איך מדברים עם בני הנוער על מיניות וסקס?

בחופש הגדול אין מסגרות והמתבגרים ישנים ביום וערים בלילה. תוסיפו לזה אלכוהול וקיץ וקיבלתם מתכון חוסר שקט אצל ההורים. אז איך מדברים איתם על התנהגות מינית?

זמן צפייה: 09:37

ילדים הם סקרנים, והסקרנות היא לב לבה של הלמידה. החקירה המינית הבריאה והטבעית בגיל הילדות היא תהליך איסוף מידע, שבו חוקרים הילדים את גופם שלהם וזה את גופו של זה ע"י הסתכלות ומגע (מראה, רופא וחולה). חקירה מינית טבעית וסבירה עלולה אמנם לגרום למבוכה, אך לרוב אין הילדים חשים כעס, בושה, פחד או חרדה לאחר מעשה. ברב המקרים, אם מגלים אותם תוך כדי ומבקשים מהם להפסיק, הם יפסיקו, לפחות בנוכחות המבוגרים. הרגשות הבריאים שחשים הילדים ביחס להתנהגותם המינית הם, בד"כ, עליצות, ספונטניות, רוח שטות וגיחוך.

הילדים חוקרים את האיברים המוצנעים בגופם, בדיוק כמו שהם מכניסים אצבעות לאוזניים, לאף ולפה. תפקידנו ללמד אותם מה נכון / לא נכון, מה מותר / אסור. כחלק מאיסוף המידע, הם חוקרים גם את הגוף של חבריהם בעזרת הסתכלות ומגע. בדיוק כמו שהם אוהבים להסתכל ולגעת בחול, בג'לי, בזחלים, בחפצים נוצצים. ילדים גדולים יותר קוראים בכתבי עת, ספרים ואינטרנט. בטלוויזיה יש שפע תכניות שלעתים מספקות מידע מוטעה. לכן חשוב, אם אפשר, לצפות איתם ולשוחח על כך.

כתבה, יעל אודם, בני נוער, מעשנים, סמים, מריחואנה
בחופש הגדול בני הנוער מעזים יותר, ויש פחות עכבות | צילום: חדשות 2

אך שימו לב, כי יתכן שהחוויות המיניות שעברתם בילדותכם שונות מאלה שעוברים ילדיכם. לכן, לפעמים כשאנחנו מגיבים על סמך נסיוננו האישי, זאת לא תמיד התגובה הנכונה. כדאי להיזהר לא לבלבל בין הרגשות, החלומות וההתנהגות המיניים שלנו כמבוגרים, לאלה של הילדים.

אצל המתבגרים הסיפור מורכב, ובחופש הגדול אין מסגרות לימודיות, יש המון זמן פנוי, מתבגרים ישנים ביום וערים בלילה. מערבבים אלכוהול, סמים ויחסי מין. נוסיף לזה את העובדה שילדים נמצאים שעות רבות ללא פיקוח הורים או מבוגרים. אז איך מדברים עם המתבגרים שלנו לקראת החופש הגדול? שרון צונץ, פסיכולוגית ילדים חינוכית ומומחית מיניות מסבירה בראיון בבוקר חם

החופש הגדול