היום לפני 17 שנים : הלינץ' ברמאללה

היום לפני 17 שנים, אירע אחד הרגעים הקשים בהיסטוריית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. 2 חיילי מילואים שנכנסו בטעות לרמאללה הותקפו ונרצחו על ידי המון זועם

זמן צפייה: 01:59

ב-1.10.2000, כ-4 ימים אחרי שפרצה אינתיפאדת אל אקצה וואדים נורז'יץ' ז"ל ויוסי אברהמי ז"ל גויסו לשירות מילואים.

ביום חמישי ה-12.10.2000, כאשר היו בדרכם לבסיס החטיבה בה שירתו עם רכבם הפרטי, חלפו על פני מחסום צה"לי בביתוניא ונקלעו בטעות ללב העיר רמאללה.

שני החיילים נתפסו על ידי שוטרים פלסטינים והובלו לתחנת המשטרה, השמועה על מעצרם התפשטה במהרה וזרמו למקום מאות פלסטינים.

השוטרים הפלסטינים, יחד עם ההמון המשולהב התעללו בחיילים למוות והשליכו את גופותיהם דרך חלון תחנת המשטרה, תושבי העיר החלו לגרור את גופותיהם של השוטרים והמשיכו להתעלל בהן.

צוות טלוויזיה איטלקי תיעד את האירוע המזעזע, ותמונותיו פורסמו ברחבי העולם.

יוסי אברהמי ז"ל הותיר אחריו אישה ו-3 ילדים, ואדים נורז'יץ שהתחתן 5 ימים לפני האירוע הותיר אישה הרה ובת מנישואים קודמים.

הנרצחים בלינץ', אברהמי ונורז'יץ ז''ל
הנרצחים בלינץ', אברהמי ונורז'יץ ז''ל | צילום: באדיבות המשפחות

כעשור לאחר הלינץ', אוהד חמו יצא יחד אביו של יוסי אברהמי ז"ל אל תחנת המשטרה ברמאללה, המקום בו אירע האירוע הרצחני, שהפך לסמל לאינתיפאדת אל אקצה.

[brightcove_iframe video_id='news-from-the-web-2055' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_z8sj3z76' duration='694'']

ב-30.3.17 שוחרר במפתיע אחד המחבלים – השוטר הפלסטיני ח'אתם מעארי – לאחר שנערך לו משפט חוזר ונגזר עליו עונש קצר בהרבה. הבוקר (חמישי) הגיב רועי אברהמי, בנו של אחד הנרצחים, והביע אכזבה מכך שהמדינה כלל לא עדכנה אותם בהתפתחויות: "היינו צריכים לגלות על זה בתקשורת".

אחרי שחרור המחבלים: המשפחות תוקפות

[brightcove_iframe video_id='20lintz_vtr2_n20170330_v1' autoplay='0' credit='' desc='' kid='' duration='1929'']

"לפני פחות מ-12 שעות שמעתי על הנושא לראשונה דרך התקשורת", אמר אברהמי בריאיון לאפי טריגר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלצ. "ביקשו את תגובתי הראשונה לעניין וכך שמעתי לראשונה על השחרור של אחד הרוצחים, ולא ידעתי מה להגיד ומה לענות. אחר כך תייגו אותי בפוסט בפייסבוק ואז גיליתי לעומק את הפרטים – עניין השחרור ועסקת הטיעון – ואז התמונה התחילה יותר להתבהר לי".

מע'ארי שוחרר אתמול לאחר שבית המשפט הצבאי גזר עליו 11.5 שנות מאסר – והוא ריצה כבר יותר מ-15. סעיף הרצח בוטל בגלל "קושי ראייתי" והוא הורשע רק בתקיפת חייל.

חאתם מעארי
חאתם מעארי | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של “אגודת האסירים הפלסטינית חוס''

למרות זאת, אברהמי הבהיר כי אינו חש כעס: "מה זה ייתן לנו? למה לבזבז אנרגיה על כעס או עצב? זה לא יחזיר את אבא שלי ואת ואדים. זה מוריד מכבוד המת להזכיר אותם באותו משפט ביחד, בואו לא ניתן במה לאותו רוצח ולא ניתן לו את הסיפוק הזה ואת הידיעה שהוא נכנס לנו לראש".

"אני רוצה להמשיך הלאה כמו שאמא שלי חינכה אותי", סיכם אברהמי. "לא לשכוח את העבר בשום פנים ואופן וגם לא להיתקע בו, להיות תמיד באופטימיות. אני אופטימי שמערכת הביטחון שלנו תסגור איתו חשבון – לא יודע מתי ואיפה, אבל אני רוצה להאמין שהיא תעשה את זה".

גם מיכאל, אחיו של ואדים נורזיץ' שנרצח בלינץ' ברמאללה, התייחס לשחרור: בריאיון לאילנה דיין בגלצ אמר כי "שחרור הרוצח זה הקש ששבר את גב הגמל, אמא שלי פותחת בשביתת רעב".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל עמד בקשר עם אביו של יוסי אברהמי ז"ל ועדכן אותו מראש על הסדר הטיעון שהוצג אתמול. בדיעבד התברר כי הדברים לא הגיעו לידיעת אלמנתו וילדיו של הנרצח. אנו מצרים על כך, ויופקו לקחים במטרה למנוע הישנות מקרים דומים."

האסיר מעארי כבר שוחרר לרצועת עזה, מכיוון שריצה יותר מ-15 שנות מאסר.מה שהוביל לשחרור המפתיע הוא קשיים ראייתיים שהתגלו בכתב האישום והראיות נגד השוטר הפלסטיני. בעוד במשפט הקודם ב-2004 הוא הורשע ברצח אברהמי ובעבירות נוספות, הפעם הוא הורשע "רק" בתקיפת חייל ואי מניעת עבירה, והעונש שנגזר עליו חופף לזה שכבר ריצה. "התעוררו קשיים ברמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי", נמסר מדובר צה"ל.