נתניהו בריאיון בארה"ב: "ניתן להתגבר על המחלוקות עם ביידן"

ברקע הצהרת ביידן כי וושינגטון תעצור משלוחי נשק לישראל אם תחל פלישה גדולה לרפיח, נתניהו אמר בריאיון לד"ר פיל כי "נעשה כל מה שצריך כדי להגן על מדינתנו", אך הוסיף כי "כדי להימנע מפגיעה באזרחים אנחנו זקוקים לתחמושת מדויקת". על אחריותו למחדל 7 באוקטובר אמר רה"מ: "יש לי אשמה בכישלון. האחריות הראשונה של ממשלה היא להגן על תושביה - ולא עמדנו בכך"

זמן צפייה: 01:51

לאחר הצהרת נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי וושינגטון תשהה משלוחי נשק לישראל אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יורה על מבצע נרחב ברפיח, נתניהו התראיין הלילה (שישי) לד"ר פיל בערוץ Merit Plus והתייחס לכך: "אני מכיר את ביידן יותר מ-40 שנים. לעיתים יש לנו מחלוקות, אך ניתן לפתור אותן בנושא המלחמה ברצועת עזה".

הוא הוסיף בריאיון, לאחר שלפי הדיווחים, האמריקנים יעצרו אספקת 6,500 ערכות לניווט טילים, ההופכות נשק רגיל למדויק: "אנחנו עושים הכל כדי להימנע מפגיעה במרכזי אוכלוסייה, כולל פינויים. עם זאת, אנחנו צריכים את מדייקי הפצצות כדי להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחים".

כמו כן, נתניהו התייחס לאחריותו על מתקפת 7 באוקטובר: "האחריות הראשונה של ממשלה היא להגן על תושבי מדינתה - ולא עמדנו בכך. יש לי אשמה בכישלון. אנו נברר מה היו הכשלים במודיעין, בצבא ובממשלה - אך כעת עלינו להילחם ולנצח".

"חמאס, ואיראן שעומדת מאחוריה", הוסיף נתניהו, "מעוניינות להרוס את ישראל - ולהמשיך משם לארצות הברית. עתיד המזרח התיכון תלוי בניצחוננו. אם לא ננצח - לא תהיה תקווה למתונים ולבעלות בריתנו במערב".

תקיפות חיל האוויר ברפיח
תקיפות חיל האוויר ברפיח | צילום: עבד רח'ים חטיב, פלאש 90

דברים אלו מגיעים לאחר שאמר אמש בעברית: "אם נצטרך לעמוד לבד, נעמוד לבד. אמרתי כבר שאם צריך - נילחם בציפורניים. במלחמת העצמאות לפני 76 שנים היינו מעטים מול רבים. לא היה לנו נשק, היה אמברגו נשק על ישראל, אבל בתעצומות הנפש, הגבורה והאחדות בתוכנו - ניצחנו".

אמש, הנשיא האמריקני ביידן התראיין ל-CNN והבהיר כי הקו האדום בהקשר למבצע ברפיח "טרם נחצה". ברקע, גורמים ישראלים הביעו בפני ממשל ביידן "תסכול עמוק" מהשהיית המשלוחים, כמו גם מתדרוכי התקשורת האמריקנית על ההחלטה - כך לפי גורם המעורה בפרטים.

לפי הנשיא, פעולותיה של ישראל ברפיח טרם חצו את הקו האדום מבחינת הממשל האמריקני - כניסה לאזורים מאוכלסים בכבדות בעיר הדרומית ברצועה. "הצבא לא נכנס למרכזי האוכלוסייה, מה שהם עשו זה על הגבול. יחד עם זאת, זה גורם לבעיות מול מצרים, שעבדתי קשה מאוד כדי לוודא שיש לנו מערכת יחסים איתה", אמר ביידן. לדבריו, הוא אותת לראש הממשלה נתניהו ולגורמים אחרים בישראל שהתמיכה האמריקנית בפעולות במרכזי אוכלוסייה מוגבלת. "הבהרתי לנתניהו ולקבינט המלחמה - הם לא יקבלו את התמיכה שלנו אם הם ימשיכו למקומות האלה".

הנשיא ג'ו ביידן
הנשיא ג'ו ביידן | צילום: רויטרס
השר בני גנץ
השר בני גנץ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דברי ביידן אמש הביאו לסערה במערכת הפוליטית. השר בני גנץ התייחס לדבריו: "השותפות בין ארה"ב לישראל היא שותפות אסטרטגית, ולא פחות חשוב מכך - שותפות ערכית. ארה"ב התייצבה לצד ישראל בשעתה הקשה ביותר, והמתקפות עליה מצד שרים חסרי אחריות הן כפיות טובה שנועדה לצורכי פנים ושנובעת משיקולים פוליטיים. אני מקיים ואמשיך לקיים דיאולוג ישיר בנושאים רבים ורגישים בעלי השפעה דרמטית על ביטחונה של ישראל ואני מאמין שמשלוחי הנשק החשובים יימשכו.

"מעבר לצורך הביטחוני", הוסיף גנץ, "יש בכך אמירה מדינית חשובה להמשך העמידה של ארה"ב לצד ישראל. לישראל יש חובה ביטחונית ומוסרית להמשיך להילחם כדי להשיב את חטופינו ולהסיר את האיום של החמאס מדרום הארץ, ולארה"ב יש חובה מוסרית ואסטרטגית לאפשר לישראל את הכלים הנדרשים למשימה זו".

השר איתמר בן גביר
השר איתמר בן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מוקדם יותר השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מיהר להגיב לדברי הנשיא, ועורר סערה בציוץ שפרסם באנגלית, בו כלל שתי מילים ואמוג'י: "חמאס ❤️ ביידן". בעקבות הציוץ החריג, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את השר לביטחון לאומי באופן מיידי. "אם נתניהו לא יפטר את בן גביר עוד היום, הוא מעמיד בסכנה כל חייל בצה"ל וכל אזרח במדינת ישראל", כתב לפיד. גם נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב לציוץ של בן גביר: "אפילו כשיש ויכוחים בין ידידים ובני ברית, חובה להימנע מאמירות וציוצים חסרי בסיס, חסרי אחריות ומעליבים - הפוגעים באינטרס הביטחוני הלאומי של מדינת ישראל".