ייעוץ עסקי - מסלול מעגל החיים של קבוצת המפתח

ייעוץ עסקי הוא תהליך מובנה הכולל דיאגנוזה ובניית תוכנית אסטרטגית ועסקית. במאמר זה נרחיב לגבי עבודות הייעוץ של קבוצת המפתח ונציג את המאפיינים של תהליך הליווי והייעוץ. נדון במחקר המקדים, במבנה הארגוני, בתהליך הייעוץ, רכישת הכלים, רעיונות לעסק, זיהוי הצרכים ועוד. בנוסף נעסוק בנושא המיתוג, ליווי מנהלים, המשמעות של להיות בודד בצמרת ומתי למעשה מסתיים תהליך הליווי והייעוץ

קבוצת המפתח

ייעוץ עסקי

כל עבודת ייעוץ עסקי של קבוצת המפתח מתחילה בדיאגנוזה עסקית ואסטרטגית. הדבר כולל ראיונות עם הבעלים או המנהלים, עיון בדוחות ובתוכניות של החברה ומדגם של העובדים, על מנת לקבל תמונה מעמיקה על מצב החברה מבחינה עסקית, פיננסית וניהולית. המטרה של הדיאגנוזה המבוצעת על ידי המפתח לליווי והקמת עסקים היא להבין את המבנה הארגוני.

 

מבנה ארגוני

הבנת המבנה הארגוני כוללת את השדרה הניהולית, הגדרות התפקידים השונות, סמכויות ותחומי האחריות ותהליכי קבלת ההחלטות בארגון. לאחר הדיאגנוזה והבנת המבנה הארגוני, יועצים עסקיים מסייעים בבניית תוכנית אסטרטגית חדשה. מדובר על תהליך חשיבתי מעמיק אשר תחום בלוח זמנים ובמהלכו מתמקדים בחזון העל של החברה ובמטרת האסטרטגיה.

 

תמהיל עסקים

תמהיל העסקים הפונים לשירותי חברה לייעוץ עסקי קבוצת המפתח הוא מגוון ורחב. החברה מספקת את שירותיה הן לעסקים קטנים ובינוניים והן לחברות גדולות. חלק מהפונים לשירותי ייעוץ עסקי של החברה נמצאים בשלבי ההקמה ואחרים נמצאים בשלב ההישרדות וניצבים בצומת שבו יש צורך לשפר את הביצועים ולחזק את התהליכים הקיימים.

 

הכול על השולחן

תהליך העבודה של ייעוץ עסקי מול חברה מחייב לא פעם את המנהל להודות גם כלפי עצמו שמשהו לא עובד נכון בחברה. בזה נמדד כוחו ויש צורך שהוא יהיה פתוח לעשות את השינוי שיקדם את החברה ויוביל אותה להצלחה המיוחלת. מדובר בתהליך בו מניחים את הכול על השולחן, היתרונות לצד החסרונות, החוזקות לצד החולשות  במטרה להגדיר מחדש ויעדים.

 

רכישת כלים

שנות הניסיון הרבות שצברה קבוצת המפתח הן המקור לידע הרב שלהם בתחום ואת הידע הזה הם חולקים עם כל מנהל או חברה מולה הם עובדים. בעבודה של יועצים עסקיים הם הופכים לחלק בלתי נפרד מהחברה, תוך כדי שהם מנחים את המנהלים כיצד עליהם לפעול נכון, גם כשלא יהיו עוד לצדם והכלים כמו גם, רעיונות לעסק שהם נותנים להם ישמשו אותם גם בעתיד.

 

זיהוי צרכים

תהליך הליווי העסקי של חברה לייעוץ עסקי מאפשר לחברה להוציא לפועל את תוכנית העבודה, כאשר היועץ העסקי מעורב ומסייע למנהלים בהובלת התהליך, בין אם מחוץ לחברה ובין אם בתהליכים פנים ארגוניים. כבר במהלך עבודת הדיאגנוזה יועץ עסקי יכול לזהות צרכים שזקוקים להתייחסות, כגון גיוס של פונקציות חסרות, כלים להערכת ביצועים, שימור מנהלים ועוד.

 

העלאת הרווחיות וחוסר ידע

ייעוץ עסקי של קבוצת המפתח יכול להתמקד בהעלאת הרווחיות. הגורם העיקרי לכך שעסקים חדשים נכשלים הוא חוסר ידע בניהול ובשיווק. קבלת ייעוץ מקצועי בזמן ובעיתוי הנכון, עשוי לעשות את ההבדל בין כישלון של העסק לבין שגשוג שלו. על מנת להעלות את הרווחיות יש להבין את הצרכן הפוטנציאלי, לזהות את צרכיו ורצונותיו ולהתאים לו את המסר שיניע אותו לפעולה.

 

מיתוג עסקי כולל

כל עסק חדש או וותיק זקוק למיתוג. בשונה ממיתוג גרפי, בו בוחרים, לוגו, שם לעסק ותוצרי פרסום, תהליך ההפיכה של העסק למותג הוא תהליך אסטרטגי הכולל אספקטים שיווקיים, פרסומיים וניהוליים. התוצאה של תהליך זה היא מותג חזק שנמכר במחיר גבוה יותר, מושך לקוחות, מייצר רווחיות בריאה ובכך מייצר צמיחה ארוכת טווח.

הערך הייחודי של עסק יכול להיות פיזי כמו טכנולוגיה חדשה או ייחודית או ערך רגשי כמו אמינות, שירות ייחודי, נגישות וכדומה. כאשר מגדירים במדייק את הערך המוסף של העסק ניתן לבנות נכון את תוכנית השיווק ולהביאו לידיעת הצרכנים בדרכים שונות.

 

על רעיונות לעסק

חשוב להבין שייעוץ עסקי אף פעם אינו תהליך זהה. לכל חברה יש את המאפיינים הייחודיים שלה ואלו נובעים מסוג השירות או המוצר, הסביבה העסקית בה היא פועלת וההון האנושי שמרכיב אותה. חברה לייעוץ עסקי טובה מצליחה להאיר נקודות שאף אחד לא נתן עליהן את הדעת. במקרים רבים לא מדובר בהשקעה כספית עצומה אלא רק בהסתכלות אחרת על  רעיונות לעסק.

 

ליווי מנהלים בכל האספקטים

ניהול זה מקצוע ולא כל אחד יכול להפוך להיות מנהל מצוין. תפקידו של יועץ עסקי הוא לתת למנהל את הכלים הניהוליים ולעזור לו לשפר ולהשתפר, הן באספקטים האישיים והן ברמה של ההצלחה העסקית של החברה שבראשה הוא עומד. בהקשר זה יועצים עסקיים הם בעיקר שותפים, לא לרווחים של החברה אלא לאופן המימוש של החזון והמטרות.

 

לא להיות בודד בצמרת

אחת האמירות השכיחות על מנהלי עסקים קטנים ובינוניים היא שהם בודדים בצמרת. מעבר לכך שהם ממוקמים לבד בקצה הפירמידה, במקרים רבים הפירמידה הפוכה כך שכל כובד משקלה מוטל על המנהל. תפקידו הראשון ואולי החשוב ביותר של חברה לייעוץ עסקי הוא להקל על הבדידות והעומס של המנהל. בעזרת פידבק ניתן לשקף עבור המנהל את מצב העסק שלו בשוק.

 

עבודה לטווח קצר

כל דבר שבעל העסק או המנהלים יכולים לעשות לבדם, כך טוב יותר. היועץ אינו בא לעבודה קבועה. הוא בא ללמד, לייעץ ולהטמיע שיטות עבודה. מהרגע שהעסק לומד לשלוט בשיטות החדשות בעצמו, בהתאם לתוכנית האסטרטגית תפקידו של היועץ מסתיים. העזרה באה לידי ביטוי בבקרה ושליטה על המערכות הפיננסיות והפעולות הנדרשות לשם ייצובן והמשך פיתוחן.

לאחר שמצליחים לייצב את המערכות ההכרחיות להתנהלות השוטפת של הארגון או החברה, אז אפשר להתפנות לשיפור, קידום וצמיחה של העסק. בין הנושאים עליהם נותנים דגש בתכנית העסקית הוא אם קיימים פערים בין היעדים שהוגדרו לביצוע. נבדק האם הוגדרו יעדים לא ריאליים שצריך לעדכן, או לחילופין אם היעדים היו נמוכים מידי וניתן לאתגר אותם.

 

החשיבות של ניסיון ומקצועיות

קבוצת המפתח מתמחה בתכנון אסטרטגיה עסקית בהתאם למאפיינים של תחום הפעילות של כל עסק. במסגרת תהליך הייעוץ בונים במשותף תוכנית פיננסית, עסקית ושיווקית. הליווי המקצועי של יועצים עסקיים מנוסים יכול לתת מענה במגוון של נושאים כמו אשראי ומימון, ליווי משפטי, חשבונאות ואיתור ספקים ונותני שירותים.

 

מדדים פנימיים וחיצוניים

בתהליך של ייעוץ וליווי עסקי לעיתים ניתן דגש על סקרי שביעות רצון של  לקוחות. גם תהליכי מדידה בתוך החברה המעידים על פעולות הקשורות באיכות של שירות הלקוחות של החברה יכול להיות חשוב. בליווי חברות חשוב למסד סט של מדדים שישקפו את ערכי החברה, בצורה ברורה ומדידה, על מנת להראות לעובדים מה חשוב להנהלת החברה ואיך דואגים להטמיע זאת.

 

סיכום יתרונות קבוצת המפתח

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בתהליך העבודה של ייעוץ עסקי של קבוצת המפתח. הליווי המקצועי של החברה יכול לסייע להתוות אסטרטגיה עסקית חדשה ולהביא להצלחה עסקית לעסקים מכל תחום. לחברה ניסיון רב בהבראת חברות, ליווי בנקאי ומימון, ליווי פרויקטים בנדל"ן,  מיזוגים, תמחור, ייעול ושיפור רווחיות, ניתוח הפעילות, הפקת דוחות תזרים ועוד.