כך תכינו את הילד לכניסה לגן

תחושת הביטחון של הילד מתחילה בכך שיהיו להם הורים בטוחים. אז רגע לפני תחילת הלימודים, קבלו את 10 הדיברות להכנת ילדיכם לגן החדש

זמן צפייה: 11:10

מאת: עידית צולמן

הדרך להכין ילד למשהו חדש ולא ידוע, היא לספר להם מה עומד לקרות ולעשות זאת עם חיוך ותחושת בטחון, ללא הצפה של דיבורים מיותרים ובלי הבטחות. תחושת הביטחון של הילד מתחילה בכך שיהיו להם הורים בטוחים - שבחרו עבור ילדם את הגן הטוב ביותר וישדרו זאת לילד. חששות, ספקות ורגשות אשם, עוברות לילד וישפיעו על ההסתגלות של ילדם לגן.

הורה שמאמין שהילד שלו הולך לסבול בגן מעביר את חששותיו לילד והילד מאמין שהוא מסכן, קטן ואינו מסוגל לכבוש את המטרה.

אולי יעניין אתכם:

מהגן אל הכיתה: כך תעזרו לילדים לעלות לכיתה א'

כך נראה לוח החופשות של התלמידים שמתיש את ההורים

איך מחנכים ילדים להתמודד עם שעמום?

איך מכינים את הילדים לפני תחילת הלימודים?

1.ספרו לילדים שלכם מה זה גן- מה עושים בגן, עם מי משחקים הגן, מה יש בגן, מי הגננת, מה שם הגננת, אפשר להראות לילדים סרטון של גן ילדים, לספר סיפורים בנושא.

2. ערכו סיורים רגליים לגן- (גם אם הוא סגור), דברו עם הילדים על מה שהם רואים בדרך לגן וצפו על חצר הגן, ככל שהסביבה תהיה מוכרת להם יותר הם ירגישו בטוחים יותר.

3. ספרו לילדים בחיוך וברגוע מה הם יעשו בגן- "את תשחקי עם בובות, אתה תשחק עם אור, את תוכלי קוסקוס, אתה תשחק בארגז החול, אתה תבקש מרותי לשתות..", ספרו גם מה אתם הולכים לעשות כשהם יהיו בגן.

4. הכינו עם הילדים חפצים מיוחדים לגן- תיק חדש, מגבת, מצעים, מוצץ, בקבוק, בובה אהובה, רשמו על החפצים את שם הילד והוסיפו סימן מוסכם, עשו זאת עם הילד וספרו לו על השימוש שיעשו בחפצים בגן.

גן ילדים. אילוסטרציה
גן ילדים. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

5. היכנסו לשגרה- נסו להרגיל את הילדים שלכם לסדר יום הדומה לסדר יום בגן כמה ימים לפני היום הראשון בגן, להעיר את הילדים בשעה שבה הם אמורים להתעורר לגן, לאכול בשעות שהם אמורים לאכול בגן. שיגרה מקנה ביטחון, הגוף מתרגל והוא מפנה כוחות להתמודדות עם מטלות אחרות (הסתגלות למקום חדש הנה מטלה קשה וחשובה).

6. ערכו הכרות עם משפחה שכנה- נסו להיפגש עם משפחה שנרשמה לאותו הגן שלכם, ילד מוכר, הורה מוכר ייתנו לכם ולילדכם הרגשת ביטחון.

7. הימנעו מהיגדים מכשילים - "אתה תישאר לבד, את גדולה ולא בוכה, זה לא כל כך נורא להישאר לבד....", השתמשו במשפטים המשדרים אופטימיות ומסגולות, "אתה נשאר עם רותי החמודה, אתה תכין לאמא עוגות חול, אתה תאכל ארוחה טעימה, את תישני עם חברים, אבא יבוא לאסוף אותך מהגן ואתה תראה לו את המגדל שבנית..".

8. הימנעו משינויים נוספים בתקופה זו- גמילה ממוצץ ומחיתולים, מעבר דירה או חדר, מזונות חדשים, שינוי בהרגלי השינה. אם אלו לא נעשו עד כה, זה לא הזמן כעת.

9. בקשו פגישת היכרות אישית עם צוות הגן- פגישה זו תאפשר לכם ולילדיכם להכיר את הצוות באופן אישי מבלי קולות הרקע שיתווספו בימים הראשונים בגן, שאלו בפגישה זו את כל מה שלא ברור.

10. סמכו על הילדים שלכם- "את יכולה להישאר בגן בלי אמא, אתה משחק נהדר עם חברים, את מקשיבה לגננת, את מתנהגת כבוגרת בזמן הארוחה", תנו להם הרגשה שהם מסוגלים להתמודד עם המשימה

כיצד לנהוג עם הילד ביום הראשון?

1. היכנסו לגן כאשר הילד בעגלה או הולך נסו להימנע במידת האפשר מכניסה לגן על הידיים, קשה יותר לרדת מהידיים של אימא או אבא ולהיפרד.

2. אל תאריכו את הפרידה בכך שתלכו ותשובו מספר פעמים הילד יחוש בחוסר הביטחון שלכם ויגיב בהתאם.

3.  היטמעו בקירות, כאשר אתם שוהים בגן בימים הראשונים נסו להיטמע ולתת לילדכם להסתדר לבד, היו בשבילו רק כאשר הוא מחפש אתכם וזקוק לכם.

4.  היו עקביים לא להיכנע, להסביר שאתם צריכים ללכת לעבודה ותחזרו, לא לבקש - רשות מהילדים ללכת.

5.  אל "תברחו", גם אם הילד עסוק לרגע, הקפידו על אמירת שלום ולהתראות.

ילדים בגן
צילום: shutterstock

6.  שתפו את צוות הגן בהרגליו ואהבותיו של הילד על מנת לסייע בהכרות ובהסתגלות, דווחו על כל שינוי בהרגלי הבית (נסיעה, מילואים וכו').

7. הביאו לגן חפץ מעבר, אם הילד קשור במיוחד לחפץ מסוים הביאו אותו למסגרת החינוכית.

8.  שוחחו עם הצוות כאשר דבר מה אינו מקובל עליכם, בפרטיות ולא מעל ראש הילד.

9. זכרו – לכל ילד יש קצב הסתגלות משלו.

עידית צולמן,  רשאת התכנית להכשרת גננות וגננים בגן פרטי במכללת לוינסקי

חוזרים ללימודים