סטודנטים? כך תתכוננו למבחנים!

איך לצלוח את תקופת המבחנים בהצלחה ומה עושם כדי כדי ללמוד למבחן בצורה נכונה ויעילה? כל התשובות בפנים

Pexels Pixabay 355948
איך להתכונן למבחנים? יש לנו רעיון | צילום: pexels.com

תקופת המבחנים מהווה תקופה מלחיצה לסטודנטים בכל סוגי התארים, לימודי תקשורת, חינוך מיוחד או מגעי הרוח. במידה וגם אתם שואלים את עצמכם: איך אוכל לצלוח את תקופת המבחנים בהצלחה או איך נכון להתכונן אליהם בצורה נכונה, במאמר הבא ננסה לענות על אותן השאלות:

הכירו את עצמכם ואת אופן הלמידה שלכם למבחנים

אז לפני שאתם מתחילים ליישם טיפים אשר יסייעו לכם ללמוד בצורה טובה ונכונה יותר. חשוב שתגדירו את עצמכם בהקשר הזה  – לדוגמה: איזה טיפוסים אתם, כמה אתם באמת יכולים ונכונים ללמוד, מה עובד לכם  טוב יותר ומה פחות.
האם אתם טיפוסים לחוצים? אם התשובה היא "כן" אז כנראה שאחד הדברים הראשונים שאתם צריכים לשים עליו את הפוקוס הוא  פעולות ודרכים שיסייעו לכם להירגע.
האם אתם נוטים להתייאש? במידה וכן יהיה נכון שתבנו לעצמכם רשת תמיכה (כמו הרכבת קבוצת למידה).
האם יש לכם סבלנות לשבת וללמוד או שאתם עם "קוצים בישבן" –  במקרה כזה כדאי שתגדירו לעצמכם את שעות הלימוד וגם את סביבת הלימוד שתתאים לכם.

פרקטיקה – איך נכון להתכונן למבחנים?
כאמור, שיטת למידה נכונה היא  משהו אינדיבידואלי. חלק מהאנשים הם  "אנשי לילה" ועבורם שעות הלילה יהיו אופטימאליות להתכונן למבחנים ולעומת זאת, אחרים יהיו "חדים" יותר בשעות הבוקר או אחר הצהריים.  כך שהמפתח הוא להגדיר את "השעות שלכם" ולהקדיש אותן ללימודים. בכדי שתוכלו ללמוד בצורה המיטבית, כדאי שתבינו עוד מספר דברים לגבי עצמכם כמו: האם אתם מעדיפים ללמוד בבית או במקום אחר, האם אתם מעדיפים ללמוד לבד או בחברה. ברגע שתיישמו את כל הפרטים הללו, תוכלו ליצור לעצמכם את סביבת הלימוד האופטימאלית.

להיות יעילים
 כיוון שתקופת המבחנים היא תקופה עמוסה, חשוב להיות יעילים, ולכן ההמלצה היא  לתכנן לעצמכם לוחות זמנים מסודרים שילוו אתכם במהלך התקופה הזו, להגדיר את השעות שאתם מקצים לטובת הלימודים וכמובן ליישם בפועל.

נסו להיות מסודרים
הכינו מראש את החומרים עליהם אתם צריכים לעבור לקראת בחינה מסוימת. נסו לסדר אותם לפי סדר כמו: תאריכים, תרגילים, דוגמאות ו/או לפי נושאים אחרים אשר יקלו עליכם את הליך הלימוד למבחנים.

תשקיעו בעצמכם
תקופת מבחנים היא אולי תקופה "משוגעת" ויש להניח שהשגרה שלכם תשתנה, אך יחד עם זאת, הדרישות של הגוף שלכם לא ישתנו והוא עדיין יזדקק לארוחות מסודרות ולשינה איכותית וטובה. מומלץ לא להזניח את הגוף שלכם מכיוון שהשקעה בו תסייע לכם להיות מרוכזים יותר וללמוד למבחנים בצורה טובה ונכונה. אם יש משהו שגורם לכם להרגיש טוב כמו פעילות גופנית לדוגמה, מומלץ לא לוותר עליו ולפנות זמן גם עבורו.

ומה לגבי מהלך הבחינה?
לא מעט סטודנטים מרגישים שהם השקיעו את מלוא הזמן והמאמצים בכדי להתכונן למבחן. אבל, כאשר מגיע  – מועד הבחינה, הם מוצאים את עצמם מבולבלים ולא בטוחים בעצמם. בכדי לצלוח את הבחינה – חשוב להקפיד על סדר פעולות:
בשלב ראשון יש לקרוא  את הוראות הבחינה ולעבור עליה.
אם אתם מרגישים חסרי ביטחון, התחילו עם פתרון השאלות שנראות לכם קלות יותר.
לאחר  שסיימתם את הבחינה, אל תשכחו לעבור עליה ולבדוק את עצמכם שוב.
הגישו את הבחינה רק אחרי שאתם בטוחים במאת האחוזים שעניתם על כל השאלות ואתם שלמים עם התשובות.

לסיכום, התנהלות נכונה תוך התחשבות פרטנית באישיות  וביכולות שלכם, תסייע לכם להגיע מוכנים לבחינות. נסו לזכור תמיד שחשוב להימנע ממצבי לחץ – כיוון שהוא לעולם לא יקדם אתכם ורק יקשה אליכם יותר.