת עסק - טעויות של מתחילים

הגעתי אל משרד הבוטיק של רואה החשבון ישראל לוקר בחולון, והשאלה הראשונה שביקשתי להפנות אליו היתה מה הן הטעויות השכיחות של מי שיוצאים לדרך עצמאית? לוקר השיב:
"בראש ובראשונה חוסר ההבנה והתכנון החסר לקראת מה הולכים. הרבה מאלו שהפכו לעצמאים היו מורגלים קודם לכן לחיים של שכירים במשך שנים רבות, ללא הצורך באינטראקציה עם רשויות המס, ופתאום אתה מנחית עליהם צורת התנהלות שונה, סטנדרטים אחרים והתמודדויות שונות.
למשל, בשבוע שעבר הגיעו אליי שני שכירים שנמצאים בחל"ת והתעניינו בפתיחת עסק. ככל שהתקדמה הפגישה הם היו בהלם מדברים שהם כלל לא ידעו או חשבו עליהם, כמו שניתן לפתוח תיק עצמאי ולהמשיך לקבל דמי אבטלה כשכיר.
כמובן שהסברתי להם שמהלך כזה אפשרי, אולם, טומן בחובו "סוג של ויתור" על דמי האבטלה, כיוון שביטוח לאומי מוריד מהסכום שקל בשקל, משמע שכל שקל שירוויחו כעצמאיים בתקופה הזו, יירד להם מדמי האבטלה שקיבלו.
הם היו מופתעים גם מגובה המס והביטוח הלאומי שמשלמים בישראל, על זה שעוסק פטור יכול להעסיק עובדים ומקבל פטור מתשלום מס ערך מוסף בלבד, אך לא משאר יתר המיסים החלים במדינה.
לכן ההמלצה שלי לעסקים בתחילת דרכם, היא קודם כל להבין לקראת מה הם הולכים, את החובות והזכויות הנלוות למהלך, אם במקרה לא הבנתם עד הסוף, תשאלו ותתייעצו שוב ושוב, כי "לא הביישן למד".
עולם העצמאות הוא עולם קסום עם הרבה הזדמנויות ואפשרויות להתפתחות, מבחינה אישית, מקצועית וכלכלית, אך כמו בכל דבר קסום, אם לא תדעו להתנהל איתו כמו שצריך, הקסם יהפוך לכישוף ויכול לגרום לכם לנזק".

לוגו של רו''ח ישראל לוקר
צילום: צילום: יח''צ

עוסק פטור VS עוסק מורשה

אחת השאלות הבוערות כאשר באים לפתוח עסק היא האם לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה, ביקשנו מרו"ח לוקר להתייחס לסוגיה הזו במספר מילים:
"לפני שאתייחס לשאלה, קודם כל צריך להבין מה זה מע"מ.
מע"מ הינו מס עקיף שהעוסק גובה מלקוחותיו ומעביר למדינה פעם בתקופה בניכוי המס ערך מוסף שהוא שילם לספקים.
יתרונות עוסק פטור הינם:

  • א) אין התעסקויות מול רשויות המס ערך מוסף, הסכום שמתקבל מהלקוח מוגדר כהכנסה של העסק, ללא צורך להעביר חלק מההכנסה למס ערך מוסף.
  • ב) ההתחלה רכה יותר, ישנם פחות דיווחים בתחילת הדרך ונחיתה רכה יותר לעולם העצמאות.
  • ג) עוסק פטור עוזר בתמחור אל מול הלקוח, מאחר ואין צורך לכלול מע"מ בהצעת המחיר שלו.
  • חסרונות עוסק פטור הינם:
  • א) מיתוג – עוסק פטור נתפס תמיד כעסק קטן, מכיוון שמחזור המכירות שלו לא יכול לעבור סכום הכנסה חודשי מסויים.
  • ב) ישנה תקרת הכנסות שנתית לעוסק פטור, מחזור המכירות לא יעלה על 99,893 שקל לשנה (נכון לשנת 2021).
  • ג) אין אפשרות לקזז מע"מ של ציוד שנרכש והוצאות שוטפות.

לפני שעושים בחירה בין פתיחת תיק של עוסק פטור או מורשה, אני ממליץ לבדוק אם סוג העסק שאתם הולכים לעסוק בו מאפשר לכם להיות עוסק פטור. קיימת רשימה עסקים שלמרבה הצער לא יכולים לפתוח תיק כעוסק פטור כמו רואה חשבון, מנהל חשבונות, רופא וכדומה.
ההמלצה השנייה היא לדעת מי סוג קהל הלקוחות שמולו אתה הולך לעבוד.
אם מדובר בקהל של לקוחות פרטיים, עדיף להיות עוסק פטור, אך אם אתה הולך לעבוד מול לקוחות עסקיים והם יכולים לקבל החזר על המע"מ, כדאי להתחיל כעוסק מורשה".

על החשיבות של רואה חשבון בעסק

תפקידו של רואה החשבון חשוב מאוד, כיוון שחייב שיהיה מי שינווט את הספינה בים הפיננסי הסוער.
רואה חשבון מתווך בין בעל העסק למוסדות הממשלה, ודואג לחובותיו הפיננסיות על פי החוק, כמו כן צריך להבין שקיימות הטבות רבות שלא כולם מכירים, כך, שרואה חשבון מנוסה יכול למקסם את הטבות המס הללו ולחסוך כסף רב בתשלומים למוסדות הממשלה.

כל סוף הוא התחלה חדשה

"כעת עם סיומו של משבר הקורונה השוק התחיל להתייצב ולתפוס תאוצה, אני ממליץ לכל אחד להגיע אל רואה החשבון שלו על מנת לעשות חושבים מחדש. אולי גם כדאי לבנות תוכנית עסקית חדשה בהתאם למשתנים החדשים בשוק. זה אומר, לבחון את תזרים המזומנים, לראות היכן כדאי לקצץ ובמה כדאי להשקיע יותר, אבל העיקר שלא יעשו זאת לבד, אלא בליווי של איש מקצוע מנוסה שיש לו את היכולת להסתכל על העסק ממבט הציפור, ולתת עצות שקשה מאוד לראות ולקבל למי שמעורבים בעסק מהצד הרגשי", סיפר לוקר רגע לפני שנפרדנו לשלום.

רואה חשבון ישראל לוקר – יצירת קשר

היה לנו נעים לשוחח עם איש מקצוע בכיר, רואה חשבון ישראל לוקר.
אנו מודים לו על הטיפים החשובים שניפק עבורנו, ועבור בעלי חברות, עסקים ועצמאיים, מנוסים וכאלה שנמצאים בתחילת הדרך.

ליצירת קשר ישיר עם ישראל לוקר:

טלפון: 054-593-7050

מייל: lukercpa@gmail.com

פייסבוק