מנכ"ל משרד האנרגיה בקבינט: "ייתכן שהמאגר במחלוקת יבש לגמרי"

בדיון עם שרי הקבינט אמר ליאור שילת כי "לפי ההערכות האופטימיות שלנו, במאגר השנוי במחלוקת (קאנא) יש 106 מיליארד מטר מעוקב של גז, ואף יתכן שהוא יבש לגמרי". כך נודע לחדשות 13. שילת אמר את הדברים כדי להמחיש לשרים שככל הנראה לא מדובר במאגר גז גדול, בשל הסתייגות חלקם להסכם המתגבש

מנכ"ל משרד האנרגיה ליאור שילת אמר לשרי הקבינט כי "לפי ההערכות האופטימיות שלנו, במאגר השנוי במחלוקת (קאנא) יש 106 מיליארד מטר מעוקב של גז, ואף ייתכן שהוא יבש לגמרי". כך אמרו היום (שישי) לחדשות 13 שלושה שרים שנכחו בדיון.

שילת אמר את הדברים כדי להמחיש לשרים שככל הנראה לא מדובר במאגר גז גדול, בשל הסתייגות חלקם להסכם המתגבש. לשם השוואה, מאגר כריש, שנחשב למאגר קטן מכיל כ-50 BCM (מיליארד מטר מעוקב של גז), ו"לוויתן", שהינו מאגר גדול, מכיל כ-500.

שילת הבהיר לשרים: "עד שלא יתחילו פעולות החיפוש במאגר - הוודאות תהיה נמוכה מאוד". יש להדגיש כי טרם ברור כמה גז נמצא במאגר קאנא - שכן פעולות החיפוש טרם החלו בשל המחלוקת בין ישראל ללבנון - ולכן מדובר בהערכות בלבד. בניגוד לתדרוכים מסביבת ראש הממשלה - שרים שנכחו בדיון הבהירו לחדשות 13 כי לא נערך דיון על עצם השאלה מי בעד ומי נגד ההסכם.

אסדת הגז כריש
אסדת הגז כריש | צילום: חברת אנרגי'אן

בתוך כך, הקבינט המדיני-ביטחוני כונס אמש בעקבות נסיגתה של לבנון מטיוטת ההסכם האמריקאית, ובשורה התחתונה יש תמימות דעים בממשלה לגבי הרצון להגיע להסכם - אך אין מוכנות לקבל את הדרישות הלבנוניות. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר לשרים: "זה הסכם טוב ששומר היטב על האינטרסים הביטחוניים של ישראל". ראש המוסד דוד ברנע אמר לשרים כי קיים חשש שנסראללה יצטרך לבצע פעולה ולו סמלית כדי להוכיח שהוא עומד באיומיו.

שרת הפנים איילת שקד הייתה יחסית לעומתית בתוך הדיון, ואמרה כי צריך אישור של הכנסת להסכם. "הציבור לא מכיר את הפרטים", אמרה שקד, "וצריך להפיק את הגז מאסדת כריש בכל מקרה ולנתק את הקשר בין כריש וההסכם. בשום אופן אסור להיכנע לתכתיבים של נסראללה".שרת התחבורה מרב מיכאלי שאלה האם ניתן להסמיך את ראש הממשלה יאיר לפיד להחליט בעצמו על ההסכם, כאשר שקד ושר המשפטים גדעון סער מחו על כך ואמרו כי לא ניתן שרה"מ יאשר בעצמו, וכי חייבים להביא את הנושא לאישור הממשלה.

השרה שקד קראה בדיון להפיק מיד מאסדת כריש, עוד לפני ההסכם, ושרת האנרגיה קארין אלהרר השיבה לה: " מבחינתי להפיק לפני כמה ימים. ברגע שאפשר - נפיק. אמרתי את זה מאה פעם". בשלב הזה אמרה שקד כי "זה נראה כמו פרוטקשן לחיזבאללה", ורה"מ לפיד ענה לה: "אומרים כמה פעמים שנפיק ברגע שאפשר, למה להדהד דברים לא נכונים?".

השרים עודכנו בתחילת הדיון שלא תהיה הצבעה הערב, כי עדיין אין הסכמות בין הצדדים, ורה"מ לפיד יצא במהלך הדיון כמה פעמים כדי לקבל עדכונים מהצד האמריקני. השרים עודכנו שיהיה דיון המשך, והיועצת המשפטית לממשלה הסבירה להם על הפרקטיקה של אישור עניין כזה בתקופת בחירות. גורם מדיני בכיר אמר הערב לחדשות 13 כי הסיכוי שההסכם ייחתם לפני הבחירות - קלוש.

כזכור, ראש הממשלה יאיר לפיד עודכן היום בפרטי השינויים המהותיים החדשים שלבנון מבקשת לעשות בהסכם, והורה לצוות המו"מ לדחותם, כך אמר גורם מדיני בכיר. רה"מ לפיד הבהיר כי ישראל לא תתפשר על האינטרסים הביטחוניים והכלכליים שלה בשום אופן - גם אם זה אומר שלא יהיה הסכם בקרוב. עוד הוסיף הגורם הבכיר: "ישראל תפיק מאסדת כריש גז ברגע שהדבר יהיה אפשרי. אם חיזבאללה או מישהו אחר ינסה לפגוע באסדת כריש או לאיים עלינו - המו"מ על הקו הימי ייפסק לאלתר וחסן נסראללה יצטרך להסביר לאזרחי לבנון למה אין להם אסדת גז ועתיד כלכלי".