שחרור מבצע הלינץ' ברמאללה: "גילינו בתקשורת שרוצח אבי שוחרר"

משפחותיהם של ואדים נורז'יץ ויוסף אברהמי ז"ל שנרצחו בלינץ' ברמאללה הופתעו לגלות כי אחד המורשעים ברצח שוחרר מהכלא. אחיו של נורז'יץ: "זה הקש ששבר את גב הגמל"

הלינץ' ברמאללה, ארכיון
הלינץ' ברמאללה, ארכיון | צילום: רויטרס

בלינץ' האכזרי ברמאללה באוקטובר 2000, בתחילת האינתיפאדה השנייה, נרצחו רס"ל יוסף אברהמי ורב"ט ואדים נורז'יץ זכרם לברכה. אתמול (רביעי) שוחרר במפתיע אחד המחבלים - השוטר הפלסטיני ח'אתם מעארי - לאחר שנערך לו משפט חוזר ונגזר עליו עונש קצר בהרבה. הבוקר (חמישי) הגיב רועי אברהמי, בנו של אחד הנרצחים, והביע אכזבה מכך שהמדינה כלל לא עדכנה אותם בהתפתחויות: "היינו צריכים לגלות על זה בתקשורת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלינץ' ברמאללה, ארכיון
הלינץ' ברמאללה, ארכיון | צילום: רויטרס

"לפני פחות מ-12 שעות שמעתי על הנושא לראשונה דרך התקשורת", אמר אברהמי בריאיון לאפי טריגר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלצ. "ביקשו את תגובתי הראשונה לעניין וכך שמעתי לראשונה על השחרור של אחד הרוצחים, ולא ידעתי מה להגיד ומה לענות. אחר כך תייגו אותי בפוסט בפייסבוק ואז גיליתי לעומק את הפרטים – עניין השחרור ועסקת הטיעון - ואז התמונה התחילה יותר להתבהר לי".

מע'ארי שוחרר אתמול לאחר שבית המשפט הצבאי גזר עליו 11.5 שנות מאסר - והוא ריצה כבר יותר מ-15. סעיף הרצח בוטל בגלל "קושי ראייתי" והוא הורשע רק בתקיפת חייל.

הנרצחים בלינץ', אברהמי ונורז'יץ
הנרצחים בלינץ', אברהמי ונורז'יץ | צילום: באדיבות המשפחות

"אף אחד מאיתנו לא ידע שמתנהל משפט חוזר, אף אחד ממשפחתי לא ידע שיש משפט ונותנים עוד הזדמנות לאחד החלאות שהשתתף באותו אירוע, אף אחד לא היה מודע לזה", סיפר אברהמי.

"יש בי אכזבה מהמערכת שאפילו לא טרחה להרים טלפון לאמא שלי, אחת האלמנות - אנחנו צריכים לגלות הכל באינטרנט, גילינו כשהמחבל היה במסיבות הניצחון שלו מעבר לגבול עזה", הוסיף. "זו אכזבה מהמערכות שלא עדכנו אותנו, אפילו לא בפרט הכי קטן".

חאתם מעארי
חאתם מעארי | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של “אגודת האסירים הפלסטינית חוס''

למרות זאת, אברהמי הבהיר כי אינו חש כעס: "מה זה ייתן לנו? למה לבזבז אנרגיה על כעס או עצב? זה לא יחזיר את אבא שלי ואת ואדים. זה מוריד מכבוד המת להזכיר אותם באותו משפט ביחד, בואו לא ניתן במה לאותו רוצח ולא ניתן לו את הסיפוק הזה ואת הידיעה שהוא נכנס לנו לראש".

"אני רוצה להמשיך הלאה כמו שאמא שלי חינכה אותי", סיכם אברהמי. "לא לשכוח את העבר בשום פנים ואופן וגם לא להיתקע בו, להיות תמיד באופטימיות. אני אופטימי שמערכת הביטחון שלנו תסגור איתו חשבון – לא יודע מתי ואיפה, אבל אני רוצה להאמין שהיא תעשה את זה".

גם מיכאל, אחיו של ואדים נורזיץ' שנרצח בלינץ' ברמאללה, התייחס לשחרור: בריאיון לאילנה דיין בגלצ אמר כי "שחרור הרוצח זה הקש ששבר את גב הגמל, אמא שלי פותחת בשביתת רעב".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל עמד בקשר עם אביו של יוסי אברהמי ז"ל ועדכן אותו מראש על הסדר הטיעון שהוצג אתמול. בדיעבד התברר כי הדברים לא הגיעו לידיעת אלמנתו וילדיו של הנרצח. אנו מצרים על כך, ויופקו לקחים במטרה למנוע הישנות מקרים דומים."

האסיר מעארי כבר שוחרר לרצועת עזה, מכיוון שריצה יותר מ-15 שנות מאסר.מה שהוביל לשחרור המפתיע הוא קשיים ראייתיים שהתגלו בכתב האישום והראיות נגד השוטר הפלסטיני. בעוד במשפט הקודם ב-2004 הוא הורשע ברצח אברהמי ובעבירות נוספות, הפעם הוא הורשע "רק" בתקיפת חייל ואי מניעת עבירה, והעונש שנגזר עליו חופף לזה שכבר ריצה. "התעוררו קשיים ברמת הוודאות הנדרשת במשפט פלילי", נמסר מדובר צה"ל.