מדוע יש הבדלים במהירויות הגלישה בחיבור קווי לעומת WIFI?

בעולם שלנו, מהירות גלישה מיטבית היא תנאי בסיסי, אך לפעמים יש הבדלים בין רשת קווית לאלחוטית. מדוע יש הבדלים ומה ניתן לעשות בנידון?

גלישה באינטרנט

משחר היוולדו של האינטרנט עיקר הפיתוח והשכלול סביבו נסוב סביב העלאת מהירות הגלישה. בעולם בו הזמן שלנו חשוב, מהירות גלישה מיטבית היא תנאי בסיסי להתקשרות עם ספקים שונים ולחוויית המשתמשים.

מהירות הגלישה מושפעת מפרמטרים רבים בניהם החבילה המסופקת על ידי ספק אינטרנט, סוג ואיכות החומרה וסוג החיבור לרשת. משתמשים רבים פונים ושואלים מדוע בעצם קיימים הבדלים במהירות הגלישה כאשר המחשב מחובר לראוטר לעומת השימוש והגלישה במחשב נייד, טאבלט או מכשיר סלולארי הנפוצים לשימוש.

על פניו לא צפוי הבדל במהירות הגלישה, שכן הרשת הביתית נשענת על אותה תשתית, מחוברת לאותו ספק אינטרנט ומעניקה את אותה חבילת נפח ומהירות- בגלישה האלחוטית ובגלישה מהמחשב הנייח. יחד עם זאת חשוב לדעת כי תיתכן ירידה במהירות בשימוש ברשת האלחוטית הנובעת ממספר סיבות אפשריות:

אולי יעניין אתכם:

7 דברים שצריך לדעת לפני שקונים מחשב נייד

איך לשרוד את החופש בלי חור בארנק?

גאונות לפניכם: איך מנתקים את בני הנוער מהטלפון?

סיבות שכיחות לאיטיות בגלישה

  • שיבוש תדרים- כאשר המחשב הביתי "מבקש" מהראוטר חיבור רציף לאינטרנט הוא עובר דרך מכשירי חשמל רבים אשר לחלקם השפעה על התדרים, מה שעשוי לייצר עיכוב בתעבורת הנתונים. מדובר כמובן בעיכוב מזערי אולם הוא מהווה גורם משפיע על מהירות הגלישה במרחב הביתי. בין המכשירים שעשויים לשבש את תדרי הרשת הביתית: מיקרוגל, טלפון אלחוטי ביתי, טלוויזיה המחוברת לאינטרנט (VOD) וכדומה.
מחשבים
גם קליטת רשת האינטרנט הביתית באמצעות חיבור אלחוטי מושפעת ממיקום, זווית, כיוון וקיומם של עצמים המשבשים את התקשורת | צילום: shutterstock
  • חיבורים מרובים לרשת- רשת האינטרנט בדומה לכביש מהיר מציעה תנועה חלקה ומהירה למשתמש, כאשר משתמשים נוספים באים ישנה אנלוגיה לכביש עמוס ברכבים, מה שמעכב את מהירות הנסיעה. רשת ביתית אשר מחובר אליה מחשב אחד בהכרח תעבוד טוב יותר מרשת אשר מחוברים אליה שני מחשבים ביתיים, טלוויזיה חכמה וחמישה טלפונים סלולאריים.
  • טרמפיסטים- בדומה לסעיף הקודם עומס על הרשת יוריד ממהירות הגלישה האלחוטית המתאפשרת. עומס זה יכול להיווצר לא רק בשל השימוש של בני הבית ברשת כי אם גם באדיבות השכנים ועוברי אורח בקרבת מקום. ככל שטווח הקליטה רחב יותר כך ימצאו את הרשת משתמשים רבים יותר.
  • מיסוך- בדומה לקליטה הסלולארית גם קליטת רשת האינטרנט הביתית באמצעות חיבור אלחוטי מושפעת ממיקום, זווית, כיוון וקיומם של עצמים המשבשים את התקשורת בין המכשיר הנייד לראוטר המהווה את בסיס הקליטה.

מהם הפתרונות האפשריים?

אנשים העובדים מן הבית או כאלה שמסיבה זו אחרת החיבור לאינטרנט ומהירות הגלישה חשובים להם במיוחד יעדיפו ליצור לעצמם עמדת גלישה נייחת בה המחשב מתחבר באמצעות כבלים אל הראוטר ותעבורת הנתונים בה תהיה אופטימלית. אין משמעות הדבר שיש לוותר על הגלישה האלחוטית על מנת ליהנות ממהירות גלישה וישנם גם פתרונות נוספים שיסייעו בעדכם להגביר את מהירות הגלישה, לצפות בסרט בטאבלט בסלון, לענות על מיילים מהלפטופ במיטה ולשחק במשחקי רשת עם הקפה של הבוקר במרפסת.

מחשב נייד, מחשב, מקליד, איש, יד לפטופ
רשת ביתית אשר מחובר אליה מחשב אחד בהכרח תעבוד טוב יותר מרשת אשר מחוברים אליה שני מחשבים ביתיים, טלוויזיה חכמה וחמישה טלפונים סלולאריים | צילום: Shutterstock

לפני הכל יש למקם את הראוטר בבית בתבונה, באופן שייתן גישה אליו לכל המכשירים הניידים בכל רחבי הבית. מומלץ לבחור מיקום מרכזי בחלל פתוח ולא בחדר סגור. במידה ומיקום הראוטר חייב להיות באחד מן החדרים הקפידו שלא יהיה זה חדר ביטחון אשר המיסוך בו כבד יותר וכן לשמור על גישה אליו, דלת פתוחה וכדומה.

פתרון נוסף הוא להגן על הרשת הביתית בסיסמא, ורצוי אחת כזאת שלא ניתן לפענח בקלות. בצורה כזאת שכנים ועוברי אורח לא יוכלו להתחבר לרשת ולחלוק אתכם בתעבורת הנתונים ובמהירות הגלישה.

למי שנוהג לגלוש מהסלולארי, שאלו הם רבים מהמשתמשים, מומלץ פשוט לתת עדיפות לגלישה באמצעות הספק הסלולארי על פני רשת האינטרנט הביתית, וזאת בתנאי שברשותו חבילת גלישה בעלת נפח מספק. הספקים מציעים היום חבילות רחבות במיוחד ורבים נשענים על הרשת הביתית האלחוטית למרות מגבלותיה למרות שאינם מגיעים למיצוי החבילה הסלולארית שהיא לרוב מהירה ואיכותית.

החופש הגדול