דריכות שיא לקראת ההכרעה בהאג: התרחישים וההשלכות

בישראל מעריכים שבית הדין יוציא מחר צו להפסקת המלחמה, אך ייתכן שיוצאו צווי ביניים שישראל תתקשה למלא אחריהם. חשש: אם לא תיענה לצו, מועצת הביטחון תיאלץ לראשונה להטיל עיצומים על ישראל - שתזדקק לווטו אמריקני כדי להימנע מכך

זמן צפייה: 02:19

בית הדין בהאג יכריע מחר (שישי) בעניין צו הקורא להפסקת המלחמה. בינתיים, בכירים בישראל מעריכים הערב (חמישי) בדיונים סגורים שצו כזה אכן יוצא - אך קיים גם סיכוי גבוה שבית המשפט יוציא צווי ביניים - שישראל תתקשה למלא אחריהם. התרחישים, החששות - וההיערכות בישראל. מחר ב-16:00 - משדר מיוחד בחדשות 13 עם כל העדכונים לקראת ההחלטה הדרמטית.

קיימת סבירות גבוהה שבית הדין ידרוש לעצור את הפעולה ברפיח בלבד - ולא את כלל הלחימה בעזה. כמו כן, קיים סיכוי כי בית הדין לא יוציא צו כלל כנגד ישראל - אך הוא קטן במיוחד. אם ישראל תבחר לא לציית לצווי בית הדין, דבר זה ייחשב להפרה של צווים משפטיים בין-לאומיים - והטיפול יועבר למועצת הביטחון של האו"ם, שמוסמך לפי אמנת האו"ם להטיל סנקציות. במקרה שסנקציות יוטלו על ישראל לראשונה, בירושלים ייאלצו לפנות לוושינגטון - בבקשה שיטילו וטו על העיצומים.

הנשיא ג'ו ביידן
הנשיא ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

גורמים ישראליים מסרו כי עדיף לישראל מבחינה בין-לאומית שבית הדין ידרוש להפסיק את באופן מלא, כיוון שדבר זה יעלה את הסבירות שארצות הברית תעמוד לצידה במועצת הביטחון - ולהטיל וטו בנושא סנקציות שונות, שייתכן ויוטלו על ישראל. אם יוצא צו לעצירת הפעולה ברפיח - הסיכוי שהאמריקנים יצודדו בצד הישראלי יקטן, כיוון שהם מתנגדים בעצמם לפעולה זו.

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג
בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג | צילום: רויטרס

כזכור, הדיונים בבקשה להוצאת צווי ביניים נערכו בשבוע שעבר. ביום חמישי שמעו השופטים את טענות התביעה של דרום אפריקה, שנציגה ציטט במהלך הדיון את השר בצלאל סמוטריץ', את אמירות הפוליטיקאים הישראלים על חיסול הפלסטינים בעזה, וכן הזכיר את הביטוי "הניצחון המוחלט" בו השתמש ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ביום שישי שעבר, משלחת ישראלית בראשות המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, ד"ר גיל־עד נועם, השיבה לטענות נגד ישראל, וד"ר נועם אמר בדיון כי "זכותה של המדינה להגן על עצמה" במהלך הדיון חשף ד"ר נועם כי צה"ל זיהה כ-700 מנהרות ברפיח, מהן כ-50 חוצות למצרים. בתום הדיון צעקה אחת המשתתפות לעבר הצוות הישראלי: "שקרנים", ומחוץ לבית הדין נערך מפגן תמיכה בישראל.