איך מנפחים בלון בעזרת אציטון?

משועממים בחופש? בואו לעשות ניסויים מדעיים אצלכם בבית ולקפוץ לפעילויות קיץ מדעיות לכל המשפחה - והפעם: איך לנפח בלון עם אציטון?

זמן צפייה: 03:07

מסתבר שאצטון, אותו חומר שאמא/האחות משתמשת להסרת לק, יכול לנפח בלונים בשיטה פשוטה. (הניסוי מחייב השגחה של אדם מבוגר!)

אז מה צריך?

ציוד:
בלון
אצטון
קערה
מים רותחים (זהירות!)
כף

מהלך הניסוי:
את מהלך הניסוי אפשר לראות בסרטון למעלה.

איך זה עובד?

הניסוי מתבסס על העובדה שכל חומר בעולם, שמשנה את מצב הצבירה שלו מנוזל לגז, משנה גם את הנפח שלו במידה ניכרת: הגז תופס נפח גדול בהרבה מנוזל הנמצא באותם תנאים של לחץ וטמפרטורה.

הנפח של החומר גדל בסדר גודל של כמה מאות במעבר מנוזל לגז. למזלנו, לחומרים שונים יש טמפרטורת רתיחה שונה, ואפשר למצוא גם חומרים שטמפרטורת הרתיחה שלהם נמוכה יותר מ-100 מעלות, וקל יותר לעבוד איתם.

מדע
צילום: מתוך מכון דוידסון

בניסוי הנוכחי בחרנו להשתמש באציטון, שטמפרטורת הרתיחה שלו 56 מעלות צלזיוס. בתור אמצעי חימום השתמשנו בקערה עם מים רותחים (מים רותחים כאמור בטמפרטורה של 100 מעלות, סביר שבקערה הם מתקררים ל-90 מעלות בערך).

כיוון שהאצטון בבלון מחומם לטמפרטורה גבוהה מ-56 מעלות הוא רותח בתוך הבלון, כלומר הופך לאצטון גזי, והגז הזה הוא שמנפח עבורנו את הבלון: במעבר מנוזל לגז בטמפרטורה של 56 מעלות, האצטון מגדיל את נפחו פי 372.

אם אתם אוהבים מדע, אתם מוזמנים לפעילויות קיץ מדעיות וניסויים לכל המשפחה. מסלולי הקיץ של גן המדע ברחובות מותנים בהרשמה מראש ובקבוצות קטנות וכוללים סיורים מודרכים במוצגי הגן העוסקים בתופעות פיזיקליות של תובנות טבע, הכנת גלידה מדעית והקשר בין גלידה למדע, מופע מרתק של ניפוח זכוכית כולל הסבר של הצד המדעי ומופע מדעי הכולל ניסויים, ובנוסף לכל זה לראשונה בגן המדע תתקיים התנסות בסדנאות "מדע פעיל" המאפשרות לילדים מכתה ד' להתנסות בבניה ולמידה של עקרונות מדעיים באופן חוויתי.

גן המדע של מכון דוידסון ברחובות יפעל בימי חול בלבד והכניסה בהרשמה מראש באתר של מכון דוידסון לחינוך מדעי, ניתן ללחוץ כאן

 

החופש הגדול