חופש גדול שכולו תרומה לחקלאים

ארגון השומר החדש יפעיל, זו השנה השנייה, את שבועות העבודה לבני נוער ביולי-אוגוסט. 3 ימים (6 מחזורים) של התנדבות חקלאית, לימוד מסביב למדורה ולינה בשטח. כל הפרטים

זמן צפייה: 02:30

2,500 בני נוער הגיעו בקיץ שעבר, מפה לאוזן, להתנדבות בשבועות העבודה של תכנית "מתחברים לאדמה" בשומר החדש. התכנית הפעילה השנה למעלה מ-38 אלף מתנדבים במגוון התנדבויות חקלאיות שמסייעות לחקלאים הזקוקים לידיים עובדות. רבים מהם חקלאים מבוגרים שנשארו לבדם בטיפול במשק וכורעים תחת הנטל.

בשנה שעברה, הבחינו ראשי התכנית כי בני נוער מחפשים אחר פעילות חווייתית ומשמעותית בחופש הגדול ופתחו מס' שבועות עבודה בהם מגיעים בני נוער לכ-3 ימים להתנדבות חקלאית, בישול פויקה בשטח, שירה מסביב למדורה וגם לימוד משותף סביב טקסטים ערכיים של א.ד גורדון, כצנלסון ועוד.

המתנדבים בני 15-18 מגיעים מכל הרקעים והגילאים, סופגים ערכים כגון ערבות הדדית, אהבת הארץ וחיבור לאדמה.

השומר החדש
השומר החדש | צילום: השומר החדש

שלמה למפרט, מנהל תכנית מתחברים לאדמה: "התוצר החינוכי של שבועות העבודה הוא מדהים. מגיעים בני נוער ל-3 ימים ערכיים ומשמעותיים, משאירים בבית את העצלנות והשעמום ויוצאים לעבודה מאומצת ודורשת, מזיעים ותמיד אח"כ השרירים נתפסים מהעבודה אבל החבר'ה יוצאים מסופקים עם חיוך ענק. העבודה הזו מסייעת להמון חקלאים, המתחם נודד מחקלאי לחקלאי ברחבי הנגב והגליל. עצם החיבור בין החקלאי לבני הנוער הוא מרגש".

מושקי ברוור, בת 18, מתנדבת שהגיעה בשנה שעברה: "אני לא בטוחה שאני אצליח להסביר במילים את התחושה ואת הטירוף שהיה שם. חזרתי הביתה ניצוצות בעיניים והחיוך פשוט לא ירד. הגעתי עם חוסר ידיעה מוחלט מה עומד להיות.. די מהר מצאתי את עצמי בשטח עם כובע על הראש וטוריה על הכתף. ביום שאחרי התקשרתי לאמא וביקשתי להישאר עוד יום ולשמחתי היא הסכימה. פעם ראשונה שעשיתי משהו בשבילי ולגמרי בשבילי, משהו שעושה לי טוב ברמה של פרפרים בבטן ותוך כדי הוא עושה טוב לאחרים. תוך כדי הוא עוזר. היה לי כיף כי עבדתי. והזעתי. היה לי כיף כי היה לי קשה, והמשכתי בכל זאת. חוויה מדהימה ומומלצת".

השומר החדש
השומר החדש | צילום: השומר החדש

לאור הצלחת שבועות העבודה בשנה שעברה, ייפתחו השנה מספר מועדים ביולי ואוגוסט בצפון ובדרום שיאפשרו לבני נוער מרחבי הארץ לעשות משהו משמעותי הקיץ.
בתכנית:
• התנדבות חקלאית במהלך היום וסיוע לחקלאים במגוון עבודה; מטעי זיתים: עידור, דילול, גיזום, קטיף – נקטרינות , אפרסקים ועוד.. , פריצת שבילים, השבחת מרעה ועוד.
• שמירה על עדרי הבקר בסביבה, בשעות החמות למידה משותפת ודיונים על ציונות,
• ובמהלך הלילות- מדורות, גיטרות ושירים ופויקה.

שבועות העבודה מיועדים למסיימי כיתות ח' ומעלה, אופי הפעילות מותאם לגיל המשתתפים. ניתן להתנדב בבודדים או כקבוצה.  במסגרת שבועות העבודה המתנדבים זוכים ללינה מסודרת במאהלי שינה, מקררים, חשמל, מים, מקלחות שדה ושירותים, הדרכה, כלי עבודה, כלי בישול – ללא תשלום.

תאריכי שבועות העבודה:
9-13.7 | דרום- במגוון חוות
16-27.7 | דרום- קלחים
16.7-3.8 | צפון- מטולה
6-24.8 | צפון- מצר
22-24.8/ 27-29.8 | דרום- פסטיבל חקלאי למשפחות

לפרטים והרשמה: עינת יעקב , רכזת קבוצות- "מתחברים לאדמה" השומר החדש 050-8818217 | groups@hashomer.org.il 04-6886407