דיווח: ממשל ביידן מקדם חבילת נשק לישראל בשווי מיליארד דולר

במקביל לעיכוב משלוח הפצצות עקב הפעולה ברפיח, ב"וול סטריט ג'ונרל" דווח כי הבית הלבן העביר לבחינת הקונגרס חבילת נשק, הכוללת העברת תחמושת לטנקים, כלי רכב משוריינים ופצצות מרגמה לישראל. במקביל, הנשיא הודיע כי יטיל וטו על הצעת חוק רפובליקנית שמחייבת העברת סיוע צבאי לישראל ללא עיכוב

זמן צפייה: 00:30

במקביל לעיכוב משלוח הפצצות: בוול סטריט ג'ורנל דווח הלילה (רביעי) כי בממשל ביידן עדכנו את הקונגרס שהינם מקדמים משלוח חבילת נשק בשווי מיליארד דולרים לישראל - כך מסרו לעיתון בכירים בקונגרס. לפי הדיווח, החבילה החדשה תכלול תחמושת לטנקים בשווי 700 מיליון דולרים, כלי רכב משוריינים בשווי 500 מיליון דולרים ופצצות מרגמה בשווי 60 מיליון דולרים - וישנם צעדים נוספים עד שהעברת החבילה תאושר.

במקביל, מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, יטיל וטו על הצעת חוק מטעם המפלגה הרפובליקנית, המונעת עיכוב של הממשל בכל העברת נשק לצרכים הגנתים עבור ישראל - והיא לא צפויה לעלות בסנאט. בהודעה נכתב כי "הצעת החוק עלולה לערער את יכולתו של הנשיא לבצע מדיניות חוץ יעילה ואף ייתכן ותפגע בסמכויות הנשיא כפי שהוטלו עליו בסעיף השני של החוקה האמריקנית".

תקיפות חיל האוויר ברפיח
תקיפות חיל האוויר ברפיח | צילום: עבד רח'ים חטיב, פלאש 90

הדיווח על קידום משלוח נשק מגיע לאחר שבשבוע שעבר ביידן הצהיר כי וושינגטון תעצור משלוחי נשק לישראל אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יורה על פלישה גדולה לרפיח. לדברי ביידן, "אזרחים בעזה נהרגו מהנשק הזה", בהתייחסו לפצצות במשלוח הנשק שהושהה בשבוע שעבר. הוא הוסיף: "הבהרתי שאם ישראל תיכנס לרפיח - והיא עדיין לא פלשה לשם באופן נרחב - לא אספק את הנשק". עם זאת, הוא הבהיר כי הקו האדום "טרם נחצה".

לפי הנשיא, פעולותיה של ישראל ברפיח טרם חצו את הקו האדום מבחינת הממשל האמריקני - כניסה לאזורים מאוכלסים בכבדות בעיר הדרומית ברצועה. "הצבא לא נכנס למרכזי האוכלוסייה, מה שהם עשו זה על הגבול". לדבריו, הוא אותת לרה"מ ולגורמים אחרים בישראל שהתמיכה האמריקנית בפעולות במרכזי אוכלוסייה מוגבלת. "הבהרתי לנתניהו ולקבינט המלחמה - הם לא יקבלו את התמיכה שלנו אם הם ימשיכו למקומות האלה".

על פי הדיווחים, המשלוח שנעצר כלל 1,800 פצצות במשקל 900 קילוגרם ו-1,700 פצצות במשקל 225 קילוגרם. עוד דווח כי בוושינגטון שוקלים לעצור משלוח נוסף, הכולל 6,500 ערכות לניווט טילים, ההופכות נשק רגיל למדויק. אמש, ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי שווי חבילת הנשק המעוכבת הינו 260 מיליון דולר. עם זאת, הגורמים בממשל ביידן ששוחחו עם כלי התקשורת בארה"ב מסרו כי המשלוחים עדיין יכולים להימסר לישראל, בהתאם לשיקול הדעת של הנשיא.

נתניהו בריאיון לד"ר פיל
נתניהו בריאיון לד"ר פיל | צילום: צילום מסך

לאחר הצהרת הנשיא ביידן, הגיב נתניהו לטענות בריאיון לד"ר פיל: "אני מכיר את ביידן יותר מ-40 שנים. לעיתים יש לנו מחלוקות, אך ניתן לפתור אותן בנושא המלחמה ברצועת עזה", והתייחס ללחימה ברפיח: "אנחנו עושים הכל כדי להימנע מפגיעה במרכזי אוכלוסייה, כולל פינויים. עם זאת, אנחנו צריכים את מדייקי הפצצות כדי להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחים".

במהדורה המרכזית פורסם לראשונה כי דבריו של ראש הממשלה נתניהו בשם "גורם מדיני בכיר" בשבוע שעבר, הם אלו שהובילו להתבטאות חסרת התקדים של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, על עצירת משלוחי הנשק לישראל. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, אמר בשבוע שעבר כי "רטוריקה שיצאה מתל אביב" הדאיגה את הממשל האמריקני ואת הנשיא, לצד הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרפיח. בבית הלבן ידעו שהגורם המדיני שהוציא את הדברים ביום שבת לפני שבוע הוא רה"מ נתניהו, שאמר, בין היתר, כי "ישראל תיכנס לרפיח עם או בלי עסקת חטופים", וכי "ישראל לא תסכים להפסקת המלחמה במסגרת עסקה כזו".