ישי נרצח בפיגוע בצומת ראם; מצבו של פצוע בן 16 הידרדר לאנוש

מותם של ישי גרטנר, בן 23 ממודיעין עילית, וצעיר נוסף נקבע בביה"ח, לאחר שהשניים נפצעו מירי המחבל בצומת מסמיה, סמוך לקריית מלאכי. שני בני אדם נוספים נפצעו באורח קשה, כשמצבו של אחד מהם, נער בן 16, הידרדר לאחר מכן. שניים נפצעו בינוני. המחבל, תושב מזרח ירושלים כבן 40, נוטרל ע"י קצין במילואים. נתניהו: "הפיגוע מזכיר לנו שכל הארץ היא חזית"

ישי גרטנר וזירת הפיגוע בצומת ראם
ישי גרטנר וזירת הפיגוע בצומת ראם | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ישי גרטנר, בן 23 ממודיעין עילית, הוא אחד משני הצעירים שנרצחו היום (שישי) בפיגוע הירי בצומת ראם (מסמיה) המחבר בין כביש 3 לבין כביש 40, בין קריית מלאכי לגדרה. שמו של הנרצח השני טרם פורסם. שניהם פונו לבית החולים קפלן ברחובות, אך שם נקבע מותם. ארבעה אנשים נוספים נפצעו - בהם נער בן 16 שמצבו הידרדר מקשה לאנוש לאחר שהגיע לבית החולים, וכן גבר בן 65 שנפצע גם כן באורח קשה, ואישה בת 65 וגבר בן 52 שנפצעו באורח בינוני.

המחבל, תושב מחנה הפליטים שועפאט שבמזרח ירושלים כבן 40, הגיע למקום ברכב ופתח באש לעבר עוברי אורח - ונוטרל על-ידי רס"ן (מיל') ש', קמב"ץ במילואים בנפת לכיש של פיקוד העורף, שהיה במקום. הוא שחזר: "במהלך הנסיעה שמעתי ירי מהתחנה. הבן שלי היה איתי ברכב, ביקשתי ממנו שיישאר ויתקשר למשטרה כי אנחנו בפיגוע. כבשתי כובע זיהוי, יצאתי עם אקדח וזיהיתי את המחבל כשהוא פותח בירי לעבר רכבים נוסעים. יריתי בו ממרחק של כ-50 מטרים מספר כדורים עד שהוא נפל. אחרי זה רצתי אליו ווידאתי שהמחבל מנוטרל".

א׳, בן 52 ממודיעין שנפצע בפיגוע והעובר לטיפול במרכז הרפואי קפלן, שחזר: "חזרתי מהעבודה ונקלעתי לאירוע. הכל קרה מהר, הבנתי שיורים על הרכב, ראיתי מחבל עם אקדח, התכופפתי והמשכתי לנסוע. הרגשתי כדורים עפים וכמה שניות אחרי זה הבנתי שנפצעתי. הייתי עם חבר מהעבודה בטלפון ואמרתי לו שנפצעתי ביד והוא התקשר למשטרה. המשכתי עד יד בנימין לאחר שאחד הגלגלים שלי התפוצץ. יצאתי מהרכב, ישר שאלו מה קרה ואנשים ניסו לעזור, כבר היו שם פראמדיקים והזמינו מהר מאוד אמבולנס. תוך שלוש דקות הייתי באמבולנס והובהלתי למרכז הרפואי קפלן".

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2402161917' autoplay='0' credit='' desc='הקצין שנטרל את המחבל משחזר' poster='' kid='1_r0vv33lr' duration='42']

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2402161610' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד מזירת הפיגוע' poster='' kid='1_msrph9j3' duration='65']

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיע לזירת האירוע יחד עם המפכ"ל קובי שבתאי, ואמר: "מוסר תנחומים ומתפלל לשלום הפצועים. הפיגוע הוכיח - נשק מציל חיים, ארחיב את מדיניות חלוקת הנשק הארצית. האזרח שנטרל את המחבל הציל היום חיים. נגד הטרור צריך לנהוג רק בקו נחוש, כך בעזה וכך בלבנון - אפס סבלנות, מלחמת חורמה כדי להשמיד אותם". המפכ"ל שבתאי אמר: "משתפים פעולה עם שב"כ כדי לאשש את זהות המחבל ואם פעל לבד, הגברנו את הכוננות ברמה הארצית".

זירת הפיגוע בצומת ראם
זירת הפיגוע בצומת ראם | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפיגוע בהודעה שפרסם, בה הביע תנחומים למשפחות הנרצחים וכתב: "הפיגוע הזה מזכיר לנו שכל הארץ חזית ושהמרצחים, שבאים לא רק מעזה, רוצים להרוג את כולנו. אנחנו נמשיך להילחם עד לניצחון המוחלט בכל העוצמה, בכל חזית, בכל מקום, עד שנחזיר את הביטחון והשקט לכל אזרחי ישראל".

השר בני גנץ כתב בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו: "משתתף בצער הכבד של משפחות הנרצחים בפיגוע בצומת ראם, ויחד עם כל עם ישראל מתפלל להחלמת הפצועים. אנחנו במערכה על חיינו בארץ הזו. המחירים קשים, אבל אנחנו נחושים. ביחד, נשבור את רוח הטרור של אויבינו".

שגריר ארה"ב בישראל ג'ק לו התייחס גם הוא לפיגוע בציוץ בטוויטר: "אני מזועזע ממתקפת הטרור של היום, שהביאה למותם של שני אנשים ולפציעות אנושות של אחרים. אני מביע את תנחומיי הכנים למשפחות שנפגעו מהטרגדיה הזו. טרור חסר היגיון שכזה הוא מתועב לחלוטין".

זירת הפיגוע בצומת ראם
זירת הפיגוע בצומת ראם | צילום: דוברות איחוד הצלה
זירת הפיגוע בצומת ראם
זירת הפיגוע בצומת ראם | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

נחום דוד, סגן מנהל מרחב לכיש במד"א, סיפר: "הגענו במהירות למקום עם כוחות גדולים, המראה היה קשה מאוד, ראינו פצועי ירי שוכבים כשחלקם מחוסרי הכרה, ביצענו מיד מיון ראשוני לפצועים, צעיר כבן 20 היה מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה עם פצעי ירי, הענקנו לו טיפול מציל חיים, ניסינו להילחם על חייו ופינינו אותו לבית החולים תוך פעולות החייאה, צעיר נוסף כבן 20 היה מחוסר הכרה ונער כבן 16 וגבר כבן 65 היו בהכרה וסבלו מפציעות חודרות וקשות. אישה כבת 65 מצבה הוגדר בינוני, גבר כבן 52 שהצליח להימלט מהזירה הזעיק אותנו סמוך ליישוב יד בנימין הסמוך, הגענו אליו במהירות הוא היה בהכרה וסבל מפציעה חודרת בגופו ופינינו גם אותו לבית החולים כשמצבו בינוני ויציב".

ארי רוזנשטיין, פראמדיק מד"א שהיה במקום ונקלע לאירוע סיפר: "ישבתי בכניסה למוסך סמוך לזירת האירוע ושמעתי קולות ירי סמוך מאוד אליי. רצתי מיד למקום והבחנתי בזירה קשה מאוד. הבחנתי בתחנת האוטובוס ובסמוך לה במספר פצועים שוכבים מחוסרי הכרה. ביצעתי בדיקה ראשונית, ובמקביל ביקשתי מאשתי שתרוץ לרכב הפרטי שלנו להביא את תיק העזרה הראשונה שברשותי. התקשרתי לדווח למוקד מד״א, ובתוך זמן קצר הגיעו למקום כוחות גדולים של אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ וכונני מד״א שהעניקו טיפול לנפגעים ופינו אותם לבתי החולים. כוחות ביטחון שהיו במקום חיסלו את המחבל".