מדריך קנייה: פלאזמה או LCD?

רוצים לפנק את עצמכם בקולנוע ביתי: מה עדיף, מה חשוב לדעת, איזה גודל מתאים לכם וכמה זה צריך לעלות

אז החלטתם לקנות מסך טלוויזיה חדש. יותר טוב - החלטתם לפנק את עצמכם במסך טלוויזיה גדול ואיכותי, שישדרג את הסלון שלכם כמעט לרמה של קולנוע פרטי. מאותו רגע, שנתכם נודדת. פלאזמה או LCD ? מקרן אחורי או אולי סתם טלוויזיה גדולה? ומה זה כל המושגים וראשי התיבות הללו?

נחזור רגע לחנות האלקטרוניקה (או אתר הקניות). סביר להניח שהדבר הראשון שתבחינו בו הוא המבחר: יש פשוט המון טלוויזיות. הרבה סוגים, הרבה חברות, הרבה גדלים, ויותר מכל – הרבה מושגים שאתם לא מכירים. לפיכך, את הסדר נתחיל לעשות עם הסוגים השונים, ונבחר את המתאים לכם ביותר בדרך החביבה על משתתפי שעשועונים: האלימינציה.

טלוויזיות רגילות (CRT)

סביר להניח שברגעים אלו יושבת לכם בסלון טלוויזיה כזו בדיוק. היא שמנמנה, מושכת אבק וקיימת מזה עשרות שנים. אם אתם לא מתכוונים להציב אותה במרכזה של מערכת קולנוע ביתית, טלוויזית CRT היא בדיוק מה שאתם צריכים: המחיר נמוך והאיכות סבירה. לא צריך יותר מזה בשביל צפייה בטלוויזיה. אבל אם יש לכם שאיפות גבוהות יותר, סרטי DVD למשל, הטכנולוגיה מתחילה להראות את גילה. מעבר ל-32 אינצ', מדובר במפלצת כבדה ומגושמת - וגם האיכות כבר לא כל כך סבירה.

השורה התחתונה: מספיק טוב לצפייה בטלוויזיה, לא מספיק טוב לקולנוע ביתי.

מסכי הקרנה אחורית

טלוויזית מקרן אחורי היא למעשה קופסה גדולה עם מקרן קטן בפנים. המקרן מציג את התמונות על מסך זכוכית מיוחד באמצעות מערכת של עדשות ומראות.

היתרון העיקרי של שיטה זו הוא המסכים הגדולים והמרשימים שהיא מאפשרת: עד 60, ואפילו 75 אינצ'. אבל החסרונות עולים בהרבה על היתרונות: זווית הצפייה מחייבת את הצופים לשבת ישר מול המסך, וניגודיות הצבעים מחייבת צפייה בחדר חשוך. בכל מצב אחר, איכות התמונה תפגע משמעותית.

השורה התחתונה: לא.

מסכים דקים

בשנים האחרונות נוצרו מספר אמונות טפלות ואגדות אורבניות סביב ההבדלים בין מסכי פאלזמה לבין המתחרים הגדולים שלהם – מסכי LCD. לפני שנשווה בין שתי הטכנולוגיות, נפריך כמה מהטענות הללו.

שמועה אחת גורסת כי טלוויזיות פלאזמה סובלות מדליפות גז, וכי צריך למלא אותן מדי כמה שנים. זו טענה מאוד מעניינת, אך מופרכת לחלוטין. לפי שמועה אחרת, אורך החיים של מסכי פלאזמה קצר במיוחד. זה היה נכון בעבר, אך היום חסר כל ביסוס (אלא אם 20 שנה של פעילות רצופה נשמע לכם מעט). טענה נוספת נגד הפלאזמה היא צריכת החשמל הגבוהה שלה, לעומת מסכי LCD. גם טענה זו חוטאת למציאות: בעוד שמסך LCD צורך מתח חשמלי קבוע בשל התאורה האחורית שלו, צריכת החשמל של מסכי פלאזמה משתנה לפי התכנים שמוצגים.

כמה גדול זה מספיק?

בואו נשים את זה על השולחן: בטלוויזיה הגודל קובע בענק. ככל שהמסך גדול יותר, ותופס שטח רב יותר משדה הראייה שלכם, כך תגדל גם ההנאה מהחוויה הקולנועית שתחוו (כל עוד התמונה איכותית, כמובן).

אז באמת, כמה גדול זה מספיק גדול? ובכן, כאן המספרים היבשים יכולים קצת לבלבל. מי שמחזיק בסלון טלוויזיה של 27 אינצ' עלול לטעות ולחשוב שמסך של 42 אינצ' יהיה עצום בגודלו. למעשה, מסכים דקים הם בדרך כלל גם רחבים יותר מהמסכים הרגילים, כמו בקולנוע. מכיוון שהגודל נמדד באלכסון, אין טעם להשוות בין מסכים רחבים למסכים רגילים. מסיבה זו, בעיני רבים, מסך רחב של 42 אינצ' עלול להראות קטן יותר מטלוויזיה רגילה של 29 אינצ'.

גודל המסך צריך להתאים למרחק הישיבה שלכם ממנו. במרחק של כ-3 מטרים (סלון ממוצע), תוכלו לשים מסך פלאזמה בגודל 42 אינצ' ללא חשש. במרחק של כ-4 מטרים (סלון גדול), תוכלו לשים מסך של 50 אינצ' ומעלה.

כמה זה אמור לעלות?

מסך פלאזמה ממוצע (EDTV), בגודל 42 אינצ', יעלה לכם בערך 15 אלף ש"ח. פלאזמות יקרות יותר, עם מסך גדול או איכות תמונה גבוהה יותר (HDTV), נעות במחירן בין 17 עד 25 אלף ש"ח, והשמיים הם הגבול.

מחירו של מסך LCD נע בין כמה אלפי שקלים למסכים הקטנים ומגיע עד עשרות אלפי שקלים במסכים הגדולים יותר (בערך 30 אלף ש"ח ל-42 אינצ').

כמו בכל מקום – גם כאן אל תתפתו לדילים טובים מדי. חנויות רבות סומכות על חוסר ההבנה וחוסר הסבלנות של הרוכש הפוטנציאלי, ומוכרות מסכים מדורות קודמים. ההפרש במחירים בא על חשבון אורך חיי המסך ואיכות התמונה. רצוי לחקור את הדגם שאתם מעוניינים לקנות על ידי חיפוש באינטרנט. אם התוצאה הראשונה בגוגל היא אתר מכירות ישראלי, מרבית הסיכויים שמדובר בדגם פחות אטרקטיבי.

להבין את המפרט

חשוב להבין את משמעות המושגים בעולם הטלוויזיות, קטנוני ככל שזה עלול להשמע. אם בכל מוצר אחר יכולתם להתעלם מכל העניינים הטכניים, הרי שכאן אתם עלולים לשלם על זה ביוקר.

יחס הניגודיות: היחס בין הלבן הבהיר ביותר לשחור הכהה ביותר שהמסך מסוגל להציג. כשהניגודיות טובה, מתקבלת תמונה תלת מימדית מרשימה גם בחדר חשוך. חפשו מסך עם יחס ניגודיות של 3000:1 ומעלה.

עוצמת האור: מכיוון שהמסך צריך להתחרות עם התאורה ולפעמים אפילו עם אור השמש - חשוב שעצמת האור של המסך תהיה גבוהה. אחרת, התמונה לא תהיה בהירה מספיק. חפשו עוצמת אור של 1000 עד 1500 cd/m2.

הפרדה: רמת ההפרדה, הרזולוציה, היא כמות הנקודות שהמסך מסוגל להציג. ככל שיש יותר נקודות, כך ניתן להבחין ביותר פרטים והתמונה נראית עשירה יותר. הרזולוציה של רוב המסכים היא 853 על 480 נקודות; דגמים יקרים יותר מגיעים לרזולוציה של 1024 על 768 ויותר. ככל שהמסך גדול יותר, וככל שיושבים קרוב אליו, רצויה רזולוציה גבוהה יותר. סוגי חיבורים: תופתעו לדעת, אבל יש יותר משיטה אחת לחבר את הטלוויזיה ל-DVD, לממיר, למחשב או לכל דבר אחר. חיבורי הוידאו השונים נבדלים זה מזה בעיקר באיכות התמונה שהם מסוגלים להפיק וסוג המכשירים שמשתמשים בהם.

האפשרות הטובה ביותר לחיבור הטלוויזיה לממירים של יס או של הוט, היא באמצעות חיבור SCART, או RGBS. חיבור כזה מעביר את אותות הווידאו והקול באיכות גבוהה, וגם מאפשר לשלוט בממיר. בשום אופן אל תסתפקו "בחיבור הצהוב" (קומפוזיט) אשר כל כך אהוד על ידי טכנאים, שכן הוא מספק את איכות התמונה הנחותה ביותר מבין שיטות החיבור השונות.

בשביל לחבר את המסך לקונסולת משחקי וידאו, נגן בהפרדה גבוהה (HD), או מחשב, כדאי להשתמש בחיבור דיגיטלי כמו DVI או HDMI. ייתכן שתדרשו לשלם בנפרד עבור החיבור הזה - החליטו בעצמכם אם ההשקעה הזו כדאית.

תאימות לשידורי הפרדה גבוהה: מסכים בהפרדה גבוהה מסוגלים להציג כמות נקודות גדולה יותר, ולכן להציג פרטים עדינים ומדויקים יותר. אין עדיין שידורים כאלו בטלוויזיה בישראל, אבל התחזיות מדברות על תחילת המהפיכה השידורים בהפרדה הגבוהה כבר בשנים הקרובות. מה שבטוח הוא שבשנים הקרובות הנושא הזה יהפוך מאוד פופולארי, וחבל שכבר היום תשללו מעצמכם את החוויה.

לשם כך חשוב לבדוק אם יש למסך שלכם אפשרות לחיבור HDMI (או לחליפין DVI/HDCP) וכן לפורמטים האירופאים החדשים אשר יהיו בשימוש בארץ בעתיד. מסכים בהפרדה גבוהה זוכים לסימון “HD READY” וחשוב לחפש את הכיתוב הזה. מסכים מסוג EDTV אינם יכולים להתהדר בתארים הללו, וחשוב לוודא שבמפרט המוצר מצויינת תאימות לפורמטים הבאים: 1080i/50 ו-720p/50.

זמן תגובה: נתון זה משמעותי רק עבור מסכי LCD. משמעותו - הזמן שלוקח לכל נקודה על המסך לעבור ממצב כהה לבהיר. כשזמן התגובה גבוה במיוחד, התמונה נראית מרוחה. מערכת השמע: מרבית מסכי הפלאזמה (וחלק ממסכי ה-LCD) מגיעים עם רמקולים, או לפחות עם אופציה לרכישת רמקולים תואמים. במקרים רבים מדובר ברמקולים זולים ופשוטים, ובהחלט לא במשהו שיכול להתחרות במערכת סאונד רצינית לקולנוע ביתי. חובבי העיצוב אולי יתאהבו ברמקולים התואמים, אך מומלץ שלא להתפשר בנקודה הזו. מומלץ להשתמש במערכת קולנוע ביתית המשלבת מגבר/רסיבר ורמקולים חיצוניים.

מסכי פלאזמה

כאמור, עולם המסכים הדקים מתחלק לשניים: מסכי פלאזמה ו-LCD.

היתרון הגדול של טכנולוגיית הפלאזמה הוא בעובי המסכים, שאינו עולה על מספר סנטימטרים, אפילו במסכים בגדלים עצומים. מסכי הפלאזמה מגיעים בגדלים של 37 ועד 65 אינצ'. מסכים גדולים יותר קיימים בעולם אך כמעט ואינם נמכרים בישראל.

מתי מסך פאלזמה הוא הפיתרון המושלם?

1. כשאתם מחפשים מסך גדול באמת וחוויה של קולנוע ביתי – מבלי לפגוע באסתטיות החדר (ואפילו להיפך).
2. כשהמסך לא מיועד לשימוש כמסך מחשב (מסך הפאלזמה נוטה "לצרוב" עליו תמונות שנשארות עליו זמן רב מדי).
3. שאתם מתכננים לראות עם הפלזמה בעיקר טלוויזיה – ולא אכפת לכם לוותר באיכות הסאונד. מרבית הפלאזמות, כאמור, מגיעות עם רמקולים תואמים, דבר שעשוי לחסוך לכם רכישה נוספת של מערכת סאונד.
4. מי שצריך טלוויזיה בינונית לסלון (גודל 37 אינצ' ומעלה) ולא זקוק לרזולוציות גבוהות.

מה חשוב לבדוק במפרט?

1. יחס ניגודיות של 3000:1 ומעלה.
2. עצמת אור של בין 1000 ל-1500 cd/m2.
3. חיבורים למחשב (DVI או HDMI) וכניסות SCART, או RGBS.

מסכי LCD

טכנולוגיית ה-LCD כבר מוכרת לכם וודאי היטב מעולם מסכי המחשב הדקיקים. בניגוד למסכי פלאזמה, מסכי LCD בדרך כלל מוצעים בגדלים קטנים יותר.

קחו בחשבון שמסכי אלו יקרים באופן משמעותי ממסכי פלאזמה בגדלים דומים, ולכן חשוב לעשות גם את החישוב הכלכלי טרם הרכישה. באופן כללי, מחירי מסכי LCD יכולים לנוע בין כמה אלפי שקלים עבור מודלים קטנים ועד כמה עשרות אלפי שקלים עבור המודלים הגדולים יותר (בד"כ 55 אינץ' זה הגבול).

חיסרון נוסף של מסכי LCD הוא שהם אינם יכולים לסנן לחלוטין אור ולכן הם מתקשים בהצגת גוונים כהים במיוחד. אמנם לאחרונה חל שיפור משמעותי בתחום, אך עדיין – בנושא הזה פלאזמות עדיין טובות יותר.

אם אתם מתחבטים בשאלה איזו טכנולוגיה לרכוש, בעיקר חשוב להבין מתי LCD שימושי עבורכם ומתי לא.

מתי מסך LCD הוא הפיתרון המושלם?

1. אם מרחק הצפייה נע בין 2.5 עד 3 מטרים (סלון קטן עד ממוצע)
2. אם יש לכם מגבלת מקום אשר מונעת שימוש במסך גדול מ-27 אינצ'.
3. אם אתם מציבים אותו בחדר מואר - למסך LCD יתרון ברור נוסף: הוא אינו מחזיר אור (בזכות פילטר קדמי) והצבעים בו נראים מצוין גם באור יום (כלומר, כשתרצו לראות טלוויזיה בלי לסגור את החלונות).
4. אם אתם מתכוונים לחבר אותו למחשב ולעשות בו לגלישה ולקריאת מסמכים.

מה חשוב לבדוק במפרט:

1. יחס ניגודיות של 2000:1 או גבוה יותר.
2. עצמת אור של 1000 cd/m2 (לעיתים קוראים לזה NITS במסכי LCD).
3. זמן תגובה קצר ככל הניתן – רצוי 6 מילישניות ומטה.
4. חיבורים למחשב (DVI או HDMI) וכניסות SCART, או RGBS.
5. האם המחיר כולל רמקולים וטיונר (מקלט טלוויזיה).

אל תתקמצנו על DVD

כדי ליהנות מהמסך החדש עם תום, חשוב לשים לב גם לנגן ה-DVD הוותיק שלכם. אם רכשתם אותו ב-200 דולר ומטה, או אם מצאתם אותו במבצע בחנות שעיסוקה המרכזי הוא מכירת מוצרי חלב או בטריות נטענות, שווה לחשוב על כל הנושא מחדש.

לפני שאתם שולפים את הארנק

החלטתם איזו טכנולוגיה מתאימה לכם? עכשיו הגיע הזמן לראות את המסכים השונים בעצמכם. אם מדובר במסכי LCD או פלאזמה, בדקו עם החנות אם יש להם אפשרות להציג על המסכים הללו תכנים מסוגים שונים, ולא רק סרטי הדגמה שעוצבו על מנת להחמיא להם.

תתעניינו, שאלו חברים ואל תפחדו להתייעץ באינטרנט ולברר מחירים במקומות שונים. מדובר בהשקעה לא קטנה, וחשוב שלא להתפתות ולעשות את ההחלטה באופן ספונטני.

צפייה נעימה.