עתירה נגד האו"ם: לעצור הבנייה הבלתי חוקית במטה

אחרי שהפעילה בעבר לחץ על בכירים בישראל לפעול בנושא, עתרה עמותת רגבים לבית המשפט לעצירת הבנייה בבניין האו"ם ההיסטורי בארמון הנציב

פיגומי הבנייה במטה האו"ם
פיגומי הבנייה במטה האו"ם | צילום: מתוך העתירה שהוגשה

עמותת רגבים הגישה עתירה לבית משפט המחוזי בירושלים נגד מה שהגדירה כבנייה בלתי חוקית במבנה האו"ם בטיילת ארמון הנציב בירושלים. בתחקיר שערכה התנועה ואף פורסם בחדשות 2 נחשפו צילומי רחפן, המתעדים את חריגות הבנייה ואת פלישה לשטחן של אדמות מדינה. בעתירתה קראה העמותה לפעול נגד הארגון, שלטענתם משתמש בביטוי "בנייה בלתי חוקית" כדי לנגח את ישראל ביהודה ושומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העמותה הפעילה לחצים על בכירים בישראל לנקוט צעדים נגד המהלכים. העתירה נועדה לאלץ את עיריית ירושלים ורשות מקרקעי ישראל להרוס את המבנים שנבנו. בעתירה שהוגשה ע"י משרד עורכי הדין אברהם משה סגל, לוקחת בחשבון את החסינות שיש לאום כארגון בינלאומי ומשתמשת בסעיף לפיו ההריסה תתבצע על העירייה נוכח עדויות על בניה לא חוקית קיימת וכוונה להמשיך בכך.

התיעוד מהרחפן
התיעוד מהרחפן | צילום: עמותת רגבים

בעתירה נכתב: "לאור העובדה שהארגון ממשיך בימים אלו בביצוע עבודות בלתי חוקיות ובימים הקרובים מתכנן לבצע יציקות בטון מסיביות סביב המבני ההיסטורי, יתבקש בית המשפט להוציא מדחיפות צו ארעי במעמד לנקוט בכל הפעולות הנדרשות להפסקת הבנייה".

לעתירה צורפו גם תצלומי האוויר המעידים על קיומים של פיגומים המשמשים לבנייה. בנוסף תועדו גם תעלות המשמשות ליציקות בטון המתוכננות להמשך.

"מציאות בלתי נתפסת"

"ארמון הנציב שהיה בבעלות הבריטים, שייך למדינת ישראל מאז שחרור ירושלים, והאו"ם קיבל זכות שימוש במקום כאורח של מדינת ישראל", אומר מאיר דויטש מנהל מחלקת מדיניות וקשרי ממשל בעמותת רגבים. "בשנים האחרונות האו"ם נוהג במקום כאילו היה בעל הבית. הוא מבצע עבודות בלתי חוקיות במבנה ההיסטורי של ארמון הנציב, הוא בונה עוד ועוד מבנים לא חוקיים על אדמות המדינה, בלי לבקש היתרי בניה ואפילו תוך פגיעה סביבתית. זו מציאות בלתי נתפסת שאין לה מקום".

צילום: עמותת רגבים

"זה לא סוד שהאו"ם חובט במדינת ישראל בכל הזדמנות", הוסיף. "גם העובדה הזו מדגישה מדוע אסור לרשויות האכיפה להעלים עין מהעבירות הבנייה החמורות המתרחשות במקום. אם הדייר לא יודע איך מתנהגים, כנראה שהגיע הזמן של ממשלת ישראל לחפש דייר אחר".